Про популярні шахрайські схеми та способи захисту рахунків у банках говоримо з інвесторкою Юлією Баткаловою

Юлія Баткалова. Скриншот: kanaldim.tv

Кожен українець не уявляє свого життя без інтернет-банкінгу. Втім, шахраї не дрімають. Як захистити свої рахунки та виявити шахрайські схеми, розповіла фінансова експертка "Ранку ВдомаЮлія Баткалова.

Ведучі — Ірина Хоменко та Костя Октябрський.

Чи реально на 100% захистити кошти на своїх картках?

— Ні, ми не можемо захистити свої гроші на рахунках на 100%. Бо шахраї щоразу придумують нові методи зняття коштів з наших рахунків. Втім, захистити картки на 95% ми можемо. Є дієві способи.

Які це способи?

— Перший спосіб, про який я хотіла б розповісти, це встановлення лімітів. По-перше, є базові ліміти від банку. Я б радила встановлювати індивідуальні ліміти. Ми можемо їх встановити, як правило, на один день. Це буде досить зручно, тому що кожна людина може відкоригувати платежі. Ми можемо зайти  в мобільний додаток і встановити індивідуальні ліміти.

Дуже важливий момент. Якщо у нас, наприклад, декілька карток пластику до одного рахунку, то ліміт ми встановлюємо до кожного пластику окремо. Тобто не до рахунку, а до кожної картки. Якщо дітям дають картку, то встановлюють їм ліміт. Плюс налаштовують смс-банкінг, щоб приходили повідомлення про те, що відбувається з карткою.

Якщо нам потрібно зробити глобальну покупку, то ми можемо через інтернет-банкінг збільшити ліміт, а потім повернути той, до якого ми вже призвичаїлися?

— Так. Ми можемо одноразово збільшити ліміт, потім його повернути назад. До речі, це можна зробити не тільки через додаток, а й через кол-центр. Якщо ми будемо за кордоном, то зручніше буде скористатися мобільним додатком.

— До речі, ви сказали, що можна подзвонити в кол-центр. Чи може банк дзвонити нам і запитувати деякі відомості про нашу картку?

— На жаль, це дуже розповсюджена ситуація, коли саме шахраї дзвонять і можуть представитися співробітником якогось конкретного банку. Шахраї питають дані картки. Як правило, це номер картки — 16 цифр, код на зворотному боці картки й термін дії пластику. Ні в якому разі не повідомляйте цих даних нікому.

Жоден працівник банку не може в нас запитати цю інформацію. Якщо ми звернулись вперше до банку і хочемо, наприклад, встановити ліміти чи дізнатись якусь інформацію по карті, то вас можуть запитати прізвище, ім'я, по батькові й слово-пароль. Максимум ще чотири останні цифри картки, щоб зрозуміти, по якому конкретно пластику ми хочемо встановлювати ці ліміти. Це все.

Як безпечно користуватися карткою за кордоном?

— Дуже важливо попередньо повідомити банк, що ми їдемо за кордон. Якщо банк не знає, що ми покидаємо країну, то може заблокувати якусь операцію, бо запідозрить, що це шахраї намагаються нею розрахуватись.

Другий момент, вносьте картку в телефон і розраховуйтеся саме через телефон. Раджу це використовувати для закордону, бо якщо ми втрачаємо картку в Україні, ми відразу дзвонимо на гарячу лінію і блокуємо картку. Якщо ми за кордоном втратили картку, то нам важче буде важче це зробити. Тому краще вносьте картку в телефон, встановлюйте ліміти і розраховуйтеся без проблем за кордоном.

— Які ще є способи зберегтися кошти на рахунках у банку? Окрім лімітів, про які ми вже говорили.

— Один з найдієвіших способів — зробити додатковий поточний рахунок без картки. Це може бути безстроковий депозит, з якого ми можемо в будь-який переказувати гроші, або якась банка. Головне — врахувати комісії. Цей перерахунок дуже швидко відбувається через онлайн-банкінг, тому що це переказ між власними рахунками.

Тобто нам головне, щоб велика сума на картці не зберігалась. Якщо навіть ми втратили картку, не встигли її заблокувати, то шахраї не зможуть зняти гроші, бо ми їх перекажемо через додаток на інший рахунок.

Дуже часто шахраї дзвонять і кажуть: "Сталася помилка. З вашого рахунку була знята певна сума готівки. Будь ласка, підійдіть до найближчого банкомату, введіть певні цифри, щоб повернути ці гроші назад". Насправді людина, яка виконує ці умови, добровільно надсилає цю суму шахраєві. Чи може банківський працівник подзвонити й сказати таке?

— Авжеж, ні. Такі випадки я теж зустрічала, особливо коли працювала в банку. Мені дуже шкода, що такі перекази переважно роблять літні люди.

Головне, що нам потрібно запам'ятати — жоден банк, жодна фінансова структура не має право просити нас підійти до якогось банкомата, щось зняти, повідомити якесь коротке смс з цифрами чи щось таке. Ця інформація закрита, наша. 

Максимум, що може запитати банківський працівник — ваше прізвище та слово-пароль.

Також цікаво:

Прямий ефір