З чого почати інвестування: експертка назвала фінансові стратегії для новачків

Юлія Баткалова. Скриншот: kanaldim.tv

Як розподілити капітал, чи варто інвестувати в нерухомість, чи можливо заробити на військових облігаціях. Фінансова експертка "Ранку Вдома" Юлія Баткалова поділилася таємницями фінансових стратегій для інвесторів-початківців.

Ведучі — Лілія Ребрик та Костя Октябрський.

— Ви багато років є інвесторкою в різні види активів. Поділіться досвідом з новачками. З чого починати, аби примножувати власний капітал?

— Важливо розпочинати з більш консервативних інструментів, тобто треба мінімізувати ризики. Розпочати можна з військових облігацій. Це допомога нашій країні. Купувати їх досить легко.

Військові облігації ми можемо розпочати купувати як в національній валюті — 15-16% річних, так в іноземній валюті. Наприклад, в доларах США під 3-4% річних.

Теж досить цікава інвестиція, якщо говорити про початківців.

Яку валюту краще обрати?

— Краще валюта, адже гривня знецінюється. Попри те, що Національний банк відпустив курс, але знецінення гривні відносно іноземної валюти продовжується. Якщо говорити про більш стабільну іноземну валюту, то зараз це долар США. 

Як правильно розподілити кошти між різними активами?

— Якщо ми говоримо про початківців, то це військові облігації та ETF. Це індексні фонди, переважно на фондових ринках Америки. Один такий ETF-фонд вміщує 100-300 різних цінних паперів.

Наприклад, є у тебе 500 доларів. Можна 200 доларів вкласти в облігації. Тобто залишити їх в Україні, але покласти на військові облігації в доларах США. На решту можна купити ETF в американського брокера. Це хороша диверсифікація. Якщо військова облігація дає 3-4% — це фіксована дохідність, то ETF потенційно дає більша. В середньому від 10% річних. Тобто розподіливши суму ми заробимо більше.

Чи варто розглядати купівлю нерухомості в Україні як інвестицію? Чи краще інвестувати в себе?

— В себе теж дуже важливо інвестувати, але кожен розуміє це по-своєму. Якщо у свої знання — це дійсно важливо. Інвестиції в цінні папери або, наприклад, у військові облігації — теж добре. Щодо нерухомості, то ми можемо інвестувати по-різному.

Фактично ми можемо купити квартиру, щоб здавати її в оренду, але треба врахувати той факт, що там великий термін окупності. Поки у нас не дуже стабільний стан в країні, в цю категорію інвестицій я б не заходила. Втім, є варіант інвестувати, наприклад, в пайові інвестиційні фонди. Наприклад, готельну нерухомість на території України.

Тобто у нас є багато різних компаній, які збирають пул інвесторів, які вкладають в проєкт менші суми. Таким чином, ми маємо часточку нерухомості, яка потім здається в оренду. В будівництво готелю в Карпатах можна вкласти 10 000 доларів. Буде не висока прибутковість, але це все-таки нерухомість й хороша диверсифікація.

Чи на часі робити ремонт? Адже це теж інвестиція в особисте життя.

— Якщо це ремонт квартири, у якій ви живете, то можна. Якщо це квартира для здачі в оренду, то це теж свого роду інвестиція, адже ми зможемо дорожче її здавати. В принципі, це теж хороший варіант.

Також цікаво:

Прямий ефір