Проєкт "Як ти, брате?" формує посібник для бойових медиків: деталі розкрив психолог Антон Семенов

Антон Семенов. Скриншот: kanaldim.tv

Медики — це душа українського суспільства, а бойові медики — це душа підрозділів на фронті. Від них залежить морально-психологічний стан бійців та одужання поранених. Засновники проєкту "Як ти, брате?" розробляють посібник для бойових медиків, аби підтримувати їхній психологічний стан. Адже дуже часто самі медики нехтують власними потребами, розповів у "Ранку Вдома" психотерапевт, соціальний психолог, засновник проєкту "Як ти, брате?" Антон Семенов.  

Ведучі — Лілія Ребрик та Костя Октябрський. 

— Про що саме буде ваш новий посібник для медиків? 

— Взагалі, всі зусилля в проєкті "Як ти, брате?" спрямовані на те, щоб покращувати комунікацію в нашому суспільстві. Це головний чинник, який впливає на морально-психологічний, психосоціальний стан людей. Звісно, ми намагаємось бути максимально корисними, тобто спрямовувати зусилля туди, де буде максимальна користь. Люди, які від яких залежить становище багатьох людей, це наша ключова аудиторія. Медики — це душа нашого суспільства. Бойові медики — це душа підрозділів. Від них залежить морально психологічний стан військових та процес одужання. 

— Невже медикам теж потрібна допомога? 

— Ви не уявляєте, наскільки медики схиблені на допомозі іншим. Вони нехтують піклуванням про себе. Чим більше вони виснажуються, тим більше вони допомагають іншим. Звісно, це не дуже добре. Медики не визнають складнощів власного стану. Особливо це стосується бойових медиків. Вони ж порівнюють себе з людиною, яка поруч, яка отримала важке поранення. 

— Саме зараз цей посібник в розробці? 

— Зараз триває етап збору сучасного досвіду. Ми запитуємо, як вони справляються з цим. Взагалі з усіма зараз важко спілкуватися. Люди стали дуже чутливі до головних психосоціальних чинників. Всім потрібна, щоб була максимально увага, повага, розуміння та прийняття. Всі спочатку демонструють недовіру та відчуженість, але хочуть бути почутими, хочуть висловитися. Головна складність спілкування з медиками — це ситуація випробування. Тобто вони розповідають якусь жахливу історію з самого початку та дивляться на твою реакцію. Чи вдасться тобі зберегти увагу, повагу, розуміння, прийняття, витримати та стримати збудження. Чи ти почнеш висловлювати власну думку, виливати власні емоції виливати.

Тому що зараз, звісно, нікому чужі емоції не потрібно. Наша робота, навпаки, вислухати інших, дати пройти ці випробування. Потім вони починають щиро розповідати про особистий досвід. Тобто наші перші зібрані історії — жахливі та загальні. Таким чином ми збираємо матеріали для посібника. Наше завдання узагальнити інформацію, тобто написати про те, що дійсно працює, щоб всі могли цим скористатися як універсальною інструкцією. Для цього треба почути багато особистих історій. 

— Які головні проблеми у медиків ви вже побачили?

— Головна проблема – це нехтування піклуванням про себе. Коли вони виснажуються, починає страждати комунікація. В першу чергу з пораненими, а потім з колегами. Тому що перевантаження велика, йде виснаження, люди підсвідомо починають економити власну енергію. В першу чергу страждає комунікація. 

— Як це проявляється? 

— Людина замикається. Є різні варіанти такого відчуження. Хтось концентрується на протоколі, інший — на своїх діях. Добре працює, коли медик проговорює свої дії вголос. Це створює комунікацію з пораненими, який розуміє, що відбувається. Цей прийом це дуже класно працює. Нас дуже вражає їхній настрій та душевна сила. Вони дуже вмотивовані. Вони схиблені на навчанні, вимагають, щоб у них було більше можливостей. Потрібно пам'ятати про психосоціальну підтримку, бо багато людей з цим дуже класно справляються. Наше завдання — зібрати цей досвід, узагальнити та поширити серед всіх. У нас зараз є еліта бойових медиків, які працюють з 2014 року. Цей досвід треба поширювати. 

— Коли побачить світ посібник для медиків? 

— Ми плануємо випустити його спочатку в електронному вигляді. Встигнемо до кінця березня. Друк займає трохи часу. Тобто зараз ми будемо збирати текст, потім ми спробуємо текст. Треба, щоб все було якісно, правильно, повністю логічно. Це ключова штука. 

Читайте також:

Прямий ефір