Проєкт "Військо Читає": про інтелектуальну зброю для ЗСУ та реформацію суспільства розповів засновник видавництва "Наш Формат" Владислав Кириченко

Владислав Кириченко. Скриншот: kanaldim.tv

"Військо Читає" — просвітницький благодійний проєкт ГО "Реформація" та видавництва "Наш Формат", що має на меті забезпечити військовослужбовців актуальною, якісною, сучасною світоглядною літературою та популяризувати читання як вид дозвілля в ЗСУ. За час існування проєкту бійці Збройних Сил України та курсанти отримали понад 40 000 примірників книг. Навіщо військовим читати та як книги дозволяють трансформувати суспільство, здійснюючи його переформатування на ефективних засадах, розповів у "Ранку Вдома" громадський діяч, засновник видавництва "Наш Формат" Владислав Кириченко.

Ведучі — Ірина Хоменко та Костя Октябрський.

Про що та для кого програма "Військо читає"?

— Програма розрахована на військових, причому від курсантів до генералів. Вона діє вже п'ять років. За цей час ми продали більш ніж 100 000 книжок, підручників, статутів. Для ЗСУ, Нацгвардії.

 Чиїм коштом купували книжки?

— У спільноті є достатньо людей, які здатні приймати виклики, окрім дронів та тепловізорів. Звісно, без цієї техніки — нікуди, але й без книжки військо не є повноцінним. Тобто нас є благодійники, це тисячі людей, які донатять від 100 гривень до великих сум. Ми повинні розуміти, що 100 000 книжок — це великі гроші. В середньому одна книга на наше замовлення коштувала до 200 гривень. Наприклад, статути — це розхідний матеріал. їх можна друкувати на дешевшому папері. Перший мій статут, а він був єдиним на батальйон, "прожив" три місяці. Таке враження, що крім мене його ніхто не читав. По-перше, не було розуміння, що їх треба читати. Наразі ситуація краща, але далека від ідеального. 100 000 — це крапля в морі. Тільки в бібліотеці Національної академії оборони 220 000 книжок. З них реально 170 000 треба викинути, бо вони або застаріли, або російською мовою. Це, а не тільки рівномірне військове, розумієте?

На вашу думку, в чому зараз актуальність саме читання книжок у війську?

— Без читання книжок офіцер не буде повноцінним офіцером, не буде лідером, не буде людиною, яка здатна приймати швидкі та правильні рішення. Про це повинна подбати держава, а не волонтери. Дуже сумно, що лише на третій рік повномасштабної війни, та на 11 рік війни в України, постачанням інтелектуальної зброї до війська займаються волонтери.

Якими книжками забезпечуєте військо?

— Ми передали понад 60 000 друкованих примірників статутів, посібників, настанов, наказів, інструкцій. Понад 45 000 книжок — це мотиваційна література, нонфікшн та менеджментом. Бо військо — це як корпорація. Без нормального менеджменту корпорації не буде. Якби наші генерали читали книжки з менеджменту, то за два роки з тих тисяч людей, які прийшли з бізнесу, могли б вирости полковники. Цей шанс був просто втрачений. На жаль. Бо генерали не читали правильних книжок. В мене є мрія, що 10-15 років в нас словосполучення "генерал-інтелектуал" не буде викликати реготу, а військові будуть елітою України.

Ви постачаєте книги лише видавництва "Наш формат"?

— Ні, не тільки. У нас є перелік літератури, в тому числі книжки "Нашого формату".  Бо ми сфокусовані на консервативній літературі, яка формує особистість громадянина. Не важливо, чи це топменеджер корпорації політик, президент чи генерал. На вибір книг впливають мої знайомі з кола військових, які захищають країну з 2014 року. Це люди, які читають книжки. За це час вони переважно виросли тільки до полковників, але це дійсно майбутня військова еліта. У нас загалом є дві категорії відправок. Перша — на "нуль". Звідти свої побажання надсилають сержанти, лейтенанти, полковники. Тобто ми відправляємо книги прямо в підрозділи на "нуль", в бібліотеки та в навчальні заклади для військових. Також у госпіталі. До речі, найпопулярніша книга серед військових — "Мислення швидке та повільне" психолога Канемана. 

Також цікаві гості "Ранку Вдома":

Прямий ефір