Створення Головної Руської Ради та останній матч "Шахтаря" на "Донбас Арені" — 2 травня в історії

Зустрічаємо четвер, 2 травня, з "Ранком Вдома"! Про визначні події, міжнародні та українські свята, дні народження відомих людей дізнавайтеся у нашій традиційній рубриці "День в історії".

2 травня 1848 року у Львові була створена Головна Руська Рада. Перша легальна українська політична організація з'явилася за сприяння греко-католицького духовенства та інтелігенції під час революції в Австрійській імперії. Складалася з 30 постійних членів на чолі з єпископом Григорієм Яхимовичем. Завданням Головної Руської Ради був захист прав українського населення перед центральним урядом у Відні. Організація проіснувала три роки. За цей час ініціювала заснування "Народного дому" у Львові, започаткувала першу україномовну газету "Зоря Галицька", організувала культурно освітнє товариство "Галицько руська матиця".

В цей день 1986 року київське "Динамо" завоювало Кубок володарів кубків УЄФА — другий у своїй історії європейський клубний футбольний трофей. У фіналі біло-сині під керівництвом Валерія Лобановського здобули впевнену перемогу над мадридським "Атлетіко". Матч у французькому Ліоні закінчився з рахунком 3:0  Найяскравішим епізодом гри став гол віялом у виконанні Олега Блохіна.

2 травня 2011 року було ліквідовано терориста №1 Усаму бен Ладена. Після майже 10 років пошуків лідера ісламістського угруповання "Аль-Каїда" вбили американські військові під час спецоперації у Пакистані. Під керівництвом бен Ладена було скоєно чимало терактів у всьому світі. Найвідоміший — атака на Всесвітній торговий центр у Нью-Йорку та Пентагон у Вашингтоні 11 вересня 2001 року. Жертвами терористичного акту стали понад 2 500 людей.

10 років тому відбувся останній футбольний матч на "Донбас Арені". Тоді донецький "Шахтар" переміг маріупольський "Іллічівець" з рахунком 3:1. На першому в Україні та Східній Європі стадіоні, який за стандартами УЄФА та ФІФА відповідав класу "еліт" проходили матчі Євро 2012, Єврокубки, поєдинки чемпіонату та Кубка України. Після окупації Донецька Росією у 2014 році стадіон закрили, а гірники змушені були залишити рідну арену.

Цього дня виповнюється 10 років з дня трагедії в Одесі. Все почалося з мирної ходи за єдність України, а завершилася наймасовішим за новітню історію міста сутичками між проросійськими й проукраїнськими активістами та пожежею в Будинку профспілок. Загинуло 48 людей, понад 200 були травмовані. Це була спроба захопити Одесу після анексії Криму та початку воєнних дій на сході України. Проте містянам вдалося зіпсувати кремлівські плани.

Більше про цей день в історії дивіться у матеріалі програми "Ранок Вдома"!

Прямий ефір