"Ми повинні знати, за що помираємо": режисер Санін розповів про особливий перший показ своєї стрічки "Довбуш"

Олесь Санін. Скриншот: kanaldim.tv

Офіційно прем'єра українського історичного фільму "Довбуш" режисера Олеся Саніна відбулася 19 серпня 2023 року на Одеському кінофестивалі в Чернівцях. Однак насправді першими глядачами стрічки стали військові 68-ої окремої єгерської бригади імені Олекси Довбуша. Захисники переглянули "Довбуш" з дозволу Генерального штабу, розповів Олесь Санін у програмі "Точка опори" на телеканалі "Дім".

"Це відбулося буквально поруч із лінією зіткнення. Ми отримали дозвіл від Генерального штабу і Залужного особисто. Він сказав: "Давайте, хлопці, їдьте!". Він не бачив навіть трейлер фільму, але ніби якось розумів його. В цій частині служили ті, хто і знімався в картині: каскадери, актори масових сцен. Я показав їм це кіно. Показ був досить екстремальним. Після перегляду командир підійшов і попросив: "А можете ще й завтра показати?". Це вже було 17-те число, а ще треба час на дорогу до Чернівців на фестиваль. Ми погодилися, але це все було впритул. Цей показ був уже в іншому місці, в закритому клубі, працівники якого навіть не знали, що в них показуватимуть це кіно. Командир потім проводжав і відповів на моє питання про те, що для них значить кіно, так: "Ми повинні знати, за що помираємо", — розповів режисер стрічки.

Олексій Гнатковський у фільмі "Довбуш" (2023)

Сюжет фільму "Довбуш" заснований на реальних історичних подіях початку XVIII століття. Він розгортається навколо повстання опришків проти польської шляхти. Семе після виконання однієї з головних ролей у цій стрічці (Івана Довбуша) театральний актор та режисер Гнатковський здобув широку популярність.

Зйомки розпочалися у 2018 році. Для фільмування спеціально побудували або відновили понад 20 локацій, а у наймасштабніших сценах брали участь 500 людей. Понад 20 країн купили права на показ "Довбуша". За чотири тижні показів він став найкасовішим ігровим фільмом 2023 року в українському кінопрокаті. 

На Netflix стрічка з'явилася 29 грудня 2023-го. Фільм одразу став одним із найбільш уподобаних українських на платформі, а у новорічну ніч очолив список фільмів із найбільшою кількістю переглядів.

Олесь Санін — кінорежисер, актор, оператор, продюсер, музикант та скульптор. Лауреат Державної премії України імені Олександра Довженка (2004). Заслужений артист України (2014). Грає на бандурі, торбані, колісній лірі та продовжує волинську лірницьку традицію. Протягом певного часу виготовляв музичні інструменти. 

У листопаді 2014 року в прокат вийшла стрічка Олеся Саніна "Поводир", основою якої стала історія про розстріляний з'їзд кобзарів у Харкові в 1930-х. Санін став режисером низки документальних фільмів, серед яких — "Переломний момент: Війна за демократію в Україні" (2017). Вона потрапила у лонглист номінантів на премію "Оскар" в категорії "Найкращий документальний фільм". Реліз історичного екшену "Довбуш" Олеся Саніна планувався на травень 2022 року. У зв'язку з повномасштабним російським вторгненням прем'єру стрічки перенесли більш ніж на рік.

Одружений з акторкою Іриною Саніною. Подружжя має чотирьох дітей.

Більше новин з "Точки опори":

Прямий ефір