Як під час війни залишитися професіоналом та приносити користь людям — поради психолога

Антон Семенов. Скриншот: kanaldim.tv

Професіонал — це людина, яка постійно прагне підвищувати ту цінність, яку вона може принести іншим людям. Проте під час війни дуже важко знайти ресурс та бажання для покращення своїх навичок. З експертом "Ранку Вдома", психологом Антоном Семеновим говоримо про те, як залишатися професіоналом навіть у найтемніші часи.

Ведучі — Ірина Хоменко та Костя Октябрський.

В чому виявляється професіоналізм?

— Професіонал — це людина, яка систематично прагне підвищувати ту цінність, яку вона приносить іншим людям. Тобто це людина може бути майстром і професіоналом, а може й не бути професіоналом. Скоріше за все, людина, яка ставиться як професіонал до своєї справи швидко стане майстром. Щоб іншим людям приносити користь, треба підвищувати власну майстерність. Тобто у своїй професії треба розвиватися. Якщо людям це не актуально, але ти продовжуєш займатися цією справою, то це вже хобі. Перед професіоналом постає багато викликів: масштабувати справу, покращувати майстерність, зробити новий продукт чи покращити нинішній.

Розкажіть, будь ласка, як на професіоналізм вплинула війна?

— Війна підкреслила багато важливих речей. До речі, війна допомогла визнавати деякі речі, які заважали багатьом досягати успіху. Через війну дуже важливо зрозуміти, що наші можливості обмежені, що ми живі люди, що в принципі створювати цінність, не напружуючись, не вийде. Треба як мінімум, долати стрес, постійно й приймати реальність такою, яка вона є. Цінність створюється тільки в конфлікті. Якщо нема конфлікту, то нема цінності. Це може бути відпочинок, це може бути розвага, але цінність там не створюється. Тобто треба іти на зустріч страху, загрозам, викликам. Тільки там можна створити цінність. Тут ти розумієш, що треба багато чого зробити, але в цьому і є цінність. Для багатьох це можливість проявитися, реалізуватися, реально приносити користі іншим людям.

Що порадите людині, яка під час кризи зрозуміла, що не є професіоналом? Якими мають бути її кроки, аби набувати цього професіоналізму?

— Люди стали знецінювати свої навички під час війни. Це ключова проблема.  Під пресом війни все інше здається  маленьким, менш значущим. Втім, саме в цьому треба шукати опору. Якщо там зовсім узагальнити, то рішення два —  соціалізація та спеціалізація. Тобто треба постійно підвищувати свої соціальні зв'язки, зберігати, покращувати, знайомитися з більшою кількістю людей, щоб в тому числі знати, що їм потрібно, щоб принести їм користь. Треба постійно робити вибір у своїй спеціалізації. Поглиблювати знання, щоб там ставати майстром.

Також цікаво:

Прямий ефір