Що таке "зелені інвестиції", у чому їх важливість та як вони працюють в Україні — пояснення від фінансової експертки

В гостях у "Ранку Вдома" фінансова експертка Юлія Баткалова розповіла все про інвестування в екологічно чисті технології та проєкти для збереження навколишнього середовища. Фінансистка пояснила, що саме можна називати зеленими інвестиціями, у чому їхня важливість та чи на часі вони зараз.

Ведучі — Лілія Ребрик та Костя Октябрьский.

— В чому актуальність та важливість зелених інвестицій? 

— Коли в країні війна, екологія дуже страждає. Тому саме зараз на часі поговорити про зелені інвестиції та нашу екологію, адже ми дихаємо цим повітрям та користуємося цими водоймами. Також нам важливі й іноземні інвестиції. 

До початку повномасштабної війни багато українських компаній будували енергоефективні будинки, сонячні електростанції, встановлювали вітрові електростанції. Хочеться, щоб цей ринок не зупинявся.

— Що таке "зелені інвестиції" простими словами?

— Фактично це коли ми з повітря чи з води робимо енергію. Наприклад, сонячні станції та сонячні батареї на будинках — це зелена енергетика. Тобто це все в природі, що ми можемо використовувати для того, щоб видобувати енергію, тепло. 

— Як обрати такі "зелені" компанії в Україні?

— В першу чергу я б звернула увагу на те, скільки років працює компанія. Багато нових компаній з'являються. Я не хочу сказати, що вони погані, але, на жаль, якщо це стартап, то дуже важко перевірити, як він працює і чи дійсно щось робить фізично, а не просто бере гроші. Тобто в ідеалі ми маємо побачити бізнес цієї компанії — поїхати і подивитись, що вони вже зробили, де і що встановили, поспілкуватися з людьми, які вже є клієнтами цієї компанії.

— Чи можна інвестувати в акції таких компаній? 

— Якщо казати про українські компанії, то поки що вони не продають свої акції на фондовому ринку, але продають свої пайові інвестиційні фонди. Це щось схоже на акції. Ми можемо просто залучити свої кошти в розвиток бізнесу цієї компанії. 

Якщо казати про закордонні, то ринки США та Європи йдуть на 5-10 кроків попереду. Я сподіваюся, що ми їх таки наздоженемо. В них є багато компаній, які працюють дуже багато років. Якраз їх акції ми можемо купувати на закордонних фондових ринках. 

— На що треба звернути увагу при виборі акцій таких компаній? 

— Як я вже казала, ми дивимось на їх історію. Раджу звертати увагу на компанії, які працюють понад п'ять років, щоб побачити як працює їх бізнес, як вони розвиваються, які їх показники, чи збільшуються прибутки, чи не мають великих заборгованостей, чи ростуть їх акції в ціні.

Цей бізнес досить прозорий. Всі компанії, які зі своїми акціями виходять на фондовий ринок, проходять дуже багато етапів перевірок. Саме тому у нас є змога подивитись на їх бізнес максимально прозоро.

Наскільки зараз українці готові вкладатися в зелену енергетику, застосовувати сонячні батареї, енергозберігаючі будинки, електромобілі та інше?

— Я дивилася статистику за 2022 рік і, на жаль, вона впала. Хоча десь із 2019 року набирала обертів. Щороку все більше українців переходили. Ми розуміємо, чому зараз так.

Читайте також: Фінансова незалежність жінок: експертка Юлія Баткалова порадили з чого розпочати цей шлях

Прямий ефір