50 чи 2 000 доларів? Експертка Юлія Баткалова пояснила, з яких сум краще почати інвестувати

Юлія Баткалова. Скриншот: kanaldim.tv

Інвестор. Звучить дуже гучно. Та чи реально це для українців? З яких сум варто починати свій шлях? Практичні поради дає фінансова експертка, інвесторка Юлія Баткалова. Деталі — у матеріалі "Ранку Вдома".

  Чи правда, що перші інвестиції краще починати з великих сум?

— Ще 10 років тому дійсно вигідніше було розпочинати інвестувати з більших сум. Хоча б з 1 000 доларів. Бо тоді ми платили менші комісії. Тобто чим більше була сума, тим вигідніше нам було поповнювати рахунок брокера. Зараз ми можемо розпочинати інвестувати з будь-яких сум. Змінилось законодавство після 24 лютого 2022 року. Йдеться про те, що раніше, ми могли через перекази SWIFT поповнювати власний рахунок брокера. Зараз, ця схема не працює. Ми поповнюємо власний рахунок брокера через посередників. Шляхом того, що ми завжди сплачуємо якийсь фіксований відсоток, то можемо розпочинати інвестувати з будь-яких сум. Наприклад, поповнюємо рахунок на 100 доларів, платимо за переказ 1%. У нас поки що немає фіксованих максимальних сум, як раніше було, коли ми відправляли SWIFT-перекази.

Як відбувається процес інвестування в фондовий ринок?

— Процес інвестування у нас в принципі не змінився. Ми купуємо цінні папери через брокерів. Брокери це наші посередники. Зараз їх не багато, але вони є. Це і європейський брокер, і американський брокер. Ми обираємо той, який зручніше. Зважаємо на зручність відкриття рахунку та його поповнення. Всі брокери, які зараз працюють в Україні, дають доступ до всіх варіантів купівлі цінних паперів. Тобто ми можемо купувати акції, облігації, ETF фонди на будь-яку суму. Плюс, якщо ми вже кажемо про брокерів, то тут є важливий момент. Наприклад, американський брокер Interactive Brokers дозволяє купити навіть часточку активу. Наприклад, якщо людина має 100 доларів, але хоче придбати цінний папір, який коштує 50 доларів, то може купити п'яту частину від активу.

—  Яким чином відбувається процес поповнення рахунку брокера? 

— Зараз SWIFT-переказ не працює, тобто напряму поповнити рахунок брокера ми зараз не можемо. Нам потрібно використати додаткових посередників. Це, як правило, фінансові установи. Переважно українці користуються послугами європейських фінустанов. Тобто це Genome, Wise, ZEN. Це найпопулярніші посередники. 

Як це працює?

— Ми відкриваємо валютний рахунок в Україні. Поповнюємо особистий рахунок посередника. Далі звідти поповнюємо власний рахунок брокера. Завдяки посередникам SWIFT працює. Якщо у нас вже гроші на Wise, нам потрібно ще перевести їх на рахунок у брокера. Це треба робити самому, адже процес не автоматизований. Ми заходимо, робимо платіжку. До речі, з додатковими посередниками SWIFT працює. Переказали кошти на власний рахунок у брокера, побачили гроші на власному рахунку, тоді вже визначаємо, який актив придбати.

Чи швидко можна вивести гроші?

— Так, вивести можна швидко. Треба розуміти, що на це потрібно, як мінімум три дні. Цей процес простіший, бо нам не потрібно використовувати додаткових посередників, бо сюди, в Україну. До речі, для того, щоб забрати власні гроші, SWIFT-перекази працюють. Якраз заведення коштів сюди працює добре. Тому ми можемо у брокера просто оформлювати цю заявку на виведення коштів в Україну.

— Чи можемо ми вивести гроші, перебуваючи за кордоном?

— Можемо, але ми повинні зареєструватися в тій країні, де ми будемо знаходитись, та відкрити рахунок на власне ім'я у банківській установі. Бо вивід грошей, як заведення, повинні бути між однією особою. Тобто ми виводимо гроші зі свого рахунку у брокера на свій власний рахунок у будь-якій точці планети, але тільки на своє ім'я.

— Які активи підійдуть для інвестора-новачка?

— Радила б розпочинати з невеликих сум. Перші поповнення робити на 20 чи 50 доларів, для того, щоб побачити, як цей процес відбувається. Якщо ми відразу будемо переказувати, не знаючи всього процесу, це буде травматично. Першу інвестицію можна зробити в один актив ETF фонду, який дає нам хорошу диверсифікацію. Це фактично один актив, в якому знаходяться багато маленьких часточок різних акцій чи різних облігацій окремих компаній.

Через який проміжок часу інвестор-новачок зможе побачити, як працюють його гроші?

— Все залежить від ринку, бо ми знаємо, що ринок має волатильність. Тобто він то росте, то падає. також все залежить від того, в які часи інвестор буде вкладати кошти. Зараз в принципі досить високі ціни на всі фонди, на всі акції, на всі облігації. Ринок досить дорогий зараз. Якщо інвестор саме зараз розпочинає інвестувати, то перші результати можна буде бачити за понад рік.

Якщо людина буде інвестувати згідно зі стратегією, тоді завжди буде найкраща ціна. Навіть якщо буде падіння ціни в якомусь моменті, інвестор весь цей час буде потрохи докуповувати ці активи, то прибутки будуть більшими. Їх швидше можна буде побачити. Якщо буде падіння і потім ринок буде відростати, тоді швидше можна побачити ось ці прибутки на своєму рахунку. Якщо ми розглядаємо консервативний портфель, то йдеться про 8% річних по долару США. Дійсно, бувають надприбутки, але краще ми будемо відштовхуватись від цієї стабільної цифри.

Також цікаво:

Прямий ефір