У якій валюті зберігати гроші та чому цінні речі варто нести в банк — пояснила інвесторка Юлія Баткалова

Юлія Баткалова. Скриншот: kanaldim.tv

Офіційна інфляція в Україні за 2022 рік становить 26,6%, тож експерти радять зберігати гроші у валюті. Як вигідно її купувати, де зберігати та нащо орендувати сейфові скриньки у банках, розповіла у "Ранку Вдома" фінансова експертка, інвесторка Юлія Баткалова.

Ведучі — Ірина Хоменко та Костя Октябрський.

Чому так важливо зберігати свої заощадження в іноземній валюті?

— Це через інфляцію. Гривня дійсно дуже швидко знецінюється. Інфляція 2022 року становила 26,6%. Це лише офіційні дані, неофіційна інфляція вища, як правило.

Чи варто все зароблене у гривні відразу міняти на валюту?

— Ні, не потрібно. Якщо людина веде бюджет, розраховує обов'язкові виплати — оренда квартири, комунальні послуги, харчі, дозвілля, то цю суму варто залишати в гривнях. А іншу частину грошей міняти на валюту.

Я користуюся простим правилом — розподіляю гроші на різні гаманці. Це може бути готівка, або гроші на рахунках у банку. Міняти гривню на валюту краще на тривалий термін.

Як вигідно купувати валюту?

— Є кілька варіантів. Перший — купувати валюту через депозит. Це державна програма, і вона є довготривалою. Купуєте валюту через депозит по курсу Національного банку, але у вас немає доступу до цих грошей протягом трьох місяців. Якщо людині потрібно буде через місяць зняти ці кошти, вона або не зможе, або будуть штрафні санкції.

Коли ви хочете прийти та зняти гроші з валютного депозиту, вам обов'язково треба попередити банк, що ви завтра прийдете за конкретною сумою. Бажано ще й записатися на зустріч, щоб не стояти в черзі у відділенні банку.

Другий момент — зважати на курс. Українці звикли до коливань і то того, що за день-два може бути суттєва різниця. Останнім часом офіційний курс Нацбанку майже такий самий, як в обмінниках. Раджу купувати готівкову валюту виключно в банківських установах, тому що там ці гроші перевіряють. Фальшиву купюру людина в банк не здасть, а в обмінниках, на жаль, така ситуація розповсюджена.

Де можна тримати валюту?

— Варіантів безліч, головне, щоб вся сума не лежала в одному місці або на одному рахунку. Можна тримати на карткових рахунках або на поточних. Важливо, аби гроші були з максимальною ліквідністю — щоб ми у будь-який момент могли їх зняти.

Якщо ми відкриваємо валютну картку або валютний поточний рахунок в українському банку, важливо дізнатися про комісії за поповнення та зняття готівки, а також про абонплату. Часто буває так, що банк встановлює тариф — ви поклали гроші без комісії, але за те, щоб зняти готівку треба платити комісію. Такого не буде, якщо класти гроші на депозит. Однак валютні депозити під 0,01% річних — це просто смішно. Депозит відрізняється від поточного рахунку тим, що неможливо швидко зняти гроші, тож немає сенсу розглядати цей варіант.

— Де ще надійно зберігати валюту? 

— У банківській комірці — це сейф, який є в багатьох відділеннях українських банків. Фактично клієнт орендує сейф і лише він знає, що у тій скриньці зберігається. Працівники банку — ні.

Тримати там готівкову валюту безпечніше, аніж зберігати велику суму грошей вдома. Також у такій скриньці можна тримати договори, цінні папери, документи, прикраси. Єдине, що важливо розуміти, — це оренда. Тобто наші гроші там просто зберігаються, а не працюють під відсотки. Як правило, ми платимо за це абонплату щомісячно або щорічно.

Також цікаво:

Прямий ефір