Як святкувати Різдво: "Різдвяний гайд" від фольклористки Ярини Сізик

Ярина Сізик. Фото: kanaldim.tv

У 2023 році Україна нарешті святкує Різдво 25 грудня разом з усім світом. У рубриці "Різдвяний гайд" 35-го випуску "Тихий вечір з Оленою Кравець" фольклористка Ярина Сізик пояснила, наскільки відзначення цієї дати відповідає нашим традиціям, чим особливе Різдво Христове для українців, які звичаї нам обов'язково треба зберегти і передати майбутнім поколінням та ще багато цікавого.

Фольклористка Ярина Сізик веде Telegram-канал "Етнографічні історії Сізо Сізенко" про нематеріальну культурну спадщину. В розмові з Оленою Кравець експертка пояснила зміни дати святкування Різдва українцями.

"Календар постійно змінювався в контексті нашої історії. Але я, як людина, яка досліджує українські традиції і генезу календаря, скажу, що люди орієнтувалися на сонце — дата [святкування] Різдва стоїть поруч із зимовим рівноденням 22 грудня. Тому це логічно", — пояснила вона.

Саме тому, додала Ярина, Різдвяна зірка схожа на сонце і загалом у нашій символіці спостерігається солярна тематика.

12 страв на столі — не обов'язкова умова Святвечору, хоча і є традиційно закріпленою. Насправді ж, страв може бути як менше, так і більше. Головна ритуальна страва слов'янського новорічно-різдвяного циклу — кутя. Це відварені у воді зерна пшениці чи ячменю з медом.

"Важливо розуміти сенс цієї страви, тому що основні культи, які ми вшановуємо — культ предків і землеробські культи. Це ритуальна страва, яку ставили на покуті (внутрішній кут житла, в якому розташовані ікони; домашній вівтар, — ред.). Навіть після трапези лишали ложку куті, щоб прийшли наші предки", — розповіла Ярина Сізик.

Святкування Різдва включає в себе декілька ознак шанобливого ставлення до наших прародичів. Наприклад, колядники уособлюють предків, які приходять до нашої хати в цей день. Їх шанують, вітають і обдаровують, аби ненароком не накликати на себе біду. Господарі дому частували колядників особливими різдвяні пряниками, що називаються панянки. Їх випікали у формі дівчат, півників, коней чи пташок. Панянки родом з XVIII століття. Їх фарбували тільки в рожевий колір за допомогою бурякового соку. Традиційно панянки були пісними (борошно, цукор та вода), бо випікалися в піст і давалися дітям. До речі, панянки є прекрасною альтернативою американському імбирному печиву.

Новорічні та різдвяні свята супроводжують спеціальні обрядові пісні — колядки та щедрівки. У ХІХ столітті деякі дослідники їх об'єднали в один жанр, але історично вони розділилися. Колядки виконують від Святого вечора 24 грудня і до Водохреща. Щедрівки співаються на Щедрий вечір. Якщо відзначати свята за новим стилем, щедрувати можна йти 31 грудня на Новий рік у переддень свята Василя. Традиційно саме дівчата можуть займатись щедруванням — зі співами та музикою славити господарів та бажати їм достатку. Однак у деяких регіонах України щедрують і хлопці.

На Різдво в українців заведено ставити останній сніп сіна, який називають дідухом. Це символ урожаю, добробуту, багатства. Свою обрядову роль він виконував упродовж усіх Різдвяних свят, зберігався в оселі до Нового року або до Водохреща. Після цього дідух виносили і спалювали, щоб прикликати цим весну. Попіл потім висипали на город "щоб родило".

"Багато хто каже, що сучасник дідуха — це ялинка. Це не так. Це дві зовсім різні історії. Ялинка до нас прийшла з європейських традицій. Не хочеться казати, щоб люди відмовлялися від ялинки і ставили виключно дідух. Я проти будь-якої категоричності. Ми довгий час не знали цих своїх традицій, тому нам потрібен час, щоб про них дізнатися і успішно інтегрувати у своє життя. Але відмовлятися від чогось точно не потрібно", — додала Ярина Сізик.

Msgr. Robert J. Vitillo visitingstate run orphanage in Llviv.

Гостями 35-го випуску "Тихий вечір з Оленою Кравець" стали комік, волонтер Марк КуцеваловМіша Гудемюк та пес Трініті. Також до студії завітали українська співачка Світлана Тарабарова та фольклористка Ярина Сізик. Музичний гість — Vitaliia.

Проєкт "Тихий вечір з Оленою Кравець" — це легка, спокійна розмова про важливі та актуальні для українців речі і події, яка дозволяє трішки відпочити й відволіктися від напруження, в якому ми всі живемо. Проект завоював серця українців. "Тихий вечір з Оленою Кравець" (повні епізоди та окремі сюжети) разом вже отримав понад 48 млн переглядів* на диджитал-майданчиках каналу "Дім" (YouTube, Instagram, Facebook, TikTok).

*Дані станом на 04.12.2023

Ще цікаве з "Тихого вечора з Оленою Кравець":

Медіа-партнери
Прямий ефір