Нова музика, популярність фронтових пісень та трек-присвята волонтерам: інтерв'ю з авторкою проєкту "Пісні війни" Галиною Гузьо

Галина Гузьо. Фото: nta.ua

Соціально-мистецький проєкт "Пісні війни" з'явився ще у 2016 році. За час проєкту волонтерам вдалося зібрати 15 пісень, які були народжені в окопах. Разом із військовими їх виконали українські артисти. Як живе проєкт в умовах повномасштабного вторгнення та які плани на майбутнє, дізнавайтеся у "Ранку Вдома" від авторки проєкту "Пісні війни" Галини Гузьо. 

Ведучі — Лілія Ребрик та Костя Октябрський. 

— Як з'явився проєкт "Пісні війни"? Яка його мета?

— Проєкт розпочався у 2016 році навесні. Кульмінація відбулася наприкінці 2017 року. За ці півтора року мені вдалося зібрати 15 фронтових пісень, народжених в окопах. Суть проєкту була в тому, щоб знайти пісні, написані саме воїнами АТО. Тобто людьми, які пережили війну та втілили ці переживання в піснях та текстах. Всі ці пісні зібрані на одному диску.

Ми вирішили не просто записувати пісні військових на професійній студії, а знайти артистів, які б виконували ці пісні. Для кожної пісні ми шукали окремого виконавця. Ми почали дуетну історію цього проєкту з дуже потужний пісні, яка називається "Не сумуй". До воїна, автора Олександра Рожка доєднався лідер гурту "Антитіла" Тарас Тополя.

Після нього до проєкту долучилися Арсен Мірзоян, "Пікардійська Терція", Анастасія Приходько, Сергій Фоменко, "Тінь сонця", Юрко Журавель, Ірина Доля та дуже багато інших виконавців, які створили фактично ці унікальні дуети. Ці пісні мають мільйонні перегляди в YouTube. Пісня "Не сумуй" увійшла у двадцятку відомих рок-хітів України за версією Radio ROKS.

— Чи могли б ви назвати пісень? 

— "Не сумуй", "Дорога на схід", "Молитва на Різдво". Легендарна "Молитва на Різдво", виконана Зеником з Майдану з "Пікардійською терцією" та Оксаною Мухою. Цю пісню ми випустили в кінці 2016 року в час Різдва. Вже того ж року її почали виконувати вертепи на західній Україні, що теж було величезним успіхом. Вона досі переспівана мільйон разів. Її співають військові, духовенство у храмах, хори.

Також в альбому є пісні "На схід", "Бог біля тебе", "Настане мирний час", "Мій дім". Хочу сказати, що більшість цих військових досі воюють. Коли почались повномасштабне вторгнення, вони усі в перший же день стали на захист нашої землі. 

— Чи змінився формат проєкту з початком саме повномасштабної війни? 

— Проєкт зараз живе в цьому диску та у соцмережах, де є дуже багато підписників. І коли почалася велика війна, ми помітили, наскільки сильно виросли рейтинги проєкту. Навіть на рівні Міністерства культури було розпорядження, щоб радіостанції крутили ці пісні в перші місяці війни. Таким чином підіймали патріотичний та бойовий дух не тільки військових, а й усього народу. 

— Буде продовження? 

— Я не хотіла це перетворити на кон'юнктуру. Зараз ситуація може помінятися, оскільки за час Великої війни з'явилися нові історії. Єдине, що я точно можу сказати, що майбутні автори другого диску "Пісні війни" зараз воюють. Тож нині записувати такий диск не має сенсу. Ми його запишемо після перемоги, після того, як воїни повернуться з фронту та розкажуть нові свої історії. Бо кожна пісня — це персональна історія кожного автора.

—  Розкажіть, будь ласка, про новий кліп "Ангелів війни". 

— Це виняток. Ми випустили 5 грудня — до Дня волонтера, пісню "Ангели війни". Це пісня нашого зіркового автора Олександра Рожка, який, на жаль, помер цієї весни. Він ветеран чотирьох воєн, воював в АТО та допомагав нашому війську від початку повномасштабної війни. Його життя обірвалося через хворобу. До цього він встиг віддати мені пісню "Ангели війни", яку він записав для волонтерів.

В пам'ять про Олександра Рожка ми випустили цю пісню, та зняли кліп. Цей проєкт — подяка усім волонтерам. Для кліпу мені вдалося отримати унікальні кадри від медичного батальйону "Госпітальєри" та фонду Help Heroes Of Ukraine. Тут і є ті волонтери, які працюють на фронті, й ті, хто допомагає нам з-за кордону. Мені хотілося відзначити усіх волонтерів. Ця пісня мотивує та проймає до глибин душі, як і всі пісні Олександра Рожка. До речі, наш проєкт "Пісні війни" теж волонтерський. 

Ще цікаві гості "Ранку Вдома":

Прямий ефір