Материнська любов крізь тисячі кілометрів: зустріч мами та доньки з Луганська у проєкті "Дочекаюсь"

Дар'я Калашнікова родом з Луганська, тож 2014 року їй вперше довелося тікати, рятуючись від війни. 2022-го вона була змушена знову залишити своє звичне життя та рідних, але цього разу вже поїхати за кордон. Дар'я малює картини і за допомогою своєї творчості показує війну проти України іноземцям. 

Минуло більше року, і Дар'я повертається в Україну, аби обійняти маму Олену, яка лишилася в Дніпрі займатися волонтерством. Історія довгої розлуки та зворушлива зустріч — у проєкті "Дочекаюсь" з Лілією Ребрик.

Війна х2

33-річна Дар'я Калашнікова повернулася з Риги до своєї 55-річної матері Олени. Батьки Дар'ї розлучилися 2003 року. З татом донька зв'язок не підтримує. Мама — приватна підприємиця і волонтерка, зараз живе у Дніпрі. 

"В Київ я переїхала в травні 2014 року, коли в Луганську вже були на вулицях якісь люди без опізнавальних знаків — російські військові. Вони були повсюди. Для мене особисто була велика загроза, оскільки я ініціювала в Луганську Євромайдан в листопаді 2013-го. Мені не було страшно. Я знала, що вже загинуло понад сто людей — герої Небесної сотні — тож я не могла дозволити собі відмовитися від обраного вектору, коли ми вже заплатили таку ціну", — розповідає Дар'я.

Переживаючи за власну безпеку дівчина таки поїхала з Луганська до столиці. Мама ще на певний час залишилася в місті через бізнес, а тоді перебралася до Краматорська, де прожила до 2022 року. Після початку повномасштабного вторгнення пані Олена переїхала в Дніпро. 

У Києві Дар'я оселилася неподалік аеропорту "Жуляни", тож 24 лютого для неї почалося з гучних звуків вибухів. 

"Перші чотири дні війни я провела у бомбосховищі свого будинку, а тоді мій сусід запропонував поїхати з ним до Луцька, звідки він родом. Виїхала я з Луцька наприкінці квітня, а в Ригу приїхала першого травня. Я їхала не з метою евакуюватися, а з метою говорити про Україну", — пояснює вона.

Зараз Дар'я Калашнікова закінчує писати книгу і вже має грант на її публікацію. Вона має назву "Реаліті-шоу" і запланована до виходу в серпні 2023-го.

Дар'їн друг Макс з часів Євромайдану запросив пані Олену до Києва ніби-то на бізнес-форум. Жінка його знає і довіряє йому, бо хлопець теж з Луганська. За легендою, Лілія Ребрик стане ведучою цього семінару.

Підказка №1. Ікона з історією

Розкладну кишенькову ікону ще маленькій Дар'ї подарувала мама. Будучи дитиною, вона її трохи розмалювала, але досі береже і тримає поруч.

"Це дуже емоційна річ, вона її точно впізнає, бо іншої такої не знайти", — каже героїня.

Цей особливий предмет розмістили на торпеді таксі, яким Макс забрав Олену з київського вокзалу. Ікону жінка помітила одразу.

"Шановний пане водію, а що це у вас за ікона?" — запитала вона.

Водій, аби зійти з теми, відказав, що ту ікону купував давно, вже не пам'ятає де, а діти її помалювали. Олена ж так легко не здалася і неочікувано дістала з сумки свою, таку ж саму. Вона розповіла, що другий екземпляр подарувала своїй доньці, яка зараз за кордоном. Дар'я, яка спостерігала за цим через приховані камери, не знала, що у мами була така сама друга ікона.

Змінити тему допоміг Макс — став розпитувати, як там справи у Дар'ї в Латвії.

Підказка №2. Корона і стрічка

В дитинстві Дар'я брала участь у конкурсах краси і неодноразово перемагала. Маленька діадема та переможна стрічка за написом Little Miss Ukraine лишилися, на жаль, у Луганську. Дар'я зробила їх копії, аби використати в якості підказки.

Пані Олену заселили в один із номерів готелю, де проходитиме бізнес-форум. Познайомившись із Лілією Ребрик, мати Дар'ї пішла у свій номер, аби підготуватися до заходу. В кімнаті на стільчику жінка помітила корону і стрічку з конкурсу краси.

Мама Олена та Лілія Ребрик. Скриншот: kanaldim.tv
Знайомий Максим та Лілія Ребрик. Скриншот: kanaldim.tv

Олена відразу запитала, чиї це речі. Їй порадили звернутися на рецепцію, аби з'ясувати, чи сталася помилка.

"Це не моє, але в мене є певні роздуми стосовно цього, але я не вірю. Просто такі дивні співпадіння. Це прикраси моєї доньки", — сказала вона.

За кілька хвилин у двері постукала адміністраторка готелю і вибачилася за те, що чужі речі ненароком занесли в її номер.

Підказка №3. Жовто-блакитне намисто 

В реальному житті пані Олена ще не бачила цю патріотичну прикрасу з бісеру, однак неодноразово бачила на фото Дар'ї з Риги. Жінка надягала це намисто на усі публічні заходи, фотосесії тощо.

Саме у цьому намисті з'явилася Лілія Ребрик. Під час знайомства з ведучою заходу Олена не помітила прикрасу, а от трохи пізніше, за обідом, звернула увагу на "цікавий" аксесуар. Розмова плавно перетекла у тему стосунків між матір'ю та дочкою та творчість Дар'ї.

Підказка №4. Особлива хустка

Колись давно Дар'я купила в Буковелі хустку і часто носила її взимку як головний убір. Однак у 2014 році, покидаючи Луганськ, дівчина залишила її там. 

"Мама знає, що я її дуже люблю, що це моя дуже особлива річ. Тому вона купила мені таку ж саму", — розповіла героїня.

Цю хустку одягнула офіціантка закладу, в якому обідали Лілія Ребрик, Максим та Олена. Жінка помітила хустку і навіть на мить запнулась, озвучуючи своє замовлення.

Підказка №5. Картина

Полотно із зображенням Оранти з собору Київської Софії було головним елементом персональної виставки Дар'ї у Ризі. Над постаттю вона написала Brave, що з англійської означає "хоробрий".

"Ідея цієї картини прийшла до мене під час відвідування Центру підтримки українських біженців у Ризі. З продуктового набору, який Червоний Хрест надавав українцям, я взяла трохи різних круп та зерен і з них виклала ікону", — пояснила авторка.

Після обіду розпочалося знімання інтерв'ю пані Олени з Лілією Ребрик. Розмова поступово перейшла з теми бізнесу під час війни у бесіду про особисте: рідну Луганщину, почуття провини перед донькою та любов до неї.

Зустріч

По завершенню інтерв'ю Ребрик запитала в Олени про враження від цього дня. Жінка зізналася, що день був дещо дивним, а тоді помітила полотно з зображенням Оранти авторства Дар'ї.

"Можливо, це співпадіння?" — припустила Лілія Ребрик.

Олена підійшла ближче до картини, оглянула її уважніше, доторкнулася і сказала: "Ні, не співпадіння".

Пані Олені показали фрагмент перфомансу Дар'ї, з яким вона виступала за кордоном. Після цього з-за екрану вийшла сама Дар'я. Мати та донька нарешті обійнялися.

Попередні випуски "Дочекаюсь":

Прямий ефір