Як українцям заробити на акціях — пояснює інвесторка Юлія Баткалова

Юлія Баткалова. Скриншот: kanaldim.tv

Кожен може володіти частиною будь-якої компанії, придбавши її акції. Фінансова експертка, інвесторка Юлія Баткалова пояснила, що таке акції, як їх купити та вигідно продати. У "Ранку Вдома" дізнавайтеся, як примножити свої заощадження.

Ведучі — Лілія Ребрик та Костя Октябрський.

Що таке акції?

— Акція — це електронний цінний папір, який дає інвесторам — його власникам, частку володіння якоїсь компанії. Якщо ми придбали акції компаній Alphabet, Amazon, Apple, чи Tesla, то ми частково володіємо ними.

Чи можливо купити акції будь-яких великих компаній світу?

— Так, можна. Багато крутих компаній, наприклад, зі США чи Європи, чи азійського регіону, завжди пропонують свої акції інвесторам. Їм це цікаво. Це дає можливість компанії залучити гроші, щоб потім розвивати свій бізнес. До речі, деякі брокери дають можливість купити не цілу акцію, а половинку. Навіть якщо ми купили половинку або третину акції, потім ми зможемо мати якусь частинку компанії.

Це дарує таке внутрішнє відчуття впевненості, чи не так? Де придбати таку акцію?

— Дійсно, це приємно. Придбати таку акцію ми можемо на біржі. Ми не можемо напряму прийти в компанію і сказати, що хочемо купити акції. Треба діяти через посередників. Це важливо,  бо біржа цю компанію ретельно перевіряє, що дозволяє інвесторам мінімізувати ризики. Тоді ми не просто купуємо якусь акцію, а точно знаємо, що цю компанію, її бізнес, її економічний стан перевірили. Ми не можемо прийти на біржу, як інвестор чи фізична. Нам потрібен ще наш посередник.

Тобто у нас повинно бути два посередники. Зі сторони компанії — це фондова біржа, а з нашої сторони — це брокер. Брокер — це юридична особа, яка фактично представляє нас і дає нам можливість через власний кабінет купити будь-яку акцію. Це наш захист.

Тобто фізичній особі абсолютно просто зробити цей крок. З чого почати?

— Все дуже просто. Перший крок — відкрити рахунок у брокера. Для українців зараз є два базових брокери: європейський FREEDOM BROKER та американський Interactive Brokers.

Рахунок відкриваємо онлайн через верифікацію: фотографування паспорта, ідентифікаційного коду, робимо селфі.

У кожного брокера є підтримка. В одного брокера є людина, яку веде клієнта. В іншого — це онлайн підтримка, де також можна запитати поради.

Для чого купувати акції?

— В акції ми інвестуємо. По-перше, ми купуємо акцію за низькою ціною для того, щоб потім продати її дорожче. Тобто різниця в сумі — це наш дохід. Ми купили акції та чекаємо, поки їхня вартість зросте.

Від чого це залежить?

— Наскільки добре йдуть справи в компанії. Тому що, якщо компанія стабільна історично, а я раджу купувати акції тільки таких компаній, то рано чи пізно вартість акцій зросте.

— За який термін?

— Буває так, що ми сьогодні купили акцію по низькій ціні, а завтра вона подорожчала. Тобто вийшла звітність, яка показує, що за попередні три місяці компанія заробила багато грошей. Наприклад, за один день + 10%.

Буває так, що потрібно почекати місяць, або і рік. Тобто все залежить від того, як ідуть справи компанії. Також варто звертати увагу на ситуації на фондовому ринку. Це перший момент.

Другий момент — дивіденди. Ми з вами вже знаємо, що це відсотки, які компанія виплачує інвесторам. От скільки акцій ми тримаємо, стільки дивідендів ми отримуємо у відсотковій частці.

Коли ти продаєш акції, то так само треба шукати брокера?

— Ні, адже ми його знайшли коли купували акції. Треба у своєму електронному кабінеті зареєструвати ордер на купівлю. Якщо ми бачимо, що вартість нашої акції зросла на 20 %, наприклад, то фіксуємо цей прибуток, аби втримати ці цифри, та залишаємо заявку на продаж.

Також цікаво:

Прямий ефір