Вікна забиті ОСБ: будинок свого дитинства у Запоріжжі показав Денис Христов (ФОТО, ВІДЕО)

Денис Христов. Фото: kanaldim.tv

Волонтер і телеведучий Денис Христов у межах проєкту "Тревел нашого часу" відвідав Запоріжжя і показав будинок, у якому пройшло його дитинство.

"Росіяни перебувають у Запорізькій області вже п’ятий рік цієї війни. Але, завдяки Силам оборони України, не в самому Запоріжжі. Проте плани щодо цього міста у росіян зафіксовані навіть у стосі паперів, який вони називають конституцією. Запоріжжя страждає від обстрілів, але живе. І суто візуально, мені здається, живе навіть більш насичено, ніж до вторгнення", — зазначив волонтер.

Денис виріс у родині кадрового офіцера, тому його дитинство минуло в постійних переїздах. Він народився 1983 року у селі Середньобіла Амурської області (РСФСР), до 1990 року родина мешкала в Оренбурзі.

На початку 1990-х батька перевели на службу в Україну. Так родина спочатку опинилася в Запоріжжі, а потім — у Донецьку. Саме в Запоріжжі Денис провів основні шкільні роки.

Жили в Шевченківському районі міста, на вулиці Іванова. Їхня 5-поверхова "сталінка", побудована в 1950-х роках, була особливою — зі шпилем (вежею).

"Як нам розповідали, раніше це була оглядова вежа пожежників. Річ у тім, що будинок розташований на височині, і з цієї вежі звідти видно все, що відбувається. А раніше тут були переважно приватні будинки, і цей будинок — одна з перших багатоповерхівок. І саме звідти пожежники стежили за пожежною безпекою", — розповів Денис.

Влітку 2025 року внаслідок російського обстрілу Запоріжжя багатоповерхові будівлі на вулиці Іванова зазнали значних пошкоджень, зокрема й будинок зі шпилем. Наслідки обстрілів помітні й сьогодні: частину вибитих вікон забито плитами ОСБ, частину — вже відновлено.

Денис навчався у загальноосвітній школі № 12. Він зазначив, що в ті роки вона була повністю російськомовною.

"Я не знаю, як зараз, але раніше вона була настільки російськомовною, що навіть вчителька української мови в повсякденному житті спілкувалася російською", — сказав волонтер.

На будівлі школи також видно сліди обстрілів.

Коли Денис приїжджає до промислових районів Запоріжжя, то постійно ловить себе на думці, що такі гіганти, як "Мотор Січ", металургійні комбінати до останнього працювали з Росією, отримували контракти. Попри те, що війна почалася у 2014 році.

Так, "Мотор Січ" продовжував працювати з Росією й після 2014 року, попри офіційну заборону українського уряду на експорт товарів військового та подвійного призначення до РФ. Ця співпраця велася в обхід санкцій через тіньові схеми, що підтвердилося під час масштабного розслідування Служби безпеки України (СБУ).

Незаконні постачання тривали аж до початку повномасштабного вторгнення РФ і навіть у перші місяці після нього (навесні 2022 року). Українські двигуни та запчастини використовувалися для виробництва та ремонту російських ударних вертольотів Мі-8, Ка-52 "Алігатор" та Мі-28Н "Нічний мисливець", які завдавали ударів по території України.

"Абсурдність ситуації в цьому регіоні доходила до того, що, умовно кажучи, один іде захищати державні кордони України, а його ж сусід у цей час іде на завод ремонтувати лопасті для російської авіації, яка й бомбить ці наші кордони", — прокоментував Денис Христов.

У жовтні 2022 року СБУ затримала багаторічного керівника заводу В’ячеслава Богуслаєва за звинуваченням у колабораціонізмі та пособництві державі-агресору. Станом на зараз судовий процес над ним усе ще триває, а сам 87-річний експрезидент "Мотор Січ" перебуває під вартою у СІЗО.

Підприємство "Мотор Січ" було націоналізоване та перейшло під контроль Міністерства оборони України для роботи виключно на потреби української армії.

Попередні випуски проєкту "Тревел нашого часу":

Медіа-партнери
Прямий ефір