Спілкування в закладах освіти під час війни — корисні поради від психолога

Антон Семенов. Скриншот: kanaldim.tv

Нещодавно проєкт "Як ти, брате?" видав новий посібник "Тактична комунікація для закладів освіти". Кому він стане корисним, які правила спілкування у закладах освіти варто запровадити та як діяти на випередження конфліктних ситуаціях, розповів у "Ранку Вдома" психолог Антон Семенов.

Ведучі — Ірина Хоменко та Костя Октябрський.

Днями ви провели презентацію посібника "Тактична комунікація для закладів освіти" в Київській школі державного управління. Чи є якийсь зворотний зв'язок? Чи можна вже підбити проміжні підсумки?

— Головний критерій якості для нас це попит з боку користувачів. Перший наклад посібника ми надрукували завдяки компанії "Склад". Перший наклад майже розійшовся. Переважна більшість замовлень від вчителів, яким порадили інші вчителі, які вже користуються посібником. До речі, ми зараз шукаємо меценатів для того, щоб надрукувати додаткову кількість посібників.

Чи можете ви розказати, які знахідки виявилися найкориснішими для вчителів?

— Якщо ми говоримо про стратегічні поради, то я б виділив три. По-перше, треба організовувати для учнів різні кола спілкування з різним ступенем близькості. Треба, щоб у них були не тільки однокласники, але й спілкування поза класом. Тобто, щоб вони могли спілкуватися не тільки з тими, з ким вони постійно перебувають в контакті, а з різними людьми. Бо деякі речі не зручно обговорювати з тим, хто поруч.

До речі, ми зараз стикаємося з цим явищем при роботі з військовими. Виявляється, що деякі речі вони ніколи не обговорюють з побратимами, їх потрібно обговорити з кимось іншим. Наприклад, якщо вони всі в підрозділі були, свідками жахливої події, тож говорити про це в цьому колі нема сенсу. Ніхто не зможе підтримати. Коли вони про це розповідають людям, які не були свідками події, то стає легше. Це відповідь на питання, чи потрібно залучати цивільного психолога до роботи з військовими? Безумовно, так. Тому що цивільному психологу він може розповісти про подію і фахівець його зрозуміє, військовому психологу інколи й самому важко це все витримувати.

По-друге, важливо створити дітям безпечний простір для часу на самоті. Також треба, щоб було місце куди можна скласти особисті речі. Звісно, це потребує певних зусиль, але це необхідно, директори шкіл це розуміють. Під час перебування на самоті знижується напруга. Люди втомлюються, учні теж втомлюються від навантаження та однокласників. Їм треба прийти на п'ять хвилин в таке місце, де вони зможуть відпочити, де їх ніхто не чіпатиме, щоб ніхто і ніщо їх не стимулювало. Навіть в укриттях можна створити таке місце. 

По-третє, потрібно потенційні конфлікти проговорювати заздалегідь. Краще це робити на прикладі реальних історій. Якщо заздалегідь програвати певний сценарій, то це працює як профілактика. Можна запобігти конфліктам.  

Чи плануєте ви проводити навчання щодо того, як правильно комунікувати з дітьми в закладах освіти?

— Ми проводимо безплатні лекції. Зокрема, з приводу комунікації в закладах освіти у нас заплановано кілька таких заходів. Попит на тему адаптації та комунікації в закладах освіти дуже великий. Ми вже розпочали програму підготовки лекторів та дослідників цієї теми. До речі, для цього треба приєднуватися до наших волонтерських спільнот. В рамках спільноти ми проводимо це навчання масово, тому що попит колосальний. Треба знання та досвід розповсюджувати, паралельно продовжувати досліджувати знахідки та вивчати методи їх впровадження.

Також цікаво:

Прямий ефір