"Квитків продали більше, ніж є місць у залі": режисер Олесь Санін розповів, як у Франції зустріли фільм "Довбуш"

Олесь Санін. Скриншот: kanaldim.tv

Прем'єра українського історичного фільму "Довбуш" режисера Олеся Саніна офіційно відбулася 19 серпня 2023 року на Одеському кінофестивалі в Чернівцях. Однак насправді першими глядачами стрічки стали військові 68-ої окремої єгерської бригади імені Олекси Довбуша. Стрічка мала покази у десятках країн світу, де отримала схвальні відгуки. Про те, як "Довбуша" оцінили французи Олесь Санін розповів у програмі "Точка опори" на телеканалі "Дім".

Сюжет фільму "Довбуш" заснований на реальних історичних подіях початку XVIII століття. Він розгортається навколо повстання опришків проти польської шляхти. Зйомки розпочалися у 2018 році. Для фільмування спеціально побудували або відновили понад 20 локацій, а у наймасштабніших сценах брали участь 500 людей. 28 країн купили права на показ "Довбуша". За чотири тижні показів він став найкасовішим ігровим фільмом 2023 року в українському кінопрокаті. 

За словами режисера, у Франції показ "Довбуша" викликав неабияку цікавість місцевої публіки. Навіть місць у кінозалі не вистачило для всіх бажаючих побачити презентацію української стрічки її режисером.

"Квитків продали більше, ніж є місць у залі. Директору кінотеатра довелося відмінити показ іншого фільму і взяти ще й той зал, щоб усі помістилися. Потім запросив мене на вечерю, а для французів це щось! Знайомив із директором музею д'Орсе. Казав, що у них на французьке кіно стільки людей не було. Розповідав, що вони нічого не знали; що тепер лише розуміють — те, що розповідала їм Росія, то все не так; що ми — серйозна нація зі своєю культурою, традиціями, з такими чоловіками-воїнами", — поділився Олесь Санін.

Кадр із фільму "Довбуш" (2023)

Режисер переконаний, що українським митцям треба ще активніше демонструвати свої роботи та надбання української культури світові. На його думку, дні, коли Європа дивилася на нас лише як на країну, в якій іде війна, вже минули. 

"Я зробив ще один висновок — ми повинні не просто щось показувати світові, а станцювати, написати симфонію, хтось із наших письменників має стати лауреатом Нобелівської премії… І не тому, що ми українці. Ми повинні показати, що ми не тільки нація, у якої дуже багата земля, красиві жінки і сильні воїни, а й дати їм це. Вони хочуть взяти у нас те, що дасть розвиток усій цивілізації. Розмови про те, що ми є тимчасово суб'єктними, вже не діють. Ми багато чого перевернули, тож на нас дивляться як на місце, де вирішується доля цивілізації", — вважає він.

29 грудня 2023 року "Довбуш" з'явився на Netflix. Фільм одразу став одним із найбільш уподобаних українських на платформі, а у новорічну ніч очолив список фільмів із найбільшою кількістю переглядів.

Олесь Санін — кінорежисер, актор, оператор, продюсер, музикант та скульптор. Лауреат Державної премії України імені Олександра Довженка (2004). Заслужений артист України (2014). Грає на бандурі, торбані, колісній лірі та продовжує волинську лірницьку традицію. Протягом певного часу виготовляв музичні інструменти. 

У листопаді 2014 року в прокат вийшла стрічка Олеся Саніна "Поводир", основою якої стала історія про розстріляний з'їзд кобзарів у Харкові в 1930-х. Санін став режисером низки документальних фільмів, серед яких — "Переломний момент: Війна за демократію в Україні" (2017). Вона потрапила у лонглист номінантів на премію "Оскар" в категорії "Найкращий документальний фільм". Реліз історичного екшену "Довбуш" Олеся Саніна планувався на травень 2022 року. У зв'язку з повномасштабним російським вторгненням прем'єру стрічки перенесли більш ніж на рік.

Одружений з акторкою Іриною Саніною. Подружжя має чотирьох дітей.

Більше новин з "Точки опори":

Медіа-партнери
Прямий ефір