Сімейна криза після народження дитини: психолог назвала причини та способи розв'язання проблеми

Ілюстрація: depositphotos.com

Хоча народження дитина приносить багато щастя, це також стає справжнім випробуванням для сімейних пар. Експертка "Ранку Вдома", психологиня Олена Архипенко розповіла, з чим може бути пов'язана ця проблема, чому найчастіше вона виникає та чи можливо уникнути кризи.

Ведучі — Ірина Хоменко та Костя Октябрський.

— Що таке сімейна криза?

— Сімейна криза — це складний період в житті. Сім'я це ніби як початок чогось нового. Це поштовх до змін.

До речі, кризи трапляються не лише через негативні події, а й через позитивні події. Тобто поштовхом може стати насправді будь-що. Наприклад, народження дитини, переїзд в інший будинок чи в іншу країну, або нова посада. Більше обов'язків, більше грошей. Здавалося б все класно, але навпаки це поштовх до змін. З'являються нові ролі, нові обов'язки, нові домовленості.

Всі в цій сім'ї мають бути причетні до цієї ситуації, адже сім'я це механізм.

Які основні причини конфліктів в парі після народження дитини?

— Звісно ж, нові ролі. Особливо це стосується тих, хто вперше стає батьками. Не завжди пара розуміє, що буде відбуватися, і тому вони очікують чогось "ванільного", але виходить все інакше. Не у всіх так. Інколи пари настільки підготовленими підходять до цього періоду, що вони вже розподілили всі обов'язки. Вони вже знають, хто чим буде займатися, хто що буде робити, тому проблем не виникає. Втім, так буває далеко не у кожного.

Більшість сімей таки зіштовхуються із сімейною кризою. Девіз сімейної кризи: "Ми разом". Якщо вони разом з цієї кризи виходять, то ця сім'я стає сильнішою.

Причини кризи — це втома. Це актуально для обох батьків.

Як цьому зарадити?

—  Тільки через свідомий підхід можна цю кризу подолати. Вийти з цієї кризи міцною парою та сім'єю, а не окремими людьми. Важливо розуміти, що пара була діадою. Їх було двоє, це був союз. Після народження першої дитинки, вони стають тріадою. Тобто їх троє.

Дуже важливо, щоб відносини були налагоджені між кожним членом сім'ї. Тобто це мама-тато — одна система, мама-дитина — інша система, тато-дитина — це ще одна система. Це всі різні рівні відносин, які мають бути знову вибудувані.

Як це впливає на чоловіка? Що змінюються в ньому? Як йому треба послуговуватись?

— Чоловіки дуже ревнують до дитини, переважно. Бо для чоловіка відбувається зміна парадигми. Адже раніше він був головним у стосунках в цій діаді. Тепер він стає не головним. Дуже часто саме на початку, коли дитина потребує цілодобової уваги жінки, чоловік вважає себе зайвим у цій системі. Тому чоловіки часто починають затримуватися на роботі, шукають увагу в іншому місці.

Тобто це може спровокувати зраду?

— Звісно. Дуже часто таке трапляється саме в перший рік після народження дитини. Або сім'я розходиться, вони розлучаються, або стаються якісь не дуже приємні ситуації для пари. Бо чоловік не зовсім свідомо підходить до цього. Тобто починаються ревнощі до дитини, відчувається брак уваги, а це для чоловіка — стрес.

— У перші місяці після народження дитини у жінки знижується сексуальний потяг. Це стається через втому чи відбуваються серйозні зміни на гормональному рівні?

— Насправді причина зниження лібідо після народження дитини у жінки можна поділити на дві групи. Це психологічні й фізіологічні причини. Жінці психологічно важко прийняти своє тіло після народження дитини. Це тривалий та складний процес адаптації. Особливо якщо ще чоловік робить якісь зауваження. Звісно, це психологічно дуже травмує.

Страх для жінки ще дуже актуальний, тому що пологи у всіх проходять індивідуально. Страх фізичного болю залишається. Страх того, що вона змінилася, що чоловік інакше буде ставитися до інтимного процесу. На жінку дуже багато психології тисне. Важливо чесно собі зізнатися в тому, що мене турбує, і проговорити це з чоловіком, якщо є така можливість.

Також для жінки дуже актуальна надмірна активність. Коли народжується дитинка, звісно, жінка найбільше уваги приділяє дитині. Носимо на руках, лежимо поруч, годуємо грудьми. Жінці буває забагато саме тілесного контакту. Тому інколи їй не хочеться  тілесного контакту. Хочеться побути в коконі індивідуальному. Важливо дати жінці час побути наодинці з собою: прийняти душ чи просто полежати.

  Як щодо фізіологічних причин?

—  Після народження дитини підвищується пролактин, відповідно статевий потяг знижується. Ця історія актуальна для кожного свій проміжок часу. Для когось це перші місяці, а хтось годує грудьми два роки. Звісно, це може мати вплив на досить тривалий період часу. Також втома має дуже велике значення. Тож пам'ятаймо, що гормональні зміни є, вони присутні. Не завжди все залежить від бажання, а й від тіла.

  Які поради можна дати майбутнім батькам або тим, хто нещодавно став батьками, аби впоратися з кризою у стосунках.

— Найголовніше — не очікувати, що все буде так, як було. Однозначно все буде інакше. Ми не кажемо про те, що буде гірше, воно просто буде по-іншому. Потрібно вибудувати всю нову систему так, як обом комфортно. Тобто це час для змін: пропозицій та компромісів. Це час для усвідомлення нових ролей. Дуже важливо вміти домовлятися, вміти транслювати свої очікування від партнера. Бо партнер не читає думок.  Бо жінка може настільки влитися в нову роль мами, що може забути про свою роль жінки. Тому жінці інколи теж важливо нагадати про її головну роль, запропонувати провести час удвох.

Дуже важливо мати ритуали, які були до народження дитини. Банально, хтось комусь приносить каву в ліжко. У кожної пари це свої ритуали, і після народження дитини варто їх продовжувати. Це ниточка оцієї нормальності, яка нагадує, що ми так само кохаємо одне одного, ми досі на одній хвилі.

Чоловікам важливо розуміти, що оцей зв'язок, який у мами вибудовується з дитиною, він не з'являється одразу після народження. Тобто він саме вибудовується в процесі, коли мама турбується про дитину, коли вона проводить з ним максимальну кількість часу. У чоловіків дуже часто не вибудовується такий тісний зв'язок із дитиною одразу.

Тож чоловікам я б порадила приділяти більше часу дитині. Вибудовувати зв'язок тата й дитини, щоб не чекати, коли там дитина почне грати в комп'ютерні ігри, чи коли дитина мене тато почне називати, а кайфувати від кожного віку.

Бо діти в кожному віці класні. Чоловік може отримувати свої емоції, навіть коли це маленька дитина.

Читайте також: 

Прямий ефір