Підтримка друга VS консультація психолога: експертка пояснила до кого звертатися у складних ситуаціях

Ірина Фролова. Скриншот: kanaldim.tv

Коли виникають проблеми люди часто розповідають про них друзям. Втім, близькі не завжди вміють вислухати, натомість — дають непрохані поради. Вислухати та допомогти може фахівець, до якого переважно бояться звертатися. Чому важливо бути відвертими з друзями, та коли варто іти до психолога, у "Ранку Вдома" пояснила експертка Ірина Фролова.

Ведучі — Ірина Хоменко та Костя Октябрський.

— Чому підтримка друга і бесіда зі спеціалістом у психологічній сфері — це абсолютно різні речі?

— Найпростіше можна пояснити на власному досвіді. Коли ми приходимо з якоюсь з нашою проблемою, душевним болем до нашого друга, як правило, він чи вона, бажаючи абсолютно від щирого серця нам допомогти, дають поради. Дають поради, виходячи з власного досвіду. Що відбувається? Наш друг чи подруга дуже часто накладають на нашу ситуацію власний досвід на відміну від спеціаліста. У нього інше завдання — поставити вам такі питання, які допоможуть вам знайти відповідь. Це буде тільки ваш шлях, саме ваше рішення.

Це дуже круто, але іноді це дуже болючий досвід. Іноді легше страждати, аніж працювати над собою.

— Це називається вторинна вигода. Іноді легше страждати. Якщо не йдеться про глибокі страждання, так. Що таке вторинна вигода? Це відповідь на питання: "Що я втрачу, якщо я розв'яжу цю проблему?". Якщо чесно собі відповідати на це запитання, то там таке може проявитися, що людина не захоче діяти. Просто визнає, що їй комфортно жити у таких умовах і нічого не змінювати. Кожен з нас повинен брати відповідальність за себе і розв'язувати свої питання, обираючи чи з другом спілкуватися, чи з психологом.

У яких випадках варто звернутися до спеціаліста?

— Коли ви помічаєте, що ви ходите по колу. Це фігура, всередині якої щось стоїть. Якщо ви ходите по колу, значить, є щось всередині, що ви тривалий час не можете вирішити. Також я б рекомендувала звертати увагу на якість вашого життя. Якщо якість вашого життя вас не влаштовує, тривалий час, і це не дискомфорт на один вечір, а на місяці та роки, то зверніться до спеціаліста.

Якщо все ж таки хочеться спілкуватися з друзями, а не з психологом. Як починати це спілкування?

— Зізнатися, що ви хочете поговорити. Відразу зазначте, що не потребуєте порад. Тобто попросити про те, щоб вас вислухали. Це один з алгоритмів дій. Часта помилка — звинувачувати інших людей у тому, що відчуваємо ми. Коли ми будемо говорити "я повідомленнями" і просити про поблажливе ставлення, то вас зможуть підтримати, а не давати поради. Коли ми даємо вербальну інструкцію — пояснюємо, як краще з нами зараз поводитися, це полегшує життя та зміцнює стосунки.

 Як діяти, коли після спілкування з другом проявилися негативні емоції? Коли ти розумієш, що тебе не зрозуміли та не змогли підтримати?

— Якщо ти відчуваєш, що друг тебе не зрозумів, подумайте, в який момент ви почали це усвідомлювати. Тобто ключик до всього — це розібратися із власними почуттями та думками. Якщо спілкування конкретно з цим другом продовжує викликати такі емоції, то треба спробувати звернутися до спеціаліста і розібратися з цим.

Якщо можете екологічно поговорити з другом про це — супер. Екологічний спосіб спілкування — вміння пояснити людині, що ти відчуваєш дискомфорт через якісь його фрази. Не звинувачувати людину, а зізнатися, що певна тема чи репліка мали негативний вплив.

Як можна підтримати людину: словами чи вчинками?

— Якщо ми спілкуємося з другом і хочемо його підтримати, але не знаємо, як, то варто просто у цьому зізнатися. Зрештою запитати: "Як я можу тебе підтримати?". Не бійтеся цих запитань. Існують також деякі фрази, які допомагають у такі моменти. Їх рекомендують використовувати у спілкування х дітьми. Все просто: "Я поруч, я з тобою. Що б не трапилося, ти можеш на мене розраховувати". Гадаю, якщо ваш друг почує такі слова замість порад, йому стане легше, а ваша дружба стане міцнішою.

Також цікаво:

Прямий ефір