Як інтелектуально виживати під час інформаційної війни — поради від психологині Наталі Підлісної

Наталія Підлісна. Скриншот: kanaldim.tv

Інформаційна війна — це подача інформації у спосіб, який формує у суспільстві потрібну громадську думку. Інформаційний фронт сьогодні так само важливий, як і реальний. Тож вміння розпізнати інформаційні вкиди, критично сприймати інформацію та протистояти фейкам — дуже важливо. Як цьому навчитися, у "Ранку Вдома" розповіла психологиня Наталя Підлісна.

Ведучі — Лілія Ребрик та Костя Октябрський.

Що таке інформаційна війна?

— Цей термін з'явився десь наприкінці 1980-х років і дуже швидко набув популярності. Це, по суті, сукупність операцій, які експлуатують інформаційні ресурси та застосування інформації для досягнення військових, економічних чи поведінкових цілей. Є декілька видів інформаційних воєн.

Перша — це протистояння за володіння думками населення.

Друга — це протиборство розвідок і контррозвідок. Інколи ми бачимо це теж в соціальних мережах чи десь.

Третя — це психологічні операції, які змінюють поведінку людей, змушуючи їх панікувати.

Четверта — це хакерські атаки.

П'ята — це війни в віртуальному просторі, в соцмережах, наприклад.

Все це робиться для використання можливості впливу на людську свідомість. Зокрема, для того, щоб її зруйнувати.

Хто такі солдати інформаційних воєн?

— Це фахівці, які змушують нас думати і діяти так, як це потрібно їхнім замовникам. Це дуже інтелектуальні люди, які прораховують все, мають відпрацьовані схеми впливу, постійно проводять дослідження з метою розробки нових схем впливу.

В соціальних мережах третина скандалів — це відпрацювання нових схем. Про третину я прочитала в дослідженні, яке два роки тому робив Американський інститут Дюка.

В минулому солдатами інформаційних воєн були священник та письменники. Релігія та ідеологія жорстоко карали за будь-яке відхилення від намальованої картини світу. Звісно, що картину світу вони малювали таку, як їм вигідно.

Потім з'явились нові солдати інформаційних воєн — кінематографісти. Почалася вибудова правильного світу в кіно. Зараз більшість цих солдатів працюють в соціальних мережах та у великих медіакампаніях.

Як протистояти інформаційній війні та чи потрібно це робити?

— Якщо ви, наприклад, активний користувач і коментатор в соціальних мережах, то не витрачайте свій час на суперечку з ботами. Вони ж працюють за гроші, і вони генерують інколи просто автоматичний контент. Я думаю, що за допомогою штучного інтелекту.

Якщо ви інтелектуальна людина, і самі робите контент, то спрямуйте енергію на формування дописів про реальний стан речей і фактів. Пишіть про те, що ви точно знаєте і бачили.

Якщо ви володієте іноземними мовами, робіть дописи для закордонних аудиторій. Є така дуже важлива штука — треба спілкуватися із знайомими, адміністраторами груп та каналів в інших країнах. В усіх груп є адміністратори в соціальних мережах.

Не забувайте скаржитись на інформаційних терористів. Це ті, хто роблять вкиди і спостерігають, що станеться.

Якщо ви просто читач, тобто користувач контенту, то ставити під сумнів те, що пише і говорить навіть The Guardian чи CNN. Це медіа, які мають свої цілі. Зокрема, зробити з насиченого інформаційного простору якісний контент.

Треба все ставити під сумнів. З якою метою поширюється інформація, чи є ця інформація на офіційних ресурсах держави, для чого вона опублікована саме зараз? Чи це чиясь думка, чи доведений факт? От це дуже важливо.

Загальна рекомендація — не поширюйте дезінформації. Навпаки допомагайте іншим людям залишатися спокійними та обирати інтелектуальний підхід до користування соцмережами. Тобто не поширювати, наприклад, інформаційні вкиди, які мають на меті плутати думки та впливати на поведінку.

Також цікаво: Як працює пропаганда — пояснює психологиня Наталя Підлісна

Медіа-партнери
Прямий ефір