Як правильно конфліктувати: психологиня Наталя Підлісна розкрила власний секрет

Наталя Підлісна. Фото: kanaldim.tv

Конфліктних ситуацій дійсно не уникнути, якщо ти спілкуєшся з людьми. Натомість навчитися уникати конфліктів та правильно їх розв'язувати — можна. Як саме, дізнаємось від психологині "Ранку Вдома" Наталі Підлісної.

— Чи корисно взагалі уникати конфліктів?

— Частіше всього — ні. Втім пропоную розглянути випадки, коли це корисно. Конфлікти, як екстремальна форма вирішення розбіжностей, неминучі, але можна їх уникнути, або хоча б пом'якшити ситуацію. Ви можете поводити себе миролюбно, тим паче часто інша сторона теж намагається уникнути конфлікту.

Є такі випадки, коли ви намагалися вирішити конфлікт вже багато разів, а конфлікт не вирішується і все навкруги стає токсичним для вас. Просто атмосфера отруєння, і тоді ви бажаєте уникнути отруєння. Таким чином, ви вирішуєте уникнути конфлікту.

Коли у вас відсутня хоробрість, то інколи корисно уникнути конфлікту. Інколи ви можете не мати психічного ресурсу, щоб вирішувати конфлікт, і ви просто відкладаєте його на потім.

Скажіть, будь ласка, яким людям вдається уникати конфліктів?

— Інколи люди розуміють, що вони програють конфлікт, і тоді вони уникають його. Або, як то кажуть, тимчасово вони не в ресурсі. Є люди не впевнені в собі, які теж уникають конфлікту. Є люди, які знаходяться просто в нейтральній позиції. Буває таке, що людина у своїй голові вже програли цей конфлікт і закрили для себе цю проблему.

Взагалі важливо, який це конфлікт. Яких масштабів, чи принциповим для вас буде результат

Є емпатійні люди, жертовні, які відчувають співчуття до опонента і намагаються допомогти конфліктній стороні. Про них часто думають, що вони просто боягузи, або займаються співробітництвом і таким чином прагнуть уникнути конфлікту.

— Чи є правила, які допоможуть уникнути конфлікту? Що треба робити, а чого — не варто?

— Є головне правило — неупереджено ставитися до ініціатора конфлікту. Бути терплячим, не засуджувати опонента, не відмахуватися від нього, хоча б вислухати.

Друге правило — не розширювати зону і предмет конфлікту. Дуже часто люди, що сваряться, не дотримуються цього правила і топляться у звинуваченнях, образах і вже не бачать конкретної причини конфлікту, просто сваряться.

Третє правило, якого ніхто не дотримуються, звучить дуже просто — стримувати емоції. Ваш тон повинен бути максимально спокійним, рівним. Треба чітко формулювати думки та обачно їх висловлювати. Потрібно говорити так, щоб у голосі та словах не було навіть натяку на образи, закиди, гнів. За формою це повинна бути ділова розмова ділових людей.

— Коли ти вже закипаєш, як чайник, то як стриматися? Як досягти того стану, при якому ти зможеш спокійно говорити?

— До речі, дуже класно, уявити себе чайником і подумати, що ви випускаєте пару якимось іншим чином. З вух, наприклад. Можна використовувати дихальні практики.

Я використовую власний прийом. Якщо я бачу, що опонент кипить і в мене такі самі відчуття, то уявляю собі, як він чи вона маленькими сидять на горщику. Мені стає смішно, і я починаю ставитися до цієї людини поблажливо.

Також цікаво:

Прямий ефір