Як правильно конфліктувати: психологиня Наталя Підлісна розкрила власний секрет

Конфліктних ситуацій дійсно не уникнути, якщо ти спілкуєшся з людьми. Натомість навчитися уникати конфліктів та правильно їх розв'язувати — можна. Як саме, дізнаємось від психологині "Ранку Вдома" Наталі Підлісної.
— Чи корисно взагалі уникати конфліктів?
— Частіше всього — ні. Втім пропоную розглянути випадки, коли це корисно. Конфлікти, як екстремальна форма вирішення розбіжностей, неминучі, але можна їх уникнути, або хоча б пом'якшити ситуацію. Ви можете поводити себе миролюбно, тим паче часто інша сторона теж намагається уникнути конфлікту.
Є такі випадки, коли ви намагалися вирішити конфлікт вже багато разів, а конфлікт не вирішується і все навкруги стає токсичним для вас. Просто атмосфера отруєння, і тоді ви бажаєте уникнути отруєння. Таким чином, ви вирішуєте уникнути конфлікту.
Коли у вас відсутня хоробрість, то інколи корисно уникнути конфлікту. Інколи ви можете не мати психічного ресурсу, щоб вирішувати конфлікт, і ви просто відкладаєте його на потім.
— Скажіть, будь ласка, яким людям вдається уникати конфліктів?
— Інколи люди розуміють, що вони програють конфлікт, і тоді вони уникають його. Або, як то кажуть, тимчасово вони не в ресурсі. Є люди не впевнені в собі, які теж уникають конфлікту. Є люди, які знаходяться просто в нейтральній позиції. Буває таке, що людина у своїй голові вже програли цей конфлікт і закрили для себе цю проблему.
Взагалі важливо, який це конфлікт. Яких масштабів, чи принциповим для вас буде результат
Є емпатійні люди, жертовні, які відчувають співчуття до опонента і намагаються допомогти конфліктній стороні. Про них часто думають, що вони просто боягузи, або займаються співробітництвом і таким чином прагнуть уникнути конфлікту.
— Чи є правила, які допоможуть уникнути конфлікту? Що треба робити, а чого — не варто?
— Є головне правило — неупереджено ставитися до ініціатора конфлікту. Бути терплячим, не засуджувати опонента, не відмахуватися від нього, хоча б вислухати.
Друге правило — не розширювати зону і предмет конфлікту. Дуже часто люди, що сваряться, не дотримуються цього правила і топляться у звинуваченнях, образах і вже не бачать конкретної причини конфлікту, просто сваряться.
Третє правило, якого ніхто не дотримуються, звучить дуже просто — стримувати емоції. Ваш тон повинен бути максимально спокійним, рівним. Треба чітко формулювати думки та обачно їх висловлювати. Потрібно говорити так, щоб у голосі та словах не було навіть натяку на образи, закиди, гнів. За формою це повинна бути ділова розмова ділових людей.
— Коли ти вже закипаєш, як чайник, то як стриматися? Як досягти того стану, при якому ти зможеш спокійно говорити?
— До речі, дуже класно, уявити себе чайником і подумати, що ви випускаєте пару якимось іншим чином. З вух, наприклад. Можна використовувати дихальні практики.
Я використовую власний прийом. Якщо я бачу, що опонент кипить і в мене такі самі відчуття, то уявляю собі, як він чи вона маленькими сидять на горщику. Мені стає смішно, і я починаю ставитися до цієї людини поблажливо.
Також цікаво:
- Як волонтерство змінює людей — психологиня Наталя Підлісна
- Як інтелектуально виживати під час інформаційної війни — поради від психологині Наталі Підлісної
- Як управляти колективом, що працює віддалено — психологиня Наталя Підлісна
- Плітки — це симптом поганих стосунків, — психологиня Наталя Підлісна