Виставка "Світло Воскресіння": у Музеї історії Києва показали дві тисячолітні писанки 

Виставка "Світло Воскресіння". Скриншот: kanaldim.tv

П'ятого травня 2024 року християни східного обряду святкують Великдень. У великодні свята можна багато дізнатися про народні традиції, що існували на наших землях ще до християнства, і про християнські звичаї, які змінювалися з часом, відповідно до змін у суспільстві. Зробити це можна на виставці "Світло Воскресіння" у Музеї історії Києва. Там вже побувала знімальна група "Ранку Вдома". 

Стародавні ікони з потрісканою фарбою, крізь яку пробивається текстура дерева. Різноманітні писанки, святкові листівки, котрі українці надсилали одне одному на початку ХХ сторіччя. Древнє Євангеліє у багатій палітурці, яке козаки подарували храму на Київщині. Усе це в одному місці зібрала команда Музею історії міста Києва, щоби за допомогою старих речей розповісти українцям історію головного християнського свята. Виставка "Світло Воскресіння" відстежує і розповідає історію Великодня в Україні від початку ХІ сторіччя до наших днів. 

"Ми вирішили до Великодня влаштувати тематичну виставку, але зробити її не такою ортодоксальною. Адже багато людей, особливо молодих українців, не знають всіх особливостей Великодня. Тому на виставці ми зібрали різні експонати, щоб зробити виставку якомога більш насиченою і продемонструвати звичайним українцям Великдень як не просто якесь релігійне свято, а як дійсно знакову історичну подію, яка відбувається щороку", — розповів співкуратор виставки "Анастазис. Світло Воскресіння" Дмитро Воляник.

Більшість експонатів на виставці — з фонду Музею міста Києва, але деякі з них організатори шукали у приватних колекціях і музеях. Загалом на виставці "Світло Воскресіння" можна побачити кілька десятків різноманітних речей, об'єднаних однією темою — давньою традицією святкування Великодня в Україні. 

Серед експонатів є два Євангеліє: зі знищеної окупантами Лук'янівської церкви у Броварському районі та з Львівської області, яке священнослужителі знайшли випадково у старій церкві. 

Головна реліквія і гордість кураторів виставки — дві невеличкі писанки, котрим виповнилося вже майже тисяча років. Саме такими вони були в часи, коли на Русі тільки з'явилося християнство. Одна з них була знайдена на Подолі, вулиця Волоська, а інша — на Великій Житомирській. 

Організатори виставки провели велику дослідницьку роботу, аби зробити справжню мапу українських писанок. Вона складається зі 104 яєць. Так, усі відвідувачі змогли побачити, які орнаменти і кольори найбільш розповсюджені в тому чи іншому регіоні нашої країни. 

6 травня — останній день виставки "Світло Воскресіння", однак її куратори вже будують плани на Великдень наступного року. Планують додати ще більше цікавих експонатів і зробити свою розповідь про давню українську традицію значно детальнішою.

Читайте також: Великодні традиції, особливості та значення свята: інтерв'ю з етнологинею із "Музею Івана Гончара" 

Медіа-партнери
Прямий ефір