Кому сподобається та з ким конкуруватиме освітньо-розважальний продукт для підлітків "Колайдер": інтерв'ю з засновниками проєкту 

Олена Левандовська, Олександр Педан, Анастасія Зубченко. Скриншот: kanaldim.tv

"Суспільне" та pedan|buro запускають відеопроєкт для підлітків, який називається "Колайдер". Він допоможе школярам дізнатися про довкілля і розвинути критичне мислення.  Про ідею проєкту та головних конкурентів у "Ранку Вдома" розповіли телеведучий Олександр Педан, співзасновниця pedan|buro Олена Левандовська та режисерка YouTube-каналу "Колайдер" Анастасія Зубченко. 

Ведучі — Лілія Ребрик та Костя Октябрський. 

— Розкажіть про концепцію "Колайдера". 

Педан: В нас давно була мрія і місія створювати освітні, корисні, соціальні проєкти для дітей. Здебільше ми працювали для молоді. Саме ми створили свого часу "Універчик", про університети. Ми дуже хотіли створити щось для дітей. Для нас це було справою честі. Втім, щоб зробити щось якісне і боротися з нашим ворогом на території YouTube, де лідирує російський контент, складно. Нам треба створювати якісний продукт. Суспільне мовлення запропонувало взяти участь в конкурсі. Ми показали, що хочемо створити та виграли конкурс. Зрештою створили YouTube-канал, Instagram та TikTok під назвою "Колайдер". Це зухвала школа майбутнього. 

— Яку мету переслідує цей проєкт? 

Левандовська: Безумовно, засилля російського контенту дуже велика. Ми хочемо стати хоча б там краплею в цьому океані. Ми не хочемо бути монополістами. Ми ще й своїми діями хочемо підштовхнути інших контент мейкерів, продакшени, блогерів, створювати чим більше українськомовного контенту. Безумовно, що ми тут поставили для себе ще одну мету, що цей контент має бути освітнім та розважальним. Ми зі свого досвіду знаємо, що цій аудиторії найкраще заходить така комбінація. Також ми проводили дослідження та зрозуміли, що діти люблять бути зухвалими. Ми в слово "зухвалість" вкладаємо такі поняття, як сміливість та кмітливість. Тобто наші діти вони кмітливі, і вони сміливі. Це є зухвальство в нашому розумінні. В їхньому розумінні теж. Діти люблять вихвалятися. Особливо перед дорослими. 

— З чого складається проєкт? Яке його наповнення?

Зубченко: Загалом на каналі можна знайти три формати. Всі вони поєднані з освітою, тобто кожен з них несе якусь корисну інформацію. Перший називається "Та невже!". Коли ми досліджували весь контент, ми зрозуміли, що серед української молоді дуже популярним є російський ютуб канал AdMe. Навіть зараз, в часи повномасштабного вторгнення, ми бачимо там українські коментарі. Тобто люди продовжують це дивитися.

Дослідження показують, що діти йдуть за контентом, вони не зважають на те, з якої країни він зроблений. Тому ми вирішили зробити прототип, але в рази крутіший. Це енциклопедія, яка дає відповіді на найрізноманітніші питання. Ми всі випуски намагаємось поєднати з Україною. Тобто не лише загальноосвітні речі, але й те, що нам теж є чим пишатися. наприклад, наше відео про Маневичі — місто побудоване на місці кратера, залетіло на 800 тисяч переглядів у TikTok. Це за три дні. 

У нас вже вийшли випуски про космос, міфи про тварин. Наша задача дати відповіді на ті питання, які діти, ставлять батькам чи ровесникам не очікуючи відповіді. Натомість дитина, яка ставить питання, хоче похвалитися тим, що знає відповідь. 

— Другий формат як називається? 

Зубкова: "Хто тут Ейнштейн?". Ми зняли серію блогерських наукових батлів. Їх знімали в Музеї наук та в Експериментаріумі, де ми показали, що наука — це цікаво. Це дуже прикладна річ, яка нас оточує всюди. 

Педан: Статистика говорить про те, що для людей будь-якого віку, авторитетами зазвичай є люди, які на п'ять років старше. Тому я точно для них, наприклад, не авторитет. Я не буду там зніматися, я залишаюся креативним продюсером. Втім, Alyona Alyona, Влад Шевченко, Даша Кубік —  це ті герої, які цікаві нашій аудиторії. Вони брали участь у батлах з хімії та фізики. 

Левандовська: Діти почнуть цікавитися наукою, якщо це цікаво їхньому улюбленому блогеру. Таким чином ми хочемо надихнути дітей та переконати, що наука — це цікаво, це фахово. Наша ведуча — це лідерка Київської Малої академії наук і призерка багатьох олімпіад з екології, хімії Софія. Вона молодша, але "взуває" старшим у наукових батлах. Ми побачили, що наші герої не бояться бути щирими. Діти люблять TikTok, бо там все життєво та щиро. 

— Третій формат який?

Педан: Третій формат називається "Кібер хата". Там у нас є два ведучих: Лєра Пєшка та Микола Мальчин. Цей формат найважчий, бо він розвиває критичне мислення. Там розповідають правила поводження в соцмережах. Як зробити так, щоб тебе не ошукали, щоб ти не здав номер маминої картки. Це кібербезпека, боротьба з фейками, щоб вони розрізняли, де їх обманути хочуть. Це теж розповідають молоді блогери, які є для нас лідерами, розповідають просто і зрозуміло на своїх прикладах. Ну, звісно, у нас багато експертів, там дуже цікаво і супер корисно. 

— Як ви це подаєте? 

Зубченко: Ми намагалися зберігати динаміку. Ми розробляли айдентику та прагнули монтувати все так, щоб прикувати увагу глядача. Ми намагаємося залучити усі інструменти, щоб під цим соусом розваги подати дійсно користь.

Ще цікаві гості "Ранку Вдома":

Прямий ефір