Тварини на службі та пошуки дворічної дівчинки: рятувальниця ДСНС Марина Сердюк та вівчарка Зара в гостях у "Тихого вечора з Оленою Кравець"

Марина Сердюк та вівчарка Зара. Скриншот: kanaldim.tv

Гостями нового випуску "Тихого вечора з Оленою Кравець" на каналі "Дім" стали начальниця пошуково-рятувального відділення аварійно-рятувального загону Головного управління ДСНС у Чернігівській області Марина Сердюк та вівчарка Зара. Кінологиня розповіла про тварин на службі, про те, як відбувається їх навчання, та згадала історію про пошуки дворічної дівчинки у лісі.

Ведуча — Олена Кравець, співведучий — Юрій Карагодін.

Визначення спеціалізації собак

— Розкажіть про вашу першу зустріч з Зарою. Як ви знайшли спільну мову? 

— Після дострокового закінчення інституту я прийшла працювати в підрозділ [ДСНС]. В Україні вже була війна. Мені запропонували посаду начальника кінологічного відділення і відразу сказали, що у мене буде собака. Коли ми підійшли до чотирьох вольєрів, я ще не знала, яка саме собака буде моєю, але Зара сподобалася найбільше. Я тоді ще подумала, що вона дуже гарна, але навряд буде моєю. І тоді мені кажуть: "Ось, знайомся, твоя собака Зара". Я була в шоці, як і вона, гадаю. Коли її випустили, вона вибігла до мене. Їй не були цікаві люди, яких вона знала, які прийшли мене з нею знайомити. Вона одразу підбігла до мене, виник якийсь зв'язок і я відчула, що це моя собака. Напевно, тоді вона вже знала, що ми будемо разом. 

— Ви із Зарою займаєтеся пошуком людей під завалами. У всіх собак різна спеціалізація?

— Так.

— Як визначається фах собаки?

— Ще коли вони маленькі цуценята віком півтора-два місяці проводиться випробування. Їх запускають в невелику кімнату, в якій вони раніше не були і де є купа різних невідомих їм предметів. Йде спостереження за поведінкою: хто зацікавився, хто побіг відразу щось дивитися. Так видно, де будуть пошукові собаки для ДСНС або поліції. 

Є собаки, які одразу забиваються в куточок. Таких, на жаль, забраковують — вони йдуть до людей, жити в когось вдома. 

Тоді собак починають навчати. В процесі навчання стає видно, що собаці ближче. Яка спокійніша, йтиме і пронюхуватиме кожен сантиметр, відправиться на завали. А та, що буде швидка і на драйві, відправиться на пошук у лісі, де треба швидко подолати великі території.

Собачі смаколики

— Балуйте її чимось? Що їй можна? Що до вподоби?

— Звісно. Коли я забираю її додому, вона від корму відразу відмовляється — знає, що вдома є щось смачніше. 

— Домашнє?

— Так, якась ковбаска, сирочок. Сир любить найбільше. Як пес Патрон, до речі.

— Зара з Патроном товаришують?

— Так.

— Чи є у Зари ще друзі серед рятівників?

— У моєму кінологічному відділенні є ще дві собаки — бельгійські вівчарки малінуа Лапа і Тоша. Вони гарні друзі. Не одразу потоваришували, але зараз все добре.

— Чи є коти-рятівники? Бо складається враження, ніби котів лише рятують, а собаки — саме ті, хто рятує.

— Котів на службі немає, але в ДСНС їх використовують у психологічних відділеннях. Наприклад, в інституті, який я закінчувала — Черкаський інститут пожежної безпеки імені Героїв Чорнобиля — є відділення психологічного розвантаження. Там нещодавно уже завели котика. Можна прийти відпочити, погладити його — так розвантажитися.

Пошуки дворічної дівчинки

— Я чула, що 2023 року ви з Зарою брали участь у пошуках зниклої дворічної дівчинки. На щастя, операція пройшла вдало, дівчинку знайшли. Як відбувалися пошуки?

— Ми вже були вдома. Був пізній вечір, коли мені зателефонували і сказали, що зникла дівчинка, тож треба готуватися до виїзду. Коли ми приїхали, було дуже багато людей: рятувальників, хлопців зі Збройних сил і тероборони. Коли я дивилася доповідь, то дізналася, що до пошуків було залучено більше 250 людей. Нас покликали вже останніми, коли надії не було, напевно. Коли ми приїхали, то були єдиними з собаками.

Матір я не бачила, тому що нам одразу сказали: "Ось ваш сектор, який треба прошукати". Відстань від дороги до річки була спочатку 20-30 метрів, а далі збільшувалась. Нам треба було прочесати квадрат уздовж річки. Було вирішено, що кінологи йдуть першими, а за ними решта рятувальників. Шукало дві собаки — Зара і Тоша, який займається саме пошуком людей у лісі. 

Ми з іншим кінологом Олексієм ішли поруч, а собак послали праворуч і ліворуч від себе. За 20-30 хвилин ми помітили, що Тоша відчув запах — підняв голову і хвіст, почав віддалятися. Він побіг десь метрів 40 від нас, а тоді зупинився і, як у нас кажуть, включився в облайку — став гавкати. Це означає, що там щось є. Там була дівчинка. Він її не чіпав, був на відстані з метр. Дівчинка жива, здорова, з нею все добре. Лише промокла і замерзла. Ми знайшли її близько 23:00.

— Була осінь?

— Весна. Десь у березні. Ми відразу зняли з неї верхній мокрий одяг, вдягли в наші бушлат і понесли до матері в будинок. Там медики оглянули її і надали необхідну допомогу. 

— А як дівчинка опинилася в лісі?

— Я сама не розумію, як так могло вийти. Мати вклала дівчинку спати, а сама десь, можливо, вийшла. Дитина, скоріше за все, прокинулася, не знайшла матір, одягнула курточку і пішла шукати. В лісі вона не зорієнтувалась на місцевості і просто йшла, куди бачила. Зникла, як нам потім сказали, близько 17:00. Коли ми її знайшли і поверталися до нашого авто, люди кричали, що ДСНС молодці.

— Ви з Зарою вже маєте відзнаки за вашу роботу?

Так, у нас є відзнака за пошук під завалами. Ще коли я працювала в іншому підрозділі, ми виїджали в Миколаїв. Там був досить великий завал. Ми працювали три доби. За роботу там ми отримали відзнаку від прем'єр-міністра України Дениса Шмигаля — наручний годинник. Він завжди зі мною.

— Гарний годинник. А у Зари?

— А Зарі всі дуже вдячні.

"Тихий вечір" підготував для Марини Сердюк та Олени Кравець гру "Вуси, лапи, ІНН". За світлинами песиків і котів їм необхідно було вгадати, хто є господарем. 

Для вівчарки Зари було окреме завдання під назвою "Псячі передбачення на прийдешнє Євробачення". Для хвостатої гості підготували п'ять мисок з кормом і прапорцем країни-учасниці Євробачення-2023 поряд. До якої миски підійде Зара, та й країна має перемогти за її "передбаченням". Миска поряд із прапорцем Швеції сподобалася собаці найбільше.

Гостями нового випуску програми "Тихий вечір з Оленою Кравець" стали: ведучий курсу про мінну безпеку, волонтер, лідер гурту "ТНМК" Олег Фагот Михайлюта, начальниця пошуково-рятувального відділення аварійно-рятувального загону Головного управління ДСНС у Чернігівській області Марина Сердюк та вівчарка Зара. Також до студії завітав Євген Кот разом із дитячим танцювальним колективом Real dance studio. Музичний гість — Phil it.   

Ще цікаве з "Тихого вечора з Оленою Кравець":

Прямий ефір