З чого зробити дідух та яка його тисячолітня історія: про головний атрибут Різдва розповіла майстриня Ольга Сахно

Ольга Сахно. Скриншот: kanaldim.tv

Дідух — це культ роду. Цей сніп був вмістилищем, де зимує дух предка. Одна з назв колядного снопа — "рай", місце, де перебуває дух предків. Основна функція дідуха — пошанування померлих пращурів і забезпечення багатого врожаю. Яким був різдвяний дідух у давнину, що з ним робили після свят та чому цей символ став модним тепер, розповіла у "Ранку Вдома" майстриня народного мистецтва, соломкарка Ольгу Сахно.

Ведучі — Лілія Ребрик та Костя Октябрський.

— Яким є головний символ Різдва? Як його створювати?

— Україна готується до Різдва, яке припадає, за астрономічним календарем, на ніч проти 22 грудня. Це язичники, сонцепоклонники. У ніч проти 25 грудня Різдво святкує вся Європа. За старим стилем християни святкуватимуть 7 січня. Найголовнішим атрибутом різдвяних свят є дідух — це дідів дух, дух роду наших предків.

Дідух — це символ яке називали деревом життя. Дідух — це сніп житніх колосків, який зв'язаний у кроні в один сніп. Його ставить старійшина роду: батько, дідусь чи прадід. Це чоловічий символ, символ господаря, символ захисника свого роду, багатства, добробуту, повноти матеріальної.

Він також зв'язківець між вищим духовним світом, де живуть поряд душі предків наших, та нашим світом. Дідух завжди вносився перед Різдвом, на Святвечір, старійшиною роду. Ставлять його на покуті, або на столі, за яким збирається вся родина. 

Що нам знадобиться для того, щоб створити дідуха?

— Щоб виготовити дідух нам потрібне жито, пшениця та певні рослини. я додаю льон, овес. Найголовніше виростити і зібрати вчасно рослини. Це, мабуть, одне із найважчих завдань. Жито вважається найголовніший найціннішим продуктом. Додається пшениця, яка менше використовувалась, бо вона не настільки корисна для організму. Втім ми вживаємо борошно. Додаю до дідуха безсмертник. Я оздоблюю ним дідух. До речі, це жовчогінна рослина. Після свят з нього можна заварити чай та очистити організм. У дідух додається овес та льон.

Чи існують різновиди цього обрядового атрибута?

— У Європі я ніде не бачила дідуха. У нас ця традиція збереглася. На заході України ця традиція краще збережена. З центру та півдня Росія тривалий час вибивала ці традиції. Втім, обряди збереглися. В центральній Україні дідух вносив у дім господар перед Святвечором. 

Коли господар вносить в хату дідух, що він має говорити? 

— Він промовляє: "Дідух в хату, біда з хати". Таким чином, вносячи дідуха, біда тікає. Ця традиція, наскільки я простежувалася, тягнеться тисячі років. Почалося все з трипільського періоду, коли язичники поклонялися всім стихії природи.

Сьогодні є великий запит на обряд плетіння дідуха. Бо це є символ багатства та добробуту. Коли закінчується свята, господар виносить цього дідуха з хати. Перед тим, як спалити солому від дідуха, наймолодший син вимолочує зерно з дідуха. Це зерно потім засівають на новий врожай, на багатство і на добробут. Солому з дідуха спалюють, а зерно освячене Різдвом сприятиме гарному врожаю. На дідух завжди відбирали елітне зерно. Тому дідух у нашій традиції має впливове обрядове значення.

Його ставили тільки на різдвяні свята. Втім, на заході України дідуха можна було побачити під час святкування весілля. Молодим на стіл ставили деревце-гільце, а дідух — на багатство не може. Дідух це той оберіг, який давав матеріальний статок. До речі, жито, пшеницю та льон збирали чоловіки. Жінки та діти займалися самим дідухом. За нашими традиціями чоловіки засівали зерном та житом хати. Таким чином вітали з Новим роком, з новим урожаєм. Бажали щастя, здоров'я, нових врожаїв, багатства й добробуту.

Скажіть, будь ласка, скільки дідухів ви створили за своє життя?

— Тільки за листопад цього року мені замовили 80 дідухів. Ще є багато замовлень. На Різдво вони їх отримують. Я збирала ті рослини, які ростуть у нас. Хочу, щоб воно виглядало гармонійно. Лікарські рослини мають гарний вигляд, та й дуже корисні. Потім з них можна зварити чай, який допоможе очистити організм після свят.

До речі, сьогодні практикують три ніжки. Можна ставити дідух снопиком. Це автентичний варіант. Для краси придумали триніжки. Це для дідуха не має ніякого значення, бо це оберіг, який дарує дому добробут, повноту, багатство.

Я хотіла побажати всій Україні об'єднатися у виготовленні дідухів. Звернімося до наших предків та виженімо всю нечисть, яка навалила на нашу Україну. Якщо ми об'єднаємося в наших традиціях, ми об'єднаємося в сучасності, то нам ніколи не буде хтось чи щось загрожувати.

Ще цікаві гості "Ранку Вдома":

Прямий ефір