Як волонтерство змінює людей — психологиня Наталя Підлісна

Наталя Підлісна. Скриншот: kanaldim.tv

Сьогодні безліч українців займаються волонтерством заради нашої спільної перемоги. Це дуже важлива і водночас складна робота. В ефірі "Ранку Вдома" ми з'ясовували, як волонтерство може змінити людину, які риси характеру розвинути або викорінити. Про це говоримо із психологинею Наталею Підлісною.

Ведучі — Ірина Хоменко та Костя Октябрський.

— Що змушує людей волонтерити? Адже це безплатна робота, яка потребує чималих зусиль та ресурсів.  

— Дуже важливо зрозуміти, чому волонтери хочуть розділяти і переживати чужий біль. Всі волонтери мають унікальний життєвий досвід через безоплатну роботу. Знаєте, навіть не високу посаду візьмуть краще ту людину, яка має великий досвід волонтерства. Тобто можна сказати, що це все внесок в їхнє майбутнє, надалі в них буде більші можливості для реалізації.

Волонтерство також дає психологічне підживлення цікавості щодо людей. Всі, кого цікавлять люди, можуть побачити дуже багато нових людей, нових історій.

Волонтерство — це створення власного нового нетворкінгу. Психологічно це не дає нудьгувати й дає опору.

Також, така робота дає можливість отримувати психологічні погладжування — вдячність від тих, хто потребує цієї допомоги, від суспільства. Це психологічно підживлює самооцінку волонтерів.

Що можна змінити у своєму житті за допомогою волонтерства?

— По-перше, характер, емоційну стійкість. Можна стати сильнішим і стійкішим щодо негараздів, бо до негараздів волонтери призвичаюються. По-друге, можна стати більш відповідальним. По-третє, волонтерство змушує долати свої страхи, тривоги й сумніви. Коли волонтери роблять щось для інших людей, то вони постійно долають страх. По-четверте, у людей змінюється уявлення про свої можливості. Якщо спочатку вони сумніваються, то з часом розширюються ці кордони можливостей, бо вони вимушені впоратися. Це сприяє позитивному погляду на себе.

Також дуже важливо, що з'являються нові друзі. Звісно, і на оплачуваній роботі в тебе можуть з'явитися нові друзі. Але коли ти підеш з такої роботи, то друзі кудись можуть подітися. Натомість люди, з якими ти разом щось робив безоплатно, просто за покликом душі, через служіння — це друзі назавжди.

Ну і звісно, що можна навчитися характеру планувальника. Бо всі волонтери — генії планування. Це змінює їх характер на краще в плані планів.

Чи може волонтерство стати терапією?

— Так. Це те саме, що розширення уявлення про свої можливості. Коли ти розширюєш свої скіли, то звісно, що можеш нові навчики вписати до свого резюме. Їх дійсно можна використовувати на іншій роботі.

Як змінюється характер людини, котра займається волонтерством? 

— Дійсно, характер у волонтерів змінюється. Коли характер формується, то на нього впливають спадковість, виховання, постійна діяльність, оточення, середовище.

Люди дуже часто мають ці спадкові риси характеру, які їм хочеться змінити. Наприклад, стати більш врівноваженими чи спокійними, чи менш говіркими.

Волонтерство навчає людей бути більш конкретними, бо вони взагалі не мають часу філософствувати, говорити про абстрактне. Перешкоди роблять характер непокірним. Волонтери не помічають багато перешкод або помічають це тоді, коли вони вже перешкоди подолали.

Волонтери — це люди, з якими інколи важко домовитись. Це стосується як добрих, так і поганих справ. Багато секретів вони знають, і це робить характер більш замкнутим, бо треба вміти зберігати таємниці.

Вони багато болю і страждань бачить, і це теж змінює характер. Вони стають більш гнучкими, толерантними, терплячими. Взагалі, я думаю, що волонтерство підсвічує всіх людей навкруги них як ліхтариком. Коли ти бачиш людей "підсвічених", то стаєш більш відданим.

Також цікаво:

Медіа-партнери
Прямий ефір