"Маємо зробити українське кіно, яке приголомшить увесь світ": режисер Олесь Санін поділився історією створення фільму "Поводир"

Станіслав Боклан та Антон Грін у стрічці "Поводир" (2013)

Під час представлення фільму "Мамай" (2003) в Лос-Анджелесі у режисера Олеся Саніна народила ідея наступної кінороботи — історичної драми "Поводир". Прем'єра цієї стрічки відбулася в листопаді 2014 року. "Поводир" досі лишається однією з найбільш знакових робіт у фільмографії Саніна. Про її створення режисер розповів у програмі "Точка опори" на телеканалі "Дім".

На тлі нищення української інтелігенції та селянства у 1930-х роках стрічка "Поводир" висвітлює історію американського хлопчика Пітера Шемрока, батька котрого вбили. Дитину врятував кобзар Іван Кочерга. В основі фільму — реальні події, які Олесь Санін вичитав у документах архівів СБУ. 

"По закінченню картини ("Мамай", — ред.) я працював з фондом Спілберга, з людьми [у США] з надією, що буду знімати велике кіно. Там у моєму житті з'явився Джек Пеланс,  при народженні — Володимир Палагнюк. Вже покійний. Він сказав: "Олесь, я допоможу, я знімуся в твоєму фільмі. А він зірка — лауреат двох "Оскарів". Він сказав, що ми маємо зробити українське кіно, яке приголомшить увесь світ. Я йому той сценарій, цей сценарій — нічого не підходило. Він запитав, чи я на чомусь граю, попросив зіграти. Я зіграв йому на бандурі і розповів про поводиря, про бандуристів, про Харків, про історію хлопчика. Він сказав: "Ось воно! Оце Україна! Займися цим", — поділився Санін.

Кадр із фільму "Поводир" режисера Олеся Саніна

Переслідування кобзарів радянською владою — це історичний факт, однак Санін не ставив перед собою завдання документального відтворення подій. Скептики пророкували "Поводирю" касову невдачу, однак прокат довів, що українці були готові дивитися драму про кривавий період нашої історії, а не лише російськомовні комедії.

"За рік ми з ним підготували сценарій. На жаль, ми так довго його готували і так довго шукали гроші, що Пеланса не стало. Я почав переосмислювати все і підлаштовуватися під той бюджет, який мені тоді могла виділити Україна. Так і з'явився фільм "Поводир", — розповів режисер.

Виконавцем головної ролі сліпого кобзаря мав стати саме Джек Пеланс. Однак після його смерті 2006 року на цю роль запросили заслуженого артиста України Станіслава Боклана.

Олесь Санін — кінорежисер, актор, оператор, продюсер, музикант та скульптор. Лауреат Державної премії України імені Олександра Довженка (2004). Заслужений артист України (2014). Грає на бандурі, торбані, колісній лірі та продовжує волинську лірницьку традицію. Протягом певного часу виготовляв музичні інструменти. 

У листопаді 2014 року в прокат вийшла стрічка Олеся Саніна "Поводир", основою якої стала історія про розстріляний з'їзд кобзарів у Харкові в 1930-х. Санін став режисером низки документальних фільмів, серед яких — "Переломний момент: Війна за демократію в Україні" (2017). Вона потрапила у лонглист номінантів на премію "Оскар" в категорії "Найкращий документальний фільм". Реліз історичного екшену "Довбуш" Олеся Саніна планувався на травень 2022 року. У зв'язку з повномасштабним російським вторгненням прем'єру стрічки перенесли більш ніж на рік.

Одружений з акторкою Іриною Саніною. Подружжя має чотирьох дітей.

Більше новин з "Точки опори":

Медіа-партнери
Прямий ефір