Про власну школу фінансів та фінансову грамотність для дітей і дорослих: інтерв'ю з Юлією Баткаловою
До студії "Ранку Вдома" завітала фінансова експертка Юлія Баткалова і поділилася подробицями особистого проєкту — власної школи фінансів BY finance. Експертка розповіла, коли і для чого відкрилася ця школа, що в ній вивчають діти, а що — дорослі, як відбувається навчальний процес та як довго триває.
Ведучі — Ірина Хоменко та Костя Октябрський.
— Коли ти замислилася над створенням власної школи фінансів ?
— Я з 2009 року працюю у банківській сфері і розумію, що наші українці дуже розумні, просто їм трішечки не вистачає фінансових знань. Коли я працювала у то в одному в іншому банку, я зрозуміла, що хочу розвиватися, дізнаватися щось ширше за банківські продукти. Спочатку я дізналась, як інвестувати в закордонні цінні папери, як влаштувати особистий бюджет. Згодом зрозуміла, що потрібно звільнятися. Коли ти працюєш у банку і до тебе приходить клієнт, ти не можеш давати інформацію, яка трішки ширша за банківські продукти. Так, у 2018 році я звільнилася і стала давати особисті консультації. У 2021 році вже повністю запустила школу фінансів.
— На кого твоя школа орієнтована?
— Я не ставлю границь щодо віку, бо у нас є проєкти і для маленьких, і для дорослих. На жаль, у нашій шкільній програмі поки немає предметів з фінансової грамотності.
— Чи важливий рівень обізнаності людей, коли вони тільки приходять у твою школу?
— Взагалі, не важливий. Приходять люди з кількома кредитами, але з розумінням, що щось тут не так і потрібно щось робити для того, щоб вийти з кредитів, щоб не залишатися з нулем у кінці місяця, щоб накопичувати на "фінансову подушку".
— Що твоя школа пропонує для дітей? Коли потрібно починати вчити дітей фінансовій грамотності?
— У мене є маленька племінниця, і мені дуже цікаво говорити з нею на фінансові теми. У моїй школі з наймолодшими ми малюємо комікси. Якщо дитині п'ять років, комікси їй можуть почитати батьки. А якщо дитині 10+, вона вже може почитати їх самостійно.
Наші комікси розповідають про дівчинку Алісу, яка вчить, наприклад, що таке банкомат, як її батьки сплачують комунальні рахунки, звідки беруться гроші. Якщо дитині 10+ років, то ми додаємо інформацію про те, як можна заробляти перші кишенькові гроші.
— Нещодавно в Яремче відбувся твій благодійний інтенсив. Що це був за захід і для кого він?
— В рамках школи ми співпрацюємо з декількома благодійними фондами. Один із них робить такі програми стипендіату. Вони навчають дітей та підлітків, наприклад, розробці сайтів. В Яремче вони влаштували триденний інтенсив, на один день приїхала я. Більше трьох годин ми говорили з підлітками про фінансову грамотність, про те, як поводитися з грошима. В рамках будь-яких благодійних проєктів я з задоволенням виступаю, тому що це справа для душі.
— Що зараз хвилює підлітків? Які в них запитання стосовно грошей?
— У віці 15+ років вони цікавляться, як заробити гроші. В рамках того інтенсиву вони цьому і навчались. Ще мені сподобалося, що в кінці вони захищали свої проєкти на гранти. Кожен придумав свій маленький бізнес, який може розвиватися і приносити гроші.
— Скільки триває навчання в твоїй школі?
— Курс по інвестиціям для дорослих триває півтора місяці. Потім людина може повторно переглядати матеріали. Для наймолодших комікси знаходяться безкоштовно в онлайн-форматі. Наприкінці травня ми запускаємо курс з фінансової грамотності для підлітків. Він триватиме близько місяця.
Читайте також: Чому українці обирають банки з іноземними інвестиціями та як працює Фонд гарантування вкладів — пояснює інвесторка Юлія Баткалова