Про програму Doc Kyiv Fest, міжнародне журі та "Оскар" Чернова: інтерв'ю з директоркою Одеського міжнародного кінофестивалю Анною Мачух 

Анна Мачух. Скриншот: kanaldim.tv

Головна мета фестивалю Doc Kyiv Fest — сприяти розвитку документального кіно та підтримати українських режисерів, що працюють у цьому жанрі. Фестиваль прагне представити глядачам найкращі документальні фільми середнього метра з України та інших країн світу, а також надати можливість кінематографістам обмінятися досвідом та ідеями. Кого запросили у журі, які фільми обрали для конкурсу та які бонуси пропонують військовим, у "Ранку Вдома" розповіла генеральна директорка Одеського міжнародного кінофестивалю Анна Мачух

Ведучі — Ірина Хоменко та Костя Октябрський.

— Нагадаймо глядачам історію появи Doc Kyiv Fest.

— Насправді так сталося, що ми зустрілися з Анастасією Штейнгауз зі Starlight Media під час Одеського кінофестивалю в Чернівцях. Ми почали розмовляти про плани. Зокрема, говорили про те, що ми хочемо робити під час наступного Одеського кінофестивалю, який ми будемо проводити в Києві цього року. Я зауважила, що ми отримали дуже багато заявок документальних фільмів на Одеський кінофестиваль, але, на жаль, дуже мало з них можемо показувати.

Мовляв, було б добре зробити ще одну кіноподію в Україні, де ми могли б якраз показати документальне кіно, нестандартне, середнього метра, можливо, короткого метру. Словом, щоб це була ще одна локація, де ми можемо якраз показувати те, що не увійшло до кінофестивалів, чи не покажуть по телебаченню.

Starlight Media дуже активно розвиває напрямок документалістики. В них була інша пропозиція, зокрема, зробити ще одну секцію на Одеському кінофестивалі. На жаль, Одеський кінофестиваль — це в першу чергу історія про ігрове кіно. Тож ми вирішили зробити в Києві ще один міжнародний кінофестиваль. 

— Середній метр — це який хронометраж? 

— Це від 20 до 70 хвилин. Насправді ми шукали інформацію про фестивалі середнього метра та нічого не знайшли. Тобто не існує жодного у світі кінофестивалю середнього метра. Деякі фестивалі відводять на таке кіно невеликі секції, але окремого ніхто не проводить. Насправді більшість кінофестивалів навіть не хочуть брати кіно середнього метра через організаційні нюанси. Бо це той блок, який не так багато часу займає. Глядачі зазвичай не хочуть приходити лише на 40 хвилин. Вони хочуть дивитися повний метр, але ми знайшли рішення та організували кінофестиваль середнього метра.

— Розкажіть, з яких програм складається фестиваль цього року? 

— Цього року ми показуємо саме українські фільми. У нас там шість стрічок відібрано. Відбіркова комісія переглянула дуже багато фільмів. На жаль, ми можемо показати лише частину з того, що відібрано. Короткі фільми ми об'єднали в єдиний блок. Це фільми, які ми назвали "Незламні". Це про наших героїв, про людей, які захищають Україну, які працюють під час війни лікарями, в службі порятунку, рятують тварин. Тобто це така об'єднана програма саме про наших героїв. 

Також у нас є блок іноземних фільмів, дуже різних, а є кілька моїх улюблених напрямків, які я хочу подивитись на великому екрані, тому що ми переглядали все на ноутбуках. 

Є індустрійна програма. Це дискусії, це лекції від українських та міжнародних фахівців. Також пітчинг проєктів. Тобто це презентація тих проєктів, які будуть з'являтися на екранах у наступні роки. Зараз це лише задум або сценарій. Йдеться про певні напрацювання. 

— Що цікавого буде відбуватися поза конкурсом?

— Це спеціальні покази. Дискусії, обговорення. Так, це позаконкурсна програма. Де наші українські професіонали в кіно будуть знайомитися з іноземними, спілкуватися, набиратися досвіду. 

— Багато іноземців прийшли презентувати своє кіно? 

— Знаєте, прийшло багато, але більшість з них будуть в онлайні. Мало хто готовий до нас їхати. Найближчими днями ми оголосимо членів журі. До речі, двоє з них таки приїдуть в Україну та будуть оцінювати національну конкурсну програму, спілкуватися з нашими учасниками. Це режисери з Ізраїлю та Німеччини. 

— Чи є у вас фаворити серед учасників? 

— Хочу побачити на великому екрані фільм якийсь називається "Фред енд Роуз". Це тру крайм — історії, які розповідають про реальні злочини, розслідування. Дуже люблю детективи. З іноземних фільмів буде історія про Фемен. Це іноземний фільм. Тобто іноземна режисерка зняла історію Фемен, як вони з'явилися, в чому полягає рух і, власне кажучи, до чого це призводить. Дуже цікаво. Серед українських навіть не можу виділити, адже дійсно українська програма цікава, дуже потужна. Всім рекомендую приходити та дивитись. 

— Ви створили особливі умови для військових та ветеранів. Розкажіть про це, будь ласка. 

— Наші ветерани та чинні військовослужбовці можуть акредитуватися та дивитися все безплатно. Не лише дивитися кіно, а й приєднуватися до дискусії. Насправді дуже багато кінематографістів зараз в армії, вони нас захищають. Здається, понад 10 військових вже зареєструвалися на подію. Ми їх чекаємо на фестивалі. 

— Хочеться почути вашу думку стосовно розвитку документального кіно в Україні. Вперше в історії ми отримали "Оскар" за документальний фільм. Чи розвивається зараз документальне кіно в Україні? 

— Направду українська документалістика завжди була однією з найпотужніших у світі. Тобто навіть не в Європі, а у світі. Про це багато хто у світі знає. Саме документальні фільми українського виробництва почали перемагати на кінофестивалях. Про них почали говорити на міжнародному ринку.

На жаль, так сталося, що з нашим сусідом нам постійно є, що знімати. Тому наша документалістика з кожним роком ставала якіснішою. Власне кажучи, ми бачимо результат — перший "Оскар" в такій потужній номінації.

Власне кажучи, наш кінофестиваль з'явився саме через велику кількість якісної документалістики, яку треба показувати світові. В Україні дійсно багато гарних документальних стрічок, яким просто не вистачає майданчиків. Хочеться, щоб люди дивилися і знайомилися з нашим документальним кіно. 

— Де і коли відбуватимуться покази Doc Kyiv Fest? 

—  Покази відбудуться з 28 по 30 березня в "Планеті Кіно". Буде також пітчинг, а квитки можна придбати прямо на нашому сайті. Приходьте дивитися якісне українське та міжнародне документальне кіно. 

Також цікаві гості "Ранку Вдома":

Медіа-партнери
Прямий ефір