Як виявити та побороти синдром самозванця — поради психологині Ірини Фролової

Ірина Фролова. Скриншот: kanaldim.tv

Синдром самозванця — це психологічний феномен, який означає, що успішна людина недооцінює себе, свої сили, знання та вміння. Як із ним працювати та боротися, у кого він зазвичай з'являється та чому? Відповіді на ці та інші питання в "Ранку Вдома" озвучила психологиня, арттерапевтка Ірина Фролова.

Ведучі — Лілія Ребрик та Костя Октябрський.

Що таке синдром самозванця?

— Важливо розуміти, що це не хвороба, це не медичний термін, це психологічний феномен. Тобто з цим насправді можна працювати і працювати достатньо успішно і як самотужки, так і за допомогою спеціаліста. Комплекс самозванця — це стан, коли успішна людина впевнена, що їй просто пощастило. Тобто ми тут всі опинилися не тому, що у нас є знання, навички, таланти, а просто так зійшлися зірки. Нібито нам просто пощастило, а не ми свідомо до цього йшли, тобто працювали над собою.

Таких людей переслідує катастрофічний страх невдач. До невдач вони ставляться як до повного провалу, як до визнання того, що вони нічого не варті. Це супроводжується, як правило, соромом і таким відчуттям пригніченості.

Якщо людина впевнена, що їм просто пощастило, що це збіг обставин, що насправді вона тут не мала б бути, то це комплекс самозванця. Ця людина може бути дуже розумною і талановитою, щодня робити маленькі кроки для того, аби втілювати свої мрії в реальність, але при цьому вона буде не задоволена собою. У неї в принципі очікування від результатів настільки високі, що це інколи може провокувати прокрастинацію.

Прокрастинація — це коли ми знаємо, що нам щось треба зробити, але саботуємо цей процес. Тобто я сиджу на дивані, але мені так страшно припуститися помилки, що мені страшно навіть встати з дивану. Під час таких думок людина запевняє себе, що не досягне того, чого прагне.

У кого може виникати синдром самозванця?

— Як правило, цей комплекс може виникати у людини, яка зіштовхнулася з новою сферою діяльності. Колись вважалося, що цей синдром притаманний лише жінкам. Потім стало зрозуміло, що просто жінки про це частіше говорять, а чоловіки страждають мовчки. Також був момент, коли вважалося, що це переживають лише молоді люди.

Також синдром проявляється у тих, хто заходить в нове професійне коло. Причому він може ніяк не проявлятися. Люди можуть думати, що ви особистість впевнена у собі, але всередині у вас панує цей синдром. Враховуючи той факт, що зараз, з початком великої війни, багато українців ще й змінюють професію, то синдром самозванця може проявлятися і в 40 років, і в 50.

Як позбутися синдрому самозванця? Як перестати боятися братися за щось нове? 

— Перше — це виявити його ознаки у себе. Визнати це і зрозуміти, що з цим можна працювати. Часто людям не вистачає впевненості в собі. Є така практика. Рукою виписувати свої досягнення. Тому що проти фактів не попреш.

Якщо ми будемо писати, яку кількість навчань, наприклад, там ми пройшли, на яку кількість проєктів нас залучили і який був фідбек від роботодавця, і так далі. То якщо ми будемо це виписувати, то це буде знімати напругу.

Чому? Тому що не це конкретна ось така історія, яка може бути пов'язана ще й з реалістичним фідбеком від інших людей. Якщо є можливість, звичайно, можна звернутися за професійною допомогою до психолога чи до психотерапевта і попрацювати з цим.

Читайте також:

Прямий ефір