Як управляти колективом, що працює віддалено — психологиня Наталя Підлісна

Наталя Підлісна. Фото: kanaldim.tv

Нині дедалі більше компаній перейшли на онлайн-формат роботи. Тож керівникам команд стало важче контролювати робочий процес, а працівникам — ефективно працювати. Про те, як управляти колективом віддалено, організувати комунікацію та подолати труднощі, у "Ранку Вдома" розповіла психологиня Наталя Підлісна.

Ведучі — Ірина Хоменко та Костя Октябрський.

— Через війну багато людей опинилися в різних містах та країнах, але бізнес однаково має працювати. Чи можна знайти плюси й мінуси у роботі колективу, який працює віддалено і чи взагалі вони є?

— Ви праві є і плюси, й мінуси віддаленої роботи. Окрім того, що є там можливості економити на обслуговуванні техніки, є психологічні переваги такої роботи.

По-перше, це висока ефективність праці. Це підтверджує дослідження, яке нещодавно провели в Японії. Раніше думали, що люди, які працюють віддалено мають низьку продуктивність праці. Втім виявилося, що все навпаки. Тим паче з'явились "не сплячі бізнеси" — магазини цілодобових продажів. Просто можна працювати цілодобово, якщо набрати людей з різних часових поясів.

Також є дослідження німецького університету, які засвідчили, що у людей більше мотивації до праці у комфортних умовах — диван, м'які шкарпетки, кіт поруч. Раніше думали навпаки, що коли кіт поруч, то ніхто працювати не буде. Натомість виявилось, що у людей з'явилася висока мотивація.

Втім, у віддаленій роботі є й мінуси. Зокрема, є проблеми контролю. Психологічно контролювати співробітників на відстані дуже складно. Більшість менеджерів впадають до потурання, гіперконтролю. Це явище називається "ускладнені відстанню комунікації".

Наприклад, офісні співробітники великого автомобільного концерну скаржилися на стрес від комунікацій в 12 чатах. Також є випадки, коли виникають проблеми з документообігом. Це забирає час. Виникає суб'єктивне відчуття того, що на це витрачається дуже багато енергії.

Що допоможе колективу та шефу в управлінні віддаленими співробітниками?

— Треба зрозуміти, що віддалені співробітники — це сполучна система, а не автономні одиниці. Їх всіх потрібно підтримувати, спрямовувати, мотивувати. Важливо організувати зручну комунікацію. Коли спеціаліст працює з дому, він не оточений колективом, не бачить, що роблять інші. Не до кінця усвідомлює, як його робота впливає на команду й компанію. Він не отримує повноцінного зворотного зв'язку від колег.

Без спілкування з колективом співробітники частіше звертаються до шефа. Вони не будуть писати своїм колегам, натомість постійно будуть дзвонити, писати своєму шефові навіть з незначних питань.

Ще дуже важливо підтримувати людей в особистому листуванні. Можна зробити спеціальні чати. Наприклад, один такий чат просто для побазікати або просто для того, щоб люди відчували зв'язок один з одним. Ще один — для оголошень, інший — для розв'язання термінових проблем.

Як контролювати ситуацію загалом, щоб вийти на класний результат?

— Віддалений контроль завжди складний, бо треба контролювати в міру. Не треба кожні пів години робити контрольні дзвінки.

Якщо весь час фахівці будуть в напруженні від того, що їх контролюють, підганяють, стежить за ними, то вони будуть просто вимикати канали зв'язку й хитрувати. Якщо встановити певні контрольні точки раз на день чи два рази на день, це буде зручніше.

Мені здається, що психологічно дуже важливим залишається спільне бачення ситуації. Це корисно, тому що це дозволяє всім відчути свою значущість і краще зрозуміти навіщо їх контролюють. Звичні для XX сторіччя способи наказового управління роботи вже треба забути.

Віддалена робота — це те, що може зберегти український бізнес попри війну. Зрештою, не виснажувати людей.

Ви казали про контрольні точки. Що це? 

— Це може бути домовленість про конкретний час зустрічей під час робочого дня.

Ви як людина, яка працює дистанційно, можете порадити, як зберегти запал та ефективність під час віддаленої роботи?

— По-перше, не можна працювати зі спальні, треба обов'язково переходити в якийсь особливий куточок, робочу кімнату.

По-друге, жінкам можу порадити робити макіяж перед тим, як стати до роботи. Причепуріться і переходьте на роботу в іншу кімнату. 

Чоловік нехай одягне сорочку, перед тим як сідати за своє робоче місце. 

Також цікаво:  Плітки — це симптом поганих стосунків, — психологиня Наталя Підлісна 

Прямий ефір