Переваги та ризики купівлі іноземної валюти в Україні — поради експертки Юлії Баткалової

Юлія Баткалова. Скриншот: kanaldim.tv

Купівля іноземної валюти — найкращий спосіб зберегти заощадження та навіть примножити капітал. Де українцям вигідніше купувати валюту та як правильно її зберігати, у "Ранку Вдома" розповіла фінансова експертка, інвесторка Юлія Баткалова.

Ведучі — Лілія Ребрик та Костя Октябрський.

Чому важливо купувати іноземну валюту? Чи не можемо ми тримати збереження в гривні?

— Я раджу робити акцент на іноземну валюту, бо поки що гривня дійсно не стабільна валюта. У нас є девальвація — це знецінення національної валюти відносно долара США та євро. Якщо ми будемо купувати валюту регулярно, таким чином, ми матимемо найкращий курс обміну.

Зараз в Україні неспокійно. Той факт, що курс довго тримається довго на низькому рівні — це ненормальна ситуація для економіки. Тож краще тримати валюту хоча б для того, щоб згодом перепродати її та отримати плюс за рахунок того, що ми купили валюту дешевше, а продали дорожче. Тим паче якщо ми інвестуємо, то для цього потрібна валюта.

Тому купуємо валюту, або для того, щоб зберегти від девальвації, або для того, щоб згодом інвестувати. Поки що курс тримається на рівні 39 гривень за долар, може бути і таке, що долар коштуватиме 42 гривні. Такі цифри на 2024 рік "закладав" НБУ.

Як надійно купувати валюту?

— Є два варіанти. По-перше, це готівка. Купувати її треба лише в офіційних установах. Бажано в банківських установах. Ми користуємося послугами обмінників, але це ризики купити фальшиву валюту.

Щодо старих купюр, то вони досі в обороті. Їх можна віднести в банк і здати. До речі, банківські працівники розповідають, що зараз підробляють саме нові купюри.

Щодо безготівкової купівлі валюти. Чи доступна ця опція зараз?

— Доступна. Я б якраз радила використовувати саме безготівкову купівлю. У нас є два варіанти. Перший варіант — через депозит, який відкривається на три місяці. Наприклад, зараз можна купити іноземну валюту на 200 000 гривень за місяць в одному банку по курсу НБУ. Плюс невелика комісія банківської установи, через яку ми купуємо.

Через три місяці ми приходимо і знімаємо валюту з депозита по тому курсу, по якому купили. Тобто це вигідно. Знімати валюту з депозиту можна без комісії.

Другий варіант — валютний рахунок у банку. Купуємо валюту без комісії, а от знімаєте — з комісією.

Де краще зберігати валюту?

— Біля себе потрібно тримати невелику суму валюти. Великі суми зберігати ризиковано. Ми можемо орендувати банківську комірку і зберігати там коштовності, іноземну валюту, цінні папери, документи.

Інший варіант — це рахунки в банківських установах. Тут треба пам'ятати, що при знятті готівки треба буде сплатити комісію. У депозитах, до речі, комісії немає.

Третій варіант — це закордонні брокери. Готівку на рахунку брокера можна зберігати в доларах США під 5% річних без обмеження. Четвертий варіант — цінні папери.

Якщо ми говоримо про готівковий і безготівковий варіанти, то яке процентне співвідношення має бути у плані зберігання?

— Максимум 15-20% відсотків від загальної суми варто тримати у готівковій формі. Решту бажано тримати у безготівковому форматі. Наприклад, якщо людина захоче виїхати за кордон, вона не зможе вивезти з України понад 10 000 доларів чи 10 000 євро готівки. 

Якщо великі суми валюти зберігаються на картковому або на брокерському рахунку, то людина може скористатися своїми грошами у будь-якій точці світу.

Чи немає зараз проблеми з купівлі валюти в Україні?

— Ні, немає. Без проблем можна купити. Якщо ми хочемо купити валюти на понад 150 000 тисяч гривень та покласти її на рахунок у банку, то установа може спитати про походження грошей.

Якщо у вас вже лежить на рахунку певна сума і ви її хочете конвертувати, то тут питань зазвичай не виникає. Бо переважно йдеться про надходження зарплатні, або завершення гривневого депозиту.

Читайте також:

Прямий ефір