Що таке євробонди та чи варто купувати їх за останні гроші — пояснює інвесторка Юлія Баткалова
Щосереди фінансова експертка "Ранку Вдома" Юлія Баткалова вчить глядачів, як зберегти та примножити свої гроші. Сьогодні вона розповіла, чим українців можуть зацікавити євробонди, де та як їх купувати. До того ж експертка розповіла про досвід деяких українців та застерегла від помилок під час таких інвестицій.
Ведучі — Лілія Ребрик та Костя Октябрський.
— Що таке євробонди?
— Євробонди — це облігації в іноземній валюті. Придбати її можна за кордоном.
Якщо ми будемо говорити сьогодні саме про українські державні євробонди, то це наша державна облігація, яку ми можемо придбати за євро на Європейській фондовій біржі.
— Як купувати євробонди?
— По-перше, потрібно відкрити рахунок у закордонного брокера. Бо нам потрібен посередник. По-друге, нам потрібен додатковий гаманець, щоб поповнити рахунок брокера. Зараз в Україні нема можливості скористатися Swift-переказом.
Тож нам треба один з трьох гаманців: Wise, Revolut або ZEN. Через них ми можемо поповнювати рахунок закордонного брокера, аби купити ці євробонди.
— Яка мінімальна сума інвестування в українські євробонди?
— По-перше, один євробонд зараз коштує 200-220 євро. Мінімальний лот — від ста штук. Тобто одноразово треба придбати 100 штук на суму від 20 тисяч євро.
Є такі випадки, коли люди об'єднуються і купуються мінімальний лот. Тут дуже важливо, щоб ви довіряли людині, на яку оформлятимете документи. Бо коли людина відкриває рахунок у брокера, заводить туди гроші, то ці євробонди реєструють на неї.
Наприклад, 10 сусідів зібрали гроші, все євробонди запишуть на одне ім'я. Тож дуже важливо, щоб ці сусіди довіряли тому одному, на кого все запишуть. Є такі випадки, коли люди через нотаріальні договори купували ці євробонди. Важливо, впевнитися у тому, що після погашення, коли гроші зайдуть на рахунок цієї людини, вона поверне вашу суму.
— У чому привабливість цих активів?
— Зараз ми купуємо їх з дисконтом. Тобто за кожен євробонд під час погашення облігацій нам повертають одну тисячу євро. До речі, під час купівлі євробондів ми обираємо дату погашення — від 2024 до 2032 року.
— Гроші повертають у термін? Є якісь гарантії?
— Якщо ми обираємо євробонди, які погашаються наступного року, наприклад, є ймовірність, що нам у той строк не повернуть. Авжеж, ми не втрачаємо ці гроші. Їх консервують.
Існує поняття "відтермінування погашення". Інвестор чекатиме поки Україна буде відновлювати свою економіку і зможе повернути ці гроші.
— Які кінцеві терміни? Бо людина, коли вкладає гроші, хоче бути впевненою, що вона все це отримає назад.
— На жаль, кінцевого терміну немає. Але я вірю, що наша економіка буде відновлюватись і емітент — Україна, не зможе відтермінувати погашення на 20-50 років. Бо фактично це буде дефолт.
Нам важливо, щоб країна після перемоги розвивалась, залучала закордонні інвестиції і таким чином відновлювала свою економіку.
Тому, я б радила людям, при купівлі євробондів, уважно поставитися до термінів погашення. Тобто розглядати не 2024 рік, а 2026-27 роки.
— Якщо дата виплати відтерміновується, то людина на цьому заробляє? Їй виплачують відсотки?
— Ні. Взагалі є таке поняття, як купон, але в нашій ситуації цих відсотків немає, тому що є великий дисконт. Ми й так отримаємо в 4,5 раза більше, аніж інвестуємо.
— Чи на часі зараз купівля євробондів? Взагалі, чи варто інвестувати у цінні папери під час війни?
— Якщо у людини дійсно є сума, яка, наприклад, лежить десь в сейфі й знецінюються, то євробонди — це чудово інвестиція.
Ідея гарна, бо, по-перше — це допомога країні. Фактично це як внутрішні облігації, тільки ми їх інвестуємо через закордонну фондову біржу для допомоги саме в Україну.
По-друге — це інструмент, який дає нам 400-500% заробітку. Жоден інструмент, особливо в валюті, не дасть такої можливості. Тому інвестуйте, але не останні гроші.
Читайте також:
- Як українцям заробити на акціях — пояснює інвесторка Юлія Баткалова
- У якій валюті зберігати гроші та чому цінні речі варто нести в банк — пояснила інвесторка Юлія Баткалова
- Чому інвестори обирають євробонди: про військові облігації розмовляємо з фінансовою експерткою Юлією Баткаловою
- Чому варто купувати українське та кому сплачують податки українські бізнеси за кордоном — пояснює фінансова експертка Юлія Баткалова