Інвесторка Юлія Баткалова порадила українцям правильно користуватися платіжними картками за кордоном

Юлія Баткалова. Скриншот: kanaldom.tv

Як правильно та вигідно користування платіжною карткою українських банків в інших країнах? Питання яке турбує не лише біженців, а й українців, які часто їздять за кордон у справах. Про ліміти щодо карткових розрахунків, зміни щодо зняття готівки та переказів розповіла фінансова експертка "Ранку Вдома" Юлія Баткалова.

— Чи всі українські картки працюють за кордоном?

— Не всі картки українських банків працюють за кордоном. Тому що є міжнародні платіжні системи. Втім в Україні є ще внутрішні платіжні системи. Такі картки, як правило, оформлювали для соціальних виплат. Для того, щоб людина не платила абонплату, комісій, а банк — зайві гроші за міжнародний пластик. Якщо з такою карткою людина виїжджає за кордон, вона не може там нею користуватися.

— Переважно у нас пластикові картки Visa або MasterCard. Невже існують ще якісь платіжні системи?

— Так, є міжнародні, про які ви кажете, а є — українські. Наприклад, "Простір". Це може бути і зарплатна картка, але, як правило, більшість банків видають її для соціальних виплат. Комісія з людини, яка користується цією карткою, як правило, не знімаються. Вони вигідні для користування в межах України.

— Зрозуміло. Розкажіть тоді про ліміти на розрахунки та зняття грошей за кордоном?

— Так, ліміти встановлені торік. Ми повинні розуміти, що це зробили для того, щоб українці не вивозили багато грошей з країни. Якщо ми кажемо про зняття готівки з картки українського банку, яка працює за кордоном, то ми можемо знімати готівку, але не більше, аніж 50 тисяч гривень на місяць. Але за раз цю суму зняти ми з вами не зможемо, тому що цей ліміт розбили на 12, 500 гривень на тиждень. Тобто в середньому зі свого рахунку українець за кордоном може зняти 300 доларів на тиждень. Це історія з готівкою. Є ліміти на безготівковий розрахунок. Це 100 тисяч гривень на календарний місяць.

— В Україні теж діють такі ліміти?

— Ні, в Україні фізособа може зняти 100 тисяч гривень, за кордоном — 50 тисяч грн.

Чи встановлені додаткові комісії за користування карткою за кордоном?

— Є. Цю тарифікацію встановлює український банк, коли видає картку. Якщо ви знімаєте готівку за кордоном, то до цього відсотка додається комісія за конвертацію. Якщо в нас рахунок в гривні, а ми знімаємо в євро, наприклад, то наш банк знімає комісію за видачу готівку та додає до цього вартість конвертації. В середньому ця конвертація для нас коштує 1%, але пам'ятаймо про комісію тієї фінансової установи, з банкомата якої ми будемо знімати гроші. Це не дуже страшно, тому що в Європі в середньому є фікс від суми. Якщо, ти платиш безготівково, то нараховується відсоток тільки за конвертацію. До речі, не всі європейські держави такі сучасні, як ми. Не всюди є термінали.

— Як убезпечити себе від шахраїв за кордоном? Про що треба пам'ятати, коли активно користуєшся карткою українського банку в інших країнах?

— По-перше, не тримайте великих сум на картках. Якщо шахраї вкрали картку, вони можуть зняти триста євро. Вже неприємно. Тож моя порада проста. Якщо у вас є можливість у вашому банку відкрити додатковий не картковий рахунок, то зробіть це. Це може поточний рахунок, без картки. Головне, щоб ви у будь-який момент з того рахунку могли переказати кошти на рахунок з карткою. Тобто, як тільки ви розумієте, що за годину опинитесь біля банкомата, або витратите велику суму в магазині, то переказуєте потрібну суму з поточного рахунку на картку.

По-друге, встановіть собі ліміт. Це можна зробити через додатки банків або через кол-центр. Це мінімізує певні ризики.

Читайте також:

Прямий ефір