"Моя свідома жертва": директор Івано-Франківського драмтеатру Держипільський розповів, як поступився творчими амбіціями заради розвитку театру

Ростислав Держипільський. Скриншот: kanaldim.tv

З 2008 року і донині посаду гендиректора та художнього керівника Івано-Франківського національного академічного драматичного театру імені Івана Франка обіймає Ростислав Держипільський. До того він був актором цього театру, однак саме за період керівництва Держипільського театр отримав статус "академічного", відновив активне фестивальне та гастрольне життя та вперше здійснив гастролі за океаном. Про те, як поступатися творчими амбіціями заради розвитку театру Ростислав Держипільський розповів у програмі "Точка опори" на телеканалі "Дім".

"Те, чим я точно поступився, і що було моєю свідомою жертвою — покинути акторство. У 2008 році я очолив театр, актором якого я був. Я розумів, що це надзвичайно складно. Я вважаю, що якщо людина займається якоюсь справою, нею потрібно займатися дуже ґрунтовно. Мене так вчили мої вчителі, я так вчив і вчу своїх учнів", — розповів він.

Поєднувати акторську роботу з керівницькою було складно, зізнається Держипільський. Підготовці до виходу на сцену завжди заважали "паперові" обов'язки.

"Треба день чи пів дня готуватися до акторської ролі, ти налаштовуєшся, думаєш, а до мене підходять зі словами: "Ростислав Любомирович, треба терміново штатний розпис розписати, зарплати підписати". І таке може бути за годину до вистави і за пів години. І це нормально, тому що я керівник театру. На якомусь етапі я зрозумів, що нечесно вчиняю по відношенню до акторської професії", — пояснив гендиректор театру.

Світлана Леонтьєва і Ростислав Держипільський. Скриншот: kanaldim.tv

Бути режисером Ростислав Держипільський не хотів і не планував. Це сталося випадково, каже він. Однак на цій посаді він упевнився, наскільки актор та режисер по-різному бачать виставу. Протягом перших двох років керуванням театром Держипільський поставив 16 нових вистав. Найвідоміші — "Театр", "Солодка Даруся", "Нація").

"Я зрозумів, що це дві різні професії і два різних погляди. Актор  перебуває всередині процесу, хоча і має час від часу виходити назовні, щоб бачити себе зверху і збоку. Але режисер має бачити весь процес. Тому я свідомо повіддавав свої ролі, а свої сили і творчу енергію віддав режисурі. Не шкодую абсолютно. Чи не шкодую, що моя менеджерська діяльність забирає якусь частину творчої? Це, дійсно, два світи. Але я отримую величезне задоволення від господарських речей: коли вдається зробити кращими зарплати акторів, організувати фестиваль, зробити правильну і цікаву рекламу", — додав він.

Ростислав Держипільський — театральний режисер, актор, генеральний директор та художній керівник Івано-Франківського національного академічного драматичного театру імені Івана Франка. Народний артист України. Під його керівництвом театр набув популярності в Україні, успішно став гастролювати за кордоном. Його постановки "Солодка Даруся" і "Нація" — знакові для українського театрального мистецтва.

Після повномасштабного вторгнення Росії в Україну Івано-Франківський драмтеатр не припиняв свою роботу, влаштовуючи вистави у підвальних приміщеннях. Колектив театру створив гуманітарний логістичний центр "Рух опору — Рух допомоги" для підтримки переселенців та військових.

Більше новин з "Точки опори":

Прямий ефір