Як жінці не "згоріти" в декреті — поради психологині 

Емоційне вигорання. Ілюстрація: Depositphotos.com

Зазвичай, поняття "емоційного вигорання" пов’язують із професійною діяльністю. Материнство — не професія, але робота мами дуже складна, емоційно напружена, потребує багато сил та енергії. Про основні ознаки емоційного вигорання в декреті та поради, які допоможуть впоратися, у "Ранку Вдома" розповіла психологиня Олена Архипенко.

Ведучі — Ірина Хоменко та Костя Октябрський. 

— Що таке емоційне вигорання? Чому воно виникає? 

— Емоційне вигорання стається, коли є хронічний стрес, який неможливо "переварити". Людині здається, що вона забагато на себе взяла і нічого не встигає. Починається емоційне вигорання. Це стан, під час якого все падає з рук, здається, що будь-яка робота зроблена дарма. Люди з таким вигоранням, у стані хронічного стресу, навіть не можуть заснути. Тобто виспатися та перезавантажитися у такому стані не вдасться. 

— Коли виник термін "емоційне вигорання"? Кому притаманний цей стан? 

— Термін "емоційне вигорання" почали застосовувати до людей, які мали багато соціальних контактів. Це вчителі, лікарі, соціальні працівники. Мами, які перебувають у декреті, теж мають велику кількість емоційних контактів протягом дня та ночі. Саме тому термін "емоційне вигорання" почали застосовувати і до мам, які постійно перебувають у контакті з дітьми. 

— Чи може емоційне вигорання перейти в післяпологову депресію? 

— Може. Бо емоційне вигорання — це хронічний стрес, а післяпологова депресія — це теж хронічний стрес, але у важкій формі. В нас всі вважають, що післяпологова депресія — це суїцидальні думки. Втім, бажання покінчити з життям у мами — це вже крайня стадія. Тут дійсно потрібно звернутися за кваліфікованою допомогою. Якщо жінка каже про хронічну втому, про те, що їй важко, потрібно звернути на це увагу. 

— Чому це загострюється саме під час декретної відпустки?

— Насправді в післяпологовий період дуже багато хвороб, стають більш реальними. Саме в післяпологовий період жінка стає максимально вразливою. Відбувається дуже часто дебют шизофренії, біполярного розладу. Про це не заведено говорити, але саме після пологів психіка жінки стає нестійкою. Звісно, це не в кожного трапляється, але ризик підвищується на фоні гормональних та психічних змін. Саме тому потрібно про це знати та звертати увагу на самопочуття жінки, на її скарги. 

— Чи може жінка діагностувати в себе депресію? 

— Потрібно звернути увагу на симптоми. Звісно, всі мами втомлюються, але втома буває різною. Є втома минає, коли жінка виспалася. Інша справа, коли жінка вже третю добу не спала. Ця втома накопичується та матиме наслідки. Якщо посилюється страх, з'являється апатичний стан, людина уникає соціальних контактів та близького оточення, то це вже є симптомом стресу. 

— Якщо близькі бачать, що є така проблема, як їм поводитися? Чи жінка повинна сама попросити про допомогу? 

— Жінкам справді соромно просити про допомогу. Це наш соціальний конструкт. Не береться до уваги купа інших соціальних аспектів, які є. Жінка в наш час вона має працювати, не забувати про кар'єру, тому що її ніхто там чекати не буде. Вона має бути найкращою мамою по всім канонам психології. Вона має виглядати на всі сто. Вона має бути ідеальною господинею і все встигати. Як, скажіть, будь ласка, в цих умовах можна залишатися стійкою людиною? Коли починаєш одну сферу підтягувати, інша втрачається. 

— Якщо жінка визнала, що не може впоратися? Як їй діяти далі? 

— Потрібно для себе випрацювати межу достатньо хорошої мами. Для кожного вона своя. Достатньо хороша мама — це мама, яка не готує п'ять страв для дитини на кожен прийом їжі, а сама при цьому кілька днів не їла. Це мама, яка не тримає ідеальну чистоту з маленькою дитиною, бо вона вже не спала три доби. Це мама, яка не порівнює своє тіло з тілом сусідки, бо розуміє індивідуальність тіла. Є багато прикладів. 

Тобто потрібно в першу чергу зрозуміти, що є моя історія та моя реальність. Я не повинна її порівнювати з кимось іншим, тому що ми порівнюємо тільки один аспект, а не беремо картинку в цілому. Тому повинен бути межа достатньо хорошої мами, достатньо хорошої дружини, достатньо хорошої господині. 

— Чи існують методи профілактики емоційного вигорання? 

— Перше — це навчитися просити про допомогу. Зізнаватися у тому, що ти не справляєшся та потребуєш допомоги. Навіть, якщо близькі люди тебе зрозуміють, це вже буде поміччю. Бо мама залишається одна зі своїми думками й починає йти в тривогу, накручувати себе. А так є людина, яка підтверджує: "Ти не зійшла з глузду. Тобі дійсно важко, але я тебе підтримую. Ми разом впораємося". Ось найкраще, що може бути. 

Читайте також: 

 

Прямий ефір