Чому не можна різко худнути — пояснення та поради дієтолога

Чому не можна різко худнути. Скриншот: kanaldim.tv

Напередодні літа деякі люди прагнуть позбутися зайвих кілограмів. Часто вдаються до небезпечних дієт та різкого схуднення. Лікарі не рекомендують цього робити, адже це може позначитися на здоров'ї. Як правильно позбуватися зайвої ваги пояснила журналістам "Ранку Вдома" дієтологиня.

Одні намагаються набрати вагу, інші навпаки — схуднути. Існує багато факторів, які стають на заваді. Насамперед це спосіб життя, харчові звички та стреси. Вони бувають гострі та хронічні. Гострий стрес — це адаптаційний механізм, який покликаний захищати наш організм.

"Ми в такому стані взагалі нічого не хочемо їсти. Наш організм завмирає, економить енергію. Це короткотривалий період — три-п'ять днів, і потім ця стадія змінюється на другу фазу. Це тоді коли рівень стресогенних гормонів падає і в нас вже виникає апетит", —  пояснила дієтологиня Софія Шпак.

Зменшується кількість дофаміну — гормону радості. Найлегший спосіб його поповнити — це комфортна їжа. Нам хочеться чогось солоденького, висококалорійного та шкідливого. Такого, що дає швидку енергію та прості вуглеводи.

При хронічному стресі важливу роль відіграє рівень кортизол. Цей гормон може викликати апетит та порушувати сон, що додає зайвих кілограмів. В цьому випадку варто звернути увагу на стан здоров'я та харчування.

"В такому випадку треба обмежити кофеїн та алкоголь. Надмірне вживання цих речовин грає проти вашого здоров'я. Треба спробувати збалансувати свою тарілку. Перестати їсти лише прості вуглеводи, які самі по собі будуть викликати посилення апетиту. Варто використовувати цілозернові продукти, складні вуглеводи", — каже дієтологиня.

Збалансувати раціон допоможуть якісний білок, м'ясо, риба, бобові та яйця, достатня кількість клітковини, овочі та фрукти. Не забувайте про корисні жири, які дають нам енергію та відчуття ситості. Рослинні олії, авокадо, насіння та горіхи.

Варто обмежити вживання солі та цукру. Втім дотримуватися жорстких дієт та різко худнути лікарі не радять, адже це може позначитися на вашому здоров'ї. Через різке схуднення шкіра не встигає пристосуватися до нових параметрів. Їй потрібно більше часу на відновлення, тож можливі обвисання шкіри, зниження еластичності та сухість.

Нормальним вважається темп, коли людина за місяць втрачає від двох до чотирьох кілограмів ваги. Якщо показники будуть значно вищими, можуть з'явитися ускладнення.

"Під час екстремальних дієт ми зазвичай втрачаємо не лише жирову тканину, а й м'язову, що є небажаним. М'язова тканина — це наша швидкість метаболізму, чим більше м'язів, тим кращий метаболізм", — пояснює фахівчиня.

Крім цього, можуть виникнути жовчнокам'яна хвороба, порушення гормонального фону, проблеми з кишківником та шлунком, зневоднення організму та дефіцитні стани.

Наші клітини повинні отримувати достатню кількість мікро- та макроелементів, враховуючи сучасний ритм життя. Правильно худнути не просто, тож варто планувати свій раціон.

"Тобто не треба тримати себе в таких жорстких рамках, від яких наростає ступінь тривоги. Саме тому ми можемо зриватися, не буде результату. Краще дозволяти собі маленькі такі поступки. Після обіду або після сніданку можна з'їсти шматочок шоколаду з кавою. Навіть на етапі схуднення", — резюмувала Софія Шпак.

Лікарка радить зосередитися на маленьких успіхах та творчо підходити до свого меню. Спаржа та броколі теж можуть бути смачними, якщо їх правильно приготувати, зменште розмір порцій та регулярно харчуйтеся, щоб не переїдати.

Вживайте їжу вдумливо, не поспішаючи, пийте достатньо води. Додавайте до страв гострі спеції. Це зменшить апетит. Вечеряйте не пізніше ніж за три години до сну. Ведіть здоровий спосіб життя та більше рухайтеся, і результат неодмінно буде.

Також цікаво:

Прямий ефір