Як зібрати інвестиційно привабливий портфель — поради експертки

Юлія Баткалова. Скриншот: kanaldim.tv

Правильно підібрані інструменти в інвестиційному портфелі допоможуть в майбутньому досягти поставлених цілей. Які інструменти обрати, в якій валюті краще інвестувати та як відкрити рахунок у брокера, дізнавайтеся у "Ранку Вдома" від інвесторки Юлії Баткалової.

Ведучі — Ірина Хоменко та Костя Октябрський.

Які активи мають бути в портфелі інвестора?

— Потрібно зрозуміти куди ми будемо вкладати гроші, з яких активів буде наповнений інвестиційний портфель та в яких пропорціях. Тобто ми не купуємо просто якусь акцію або якусь облігацію хаотично. Нам потрібен цей портфель для того, щоб мінімізувати ризики.

Тобто, якщо ми будемо, наприклад, купувати тільки акції окремих компаній, то це досить високі ризики, бо наш бюджет буде залежати від їхнього бізнесу. Тому дуже круто, коли у нас є структура в портфелі. В першу чергу у портфелі можуть бути наші військові облігації, з яких я раджу розпочинати.

Ми можемо українські військові облігації купувати не тільки в гривнях, а й в американських доларах під 4% річних. Це досить хороша відсоткова ставка. Це перша частинка інвестиційного портфеля.

Друга частинка — облігації США. По-перше, це мінімум ризиків. По-друге, це досить цікавий інструмент, тому що там в середньому 4-6% річних. Тобто це стабільний інструмент. Далі можна купити ETF. Це кошик з різних активів. Наприклад, різних акцій компанії. Одна ETF може включати 500 компаній. Це більш ризиковий інструмент, але він може приносити більшу прибутковість. Наприклад, в середньому 10%. Також ми можемо розглядати акції окремих компаній або навіть нерухомість. Нині в Україні активно вкладають у готельний бізнес.

Тобто можна вкладати якусь суму в розвиток готельного бізнесу, наприклад, в Карпатах. Або це може бути компанія, яка займається нерухомістю в Америці. Тобто головне — правильно збалансувати. Це буде найкращий портфель інвестора. В жодному разі не раджу інвестувати всі гроші в щось одне. Нам потрібно не просто заробити, нам потрібно зберегти гроші, перекрити інфляцію й заробити.

Які ідеальні пропорції наповнення портфеля цими активами?

— Якщо говорити про цінні папери, то краще більший відсоток віддати на менш ризиковий інструмент.

Три найбільш стабільні інвестиційні інструменти — це українські військові облігації, облігації США та ETF. Так, вони не будуть приносити 50% річних, навіть потенційно, але вони будуть стабільно примножувати наш капітал. Ми не будемо ризикувати, що дуже важливо.

Їхній відсоток точно буде добре перекривати інфляцію. Якщо казати про 100% грошей, які ми маємо, то 70% від цієї суми я приділила саме цим інструментам. На акції окремих компаній я б віддала максимум 20%. У такому випадку кошти будуть працювати на нас.

Яку валюту обрати? 

— Раніше різні фондові ринки, наприклад, китайський, японський, європейський, мали більше потенційно цікавих та прибуткових інструментів. Зараз ринок Америки або просто інструменти, які у нас емітовані, випущені у доларах США, стабільні та прибуткові. Якщо казати про інші валюти, то вони поки що досить ризикові.

Наприклад, Японія має стабільну економіку, але попиту на інвестиції в цінні папери Японії поки немає. Це означає, що потенційно високих прибутків там не буде.

Тож саме сьогодні я б радила збирати інвестиційний портфель в інструментах, які емітовані в доларах США. За рік може все змінитися, звісно.

Скільки часу триває відкриття рахунку у закордонного брокера та зарахування коштів туди з України?

— Якщо з документами все в порядку, то це не довго. В першу чергу треба мати закордонний паспорт, адже це головний документ, на який оформляють рахунок. Також треба підтвердити резидентство України. Це може бути, наприклад, виписка з банківського рахунку, де вказана прописка.

Тобто нам потрібен паспорт для виїзду за кордон та підтвердження реєстрації на території України. Якщо з документами все добре, то рахунок відкривають за три дні. Не обов'язкового його відразу поповнювати. Брокер рекомендує поповнювати рахунок, але це не обов'язково. Тобто, якщо ми не поповнюємо два три місяці, рахунок не закриють. Важливий момент — відсутність комісії за щомісячне утримання цього рахунку.

Якщо поповнювати рахунок з території України, то в середньому, на це треба три дні. Інколи потрібне додаткове фінансове джерело, через яке ми будемо перераховувати гроші. Тому цей процес може затягнутися. Втім, якщо ми поповнюємо рахунок напряму, а така можливість є, то гроші надходять на рахунок за 10 хвилин.

Також цікаво:

Прямий ефір