Чому українці обирають банки з іноземними інвестиціями та як працює Фонд гарантування вкладів — пояснює інвесторка Юлія Баткалова

Юлія Баткалова. Скриншот: kanaldim.tv

Як працює Фонд гарантування вкладів фізичних осіб під час воєнного стану, чи безпечно вкладати гроші в українські банки та як повернути кошти у разі банкрутства фінустанови. Про це у "Ранку Вдома" говоримо з інвесторкою Юлією Баткаловою.

Ведучі — Ірина Хоменко та Костя Октябрський.

З огляду на збільшення відсоткових ставок за депозитами дедалі більше людей переживають стосовно того, чи можна вкладати свої кошти в українські банки?

— Через інфляцію банки намагаються зробити цікаву пропозицію для українців, аби вони вкладали гроші в банки і банківська система працювала. Тому зросли відсоткові ставки і люди, які поки що не знають, що можна інвестувати, хвилюються.

Наші банківські депозити дійсно захищені на 100% Фондом гарантування вкладів фізичних осіб. Саме через воєнний стан держава гарантує повернути всю суму, яку людина кладе на свої рахунки. Раніше, у разі банкрутства, людині повертали не більше 200 тисяч гривень.

Скільки банків є учасниками Фонду гарантування вкладів фізичних осіб?

— Станом на сьогодні на території України зареєстровано 65 банків. Це українські банки та фінустанови з іноземним капіталом. Всі вони зареєстровані як учасники Фонду гарантування вкладів фізичних осіб. Тобто людина може розраховувати на те, що 100% грошей в будь-якому випадку їй повернуть. Гарантом є держава. 

Яка процедура повернення цих коштів?

— Якщо у банку виникають фінансові труднощі, в банк заходить тимчасова адміністрація. Це людина або від НБУ, або від держави, яка дивиться, чи потрібно цей банк рятувати, чи все ж таки краще його закрити. Тоді ухвалюється рішення про ліквідацію банку і всім вкладникам повідомляють про це.

Тобто спочатку банк закривається, а далі держава виплачує гроші вкладникам банку, який закривається. Люди вже через інші банки отримують власні гроші. Це може тривати кілька місяців, а може і менше. Це залежить від того, як швидко триватиме процедура закриття і перерахунку коштів з державного бюджету.

Чи можуть людині запропонувати залишити гроші на рахунках інших банків?

— Фактично можуть, але вони не мають право не видати ці гроші. Тобто в будь-якому випадку кошти зараз зарезервовані для того, щоб людина їх забрала. Якщо сума велика, то бажано замовити гроші. Через кол-центр або через відділення банку, щоб у зазначений час забрати готівку. 

Якщо у нас сума більше ніж 400 тисяч гривень, то нам потрібно ще підтверджувати походження коштів. Це не проблематично. Бо фактично той банк, в який ми вже вкладали гроші, робив внутрішній фінансовий моніторинг. Але якщо сума велика, вони можуть запитати звідки гроші. Чи були вони легалізовані? Чи це була зарплатня, чи це був продаж якогось майна, коли це підтверджували договором купівлі-продажу. Це теж важливий момент.

Також важливо пам'ятати про те, що сьогодні, ми можемо знімати тільки 100 тисяч гривень за день. Такий ліміт встановили через воєнний стан.

Та чи не вигідніше суму у 400 тисяч гривень, наприклад, покласти на різні рахунки? Раніше ж люди так робили.

— Дійсно, так робили, бо Фонд гарантування вкладів раніше компенсував максимум 200 тисяч гривень. Тому тоді було доцільніше розділяти великі суми. 

Взагалі, для того, щоб мінімізувати ризики, не треба вкладати велику суму в один банк, краще в декілька. Навіть якщо один з банків збанкрутував і ви чекаєте на повернення грошей, то іншою частиною грошей ви зможете користуватися вже.

На які банки зараз варто звернути увагу?

— По-перше, всі банки є учасниками Фонду гарантування вкладів фізичних осіб. Тобто теоретично надійні всі. Але ми знаємо, що банки з іноземним капіталом стабільніші.

На сайті Мінфіну є рейтинг стійкості банків. Як правило раз на три місяці там викладають новий перелік, тож треба цікавитися цією інформацією. Зверніть увагу на перші 10 банків. Переважно це банки з іноземним капіталом.

Також цікаво:

Медіа-партнери
Прямий ефір