Треба виховувати в собі свободу від бажань, — психологиня Наталя Підлісна про економіку уваги та "теорію гачка"

Наталя Підлісна. Скриншот: kanaldim.tv

Увага людини — цінний ресурс, навколо якого розгортається конкурентна боротьба бізнесів та соціальних інститутів. Що означає кількість і якість уваги, як позбутися відчуття, що наша увага — це товар, та навчитися фокусувати її. Про економіку уваги у "Ранку Вдома" говоримо з психологинею Наталею Підлісною.

Ведучі — Лілія Ребрик та Костя Октябрський.

 Що таке економіка уваги?

— Це теорія, за якою увага людей стає дуже важливим ресурсом. Навколо уваги розгортається конкурентна боротьба. За увагу борються різні бізнеси, послуги, соціальні інститути і все залежить від того, куди ми звернемо нашу увагу.

Сьогодні в бізнесі боротьба йде не прямо навколо прибутку і грошей, а опосередковано — через увагу. Бо одне чіпляє за собою інше. Від того, скільки людей подивіться там сайт, наприклад, чи сторінку у соцмережах, залежить прибуток бізнесу.

Від того, скільки людей підпишеться на сторінку, теж залежать статки компанії. Зрозуміло, що продавці прагнуть заробітку, але увага — це те, що потрібне для отримання цих грошей.

Людина може приділяти увагу товару чи сайту через цікавість, а не тому, що хоче купити щось. Невже і в такому випадку увага — це товар?

— Ви поставили зараз дуже важливе питання економіки уваги. Ви спитали про кількість і якість уваги. Якщо з цікавості дивитесь сайт, то ви даєте тільки кількість, але якщо щось купуєте, то даєте якість.

За законами філософії кількість завжди дає якість і звісно, що і кількість, і якість, уваги все це може бути товаром.

Бачу, що багато зараз компаній і великих, і маленьких, хочуть довгострокових відносин з клієнтом, навіть який він дає тільки кількісну увагу. Наприклад, клієнт подивився щось, вийшов, але він повернеться, якщо там дуже цікаво.

Також бізнеси готові компенсувати клієнтам неприємні ситуації, які час від часу таки стаються. Це буде корисно в довгостроковій перспективі, навіть якщо компанія не отримує грошей, вона отримує визнання. Дуже важливо, щоб клієнт повертався. Тобто кількісна увага — це товар.

Як позбутися відчуття того, що твоя увага — це тільки товар і що це не належить тобі?

— В мене, до речі, часто виникає таке відчуття. Я поясню на котиках. В минулому побачивши якогось котика, мій мозок міг насолоджуватися цією картиною довго. Зараз алгоритм мені підштовхує сотні котиків. Мій мозок може витратити на них усі сили.

Я віддаю увагу як товар, але отримую гарний настрій. Тобто є обмін, взаємовигідний. Але мені варто навчитися контролюю свою увагу.

Треба виховувати в собі свободу від бажань. Часто ставити собі питання: "Чи стане моє життя якіснішим, якщо я куплю ще одне кошеня?". Бо в мене вже є два коти і треба навчити себе не вірити в гарну історію про кошеня, а покладатися на факти. Треба знати "теорію гачка".

— Що таке "теорія гачка"?

— Це така модель формування звички у покупця. Є чотири етапи: тригер, дія, винагорода і підкріплення.

Тригери — це думки й емоції людей, які вони пов'язують з товаром. Наступне завдання продавців — спрощувати купівлю продукту. Наприклад, популярний заклик: "Купіть в один клац!". Нібито для здійснення мрії вам треба мало зусиль.

Наступне, про що думають продавці — винагорода. Як презентувати цю покупку так, щоб ви вважали покупку своїм трофеєм. Ви заходите в магазин і бачите кросівки під написом: "Залишилось дві пари". Ви купите їх, хоч насправді там їх ще багато.

Потім — підкріплення, остання фаза. Вона потрібна для того, щоб утримувати вашу увагу шляхом створення звички. Звички заходити на цей сайт. Ви робитимете так коли вам нудно, тривожно, неспокійно. Ви хочете радості, дофаміну, серотоніну і продавці роблять вас довготривалим і керованим клієнтом. Якщо ви все це будете пам'ятати, то ваша увага буде керованою і належати тільки вам.

Читайте також: Це холодна війна: про ознаки пасивної агресії та методи боротьби з нею розповіла психологиня Наталя Підлісна

Прямий ефір