Відчуваємо провину за те, що століттями дивилися на українське, як на другосортне, — директор Івано-Франківського драмтеатру Держипільський

Ростислав Держипільський. Скриншот: kanaldim.tv

Напередодні повномасштабного вторгнення Росії в Україну в Івано-Франківському національному академічному драматичному театрі імені Івана Франка готували прем'єру вистави "Три сестри" за п'єсою російського письменника Антона Чехова. Режисер, генеральний директор та художній керівник театру Ростислав Держипільський у програмі "Точка опори" на телеканалі "Дім" пояснив, чому в театрах раніше так багато ставили вистав за творами російських класиків, та чому зараз українське має більший попит, ніж західне.

У розмові зі Світланою Леонтьєвою Ростислав Держипільський зізнався, що до великої війни Достоєвський був одним із улюблених письменників, а Чехов був обов'язковим у програмі. У лютому 2022 року це змінилося. Зараз вистави саме за українськими творами користуються неабиякою популярністю і цьому є особлива причина.

"Три сестри" в нас уже було поставлено. Нас виховували так, що Чехов — це все, вершина! Це зараз складна історія для Європи. Їм важко від цього відмовитися. Чехов був обов'язковим у програмі акторської майстерності. Достоєвський був одним із моїх улюблених авторів. 12 березня [2022 року] мала бути прем'єра "Ідіота" — одна з моїх мрій. Я вже потім задумався: "Як це мене, хлопця-гуцула, так затуманило, що я так вчив і змушував своїх студентів учити?". Наше було "поганим", другосортним. Леся Українка — "погана", бо "жіночу" літературу пише", — пояснив Держипільський.

Режисер зізнався, що після 24 лютого 2022 року у нього немов пелена з очей впала, тож зараз він надолужує втрачене і ставить на сцені драмтеатру лише українське.

"Так нас змушували думати. У мене немов пелена з очей впала. Це все було спеціально придумано і протягом століть нам накидали. Це ж і проплачено на захід і на схід, вони над цим працювали. Зараз я себе ловлю на думці, що ставлю майже лише українське, немов надолужую. Тому, напевно, і ходять зараз на українську класику — нація відчуває провину за те, що століттями дивилася на це, як на другосортне", — додав він.

Ростислав Держипільський — театральний режисер, актор, генеральний директор та художній керівник Івано-Франківського національного академічного драматичного театру імені Івана Франка. Народний артист України. Під його керівництвом театр набув популярності в Україні, успішно став гастролювати за кордоном. Його постановки "Солодка Даруся" і "Нація" — знакові для українського театрального мистецтва.

Після повномасштабного вторгнення Росії в Україну Івано-Франківський драмтеатр не припиняв свою роботу, влаштовуючи вистави у підвальних приміщеннях. Колектив театру створив гуманітарний логістичний центр "Рух опору — Рух допомоги" для підтримки переселенців та військових.

Більше новин з "Точки опори":

Прямий ефір