Що говорити та як слухати: психотерапевт Антон Семенов назвав три питання, які допоможуть українцям 

Антон Семенов. Скриншот: kanaldim.tv

Нині багатьом українцям стало складно слухати історії співрозмовників. Адже слухачі втомлені, а оповідачі діляться складними історіями. Втім, якщо людина вголос проговорить те, що сталося, то визнає реальність. Так починається процес інтеграції досвіду. Для цього потрібен гарний слухач та довіра до нього. Вміти вислухати, а отже допомогти людині, можливо, якщо знаєш три питання. Про них розповів у "Ранку Вдома" психотерапевт Антон Семенов.

Ведучі — Ірина Хоменко та Костя Октябрський.

— Як правильно слухати співрозмовника?

— По-перше, треба розуміти, навіщо ви слухаєте. Бо джерело внутрішньої напруги — це неосмислений досвід. Осмислення досвіду починається з того, щоб його висловити, поділитися з кимось. До цього воно крутиться в голові, але не інтегрується. Це те, що ми називаємо стадії заперечення, стадію ігнорування, так звані думки по колу.  Починається процес інтеграції, тому що з кимось можна поділитися. Але, звісно, особливо зараз це важко. Перше, на що звертаємо увагу, що треба прийняти той факт, що слухати стало важко. Ставтеся до цього як до роботи. Вислухати — це складне завдання. Якщо ви не готові працювати, то не пропонуйте допомогу. Ми слухаємо не тому, що це легко чи цікаво, а щоб допомогти, щоб людина змогла проговорити досвід.

Коли людина говорить про те, що їй болить, то швидше відпускає проблему. Це правда? 

— Починається процес інтеграції. Він може тривати дуже довгий час, але він має колись початися. Часто люди порушують певні теми, бо їм потрібно цей досвід пережити, виговоритися. Якщо ти готовий допомогти, можеш ставитися до цього як до роботи, можеш виділити на це ресурс, то зроби це.

Людина, яка розповідає про власний біль, хоче, щоб їй співчували? Це історія про емпатію?

— Ні, вона хоче, щоб її зрозуміли. Щоб показати, що ви зрозуміли співрозмовника використовуйте простий прийом. Це питання: "Чи правильно я розумію, що ...?" та проговорюємо, що ми зрозуміли. Коли людина бачить, що ви її зрозуміли, їй стає легше. Настає етап сприйняття.

— Тобто, людина хоче поділитися своєю проблемою і шукає свідомого слухача?

— Прямо треба домовитися та сказати: "Я хочу з тобою дечим поділитися. Давай я скажу, а потім тебе вислухаю". Тоді розмова буде контрольована. Люди думають, що вислухати — це не так тяжко, як носити мішки. Втім, це не так. Вислухати — це дуже складана робота, затратна. Вислухати — найважливіша робота, тому що все інше люди можуть зробити самі. Для того, щоб бути почутим, треба інша людина.

Як допомогти слухачеві правильно підготуватися до складної роботи?

— Треба мати певну майстерність. Є базові принципи, які ми досліджували понад рік: опитували українців та аналізували. Знайшли три питання, якими можна користуватися.

Перше — це питання: "Як ви зараз?". Це дозволяє людині сказати про те, що для неї важливо тут і зараз. Вона починає говорити. Потім дуже важливо дати відчуття, що ми почули, що ми зрозуміли, і тому питаємо: "Чи правильно я розумію, що тобі було важко?". Будь-який досвід можна проговорити. Якщо помилилися, то людина вас поправить. Якщо правильно зрозуміли, то вона зрадіє. Третє — оцінка ситуації. Питання звучить так: "Що це для тебе означає?". Коли людина відчула, що почута, їй треба про це подумати. Після запитання: "Що це для тебе означає?" ця людина починає інтегрувати досвід.

Читайте також:

Медіа-партнери
Прямий ефір