Як та коли варто сплачувати податки інвесторам — пояснює Юлія Баткалова

Юлія Баткалова. Скриншот: kanaldim.tv

Як правильно сплачувати податки тим, хто інвестує у закордонні активи? Чи можуть державні службовці купувати цінні папери та як їм звітувати про інвестиції та дивіденди? Чи може перевірити інвестора податкова? Відповіді на ці питання у "Ранку Вдома" озвучила інвесторка Юлія Баткалова.

Ведучі — Лілія Ребрик та Костя Октябрський.

Якщо людина інвестує в цінні папери за кордоном, коли їй потрібно сплатити податки в Україні?

— Дійсно, людині, яка інвестує за кордон, потрібно сплачувати податки в Україні. Треба подавати декларацію у податкову. З початку нового року до 1 травня інвестор повинен звітуватися за минулий календарний рік. Сплачувати податки можна до 1 серпня.

Чи може підприємець або державний службовець бути інвестором? Якщо так, то як вони декларують такий прибуток?

— Державні службовці можуть купувати закордонні цінні папери. Як фізичні особи, але є важливий момент. Треба подавати дві різні декларації. Якщо, наприклад, підприємці, подають додаткову декларацію щорічно або раз на три місяці в залежності від групи ФОП, а державний службовець — щорічну, то декларація по інвестиційному прибутку подається окремо.

Який відсоток податків сплачує інвестор?

— Все залежить від прибутку. Якщо інвестор отримав прибуток від продажу активів, то сплачує 18% податку на доходи фізичних осіб плюс 1,5% військовий збір. Відсоток рахується від суми прибутку, тобто від різниці між купівлею і продажем.

Що стосується дивідендів, то за всю суму дивідендів платять 9% податку на доходи фізичних осіб і 1,5% — військовий збір.

Чи потрібно декларувати інвестиційний збиток?

— Раджу його декларувати. Якщо торік були збитки, і людина їх зафіксувала, то сплачуючи податки в наступному році, вона зекономить. Якщо ми не задекларуємо збитки, то потім у податковій не зможемо це підтвердити.

— Хто та як має оформляти декларацію?

— В принципі, ми подаємо декларацію самі. Авжеж можна найняти бухгалтера, який за нас це зробить. Тоді треба подати у податкову довіреність на цього бухгалтера. 

У нас є електронний кабінет податкового агента, у якому ми реєструємося через електронний цифровий підпис.

Заходимо у власний кабінет, потім додаємо виписку у брокера. У цьому документі має бути прописаний прибуток, втрати та дивіденди. Тоді усі ці суми вносимо у кабінет вручну.

Важливий момент. Податковий агент з часом може запросити цю виписку, аби підтвердити походження цих доходів.

— Як мотивувати людину вчасно декларувати та платити податки? Чи передбачені штрафні санкції за відсутність декларації, сплати податків?

— Зараз штрафи не великі: 100, 200, 300 гривень. Зокрема, за невчасно задекларовані прибутки. Якщо з затримкою подали декларацію, то там теж не великі штрафні санкції.

Хочу наголосити, якщо інвестор, не сплатить все вчасно, йому згодом доведеться платити значно більші штрафи.

Інвесторам початківцям раджу зрозуміти, як це все працює, декларуючи малі суми. Щоб потім було простіше.

Читайте також:

Прямий ефір