Як російська агресія впливає на природу України та змінює клімат

Наслідки війни. Скриншот: cbsnews.com

Шкода від російської агресії довкіллю сягає майже двох трильйонів гривень. Від руйнування промислових об'єктів забруднюються вода, повітря і ґрунт, проте найбільше в Україні страждає ліс. Відновлення довкілля — одне з найважливіших завдань українських екологів і наших міжнародних партнерів. Більше про вплив війни на природу та зміни клімату розповідається у сюжеті "Ранку Вдома".

Повномасштабна війна в Україні залишає глибокі шрами, зокрема й на природному ландшафті нашої країни. Найбільше в Україні страждає ліс — майже три мільйони гектарів пошкоджені, а близько 500 000 перебувають під тимчасовою окупацією або в зоні воєнних дій. Розв'язати питання компенсації збитків, екології та відновлення довкілля — це найважливіше завдання для українських екологів і наших міжнародних партнерів. 

"Існує багато методологій розрахунку екологічних збитків і фінансових втрат. Та наразі є дві пропозиції щодо українського питання. Перша полягає в тому, що Генеральна Асамблея ООН потенційно могла б організувати процес розгляду вимог компенсацій від Росії. Друге російські гроші на репарації. Багато з них заморожені на рахунках у різних країнах. Потрібно переконати Захід передавати заморожені активи на погашення шкоди довкіллю. Але, наголошую, чарівною пігулкою для швидкого відновлення довкілля це, на жаль, не буде. Потрібен час", — говорить директор обсерваторії конфліктів та довкілля Дуг Вейр.

Міжнародні організації допомагають нам задокументувати, як війна знищує довкілля, аби показати світовій спільноті пріоритетність перевірок і визначити зони з підвищеним ризиком забруднення. Серед таких помічників нідерландська миротворча організація PAX, яка вже багато років проводить кампанію за міжнародну заборону ядерної зброї. Вона реєструє та перевіряє всі інциденти, що завдають шкоди довкіллю в Україні. Наразі організація перевірила і зафіксувала 242 такі випадки. 

"Здебільшого ми покладаємося на задокументовані випадки — те, що можна побачити на власні очі. Інформація надходить із соціальних мереж, ЗМІ та супутникових зображень, а потім перевіряється незалежними експертами. Після завершення війни ці дані також можуть допомогти визначити дії, які будуть потрібні для очищення, рекультивації та відновлення постраждалих територій", — пояснює експерт РАХ Вім Цвейненбург.

За словами Цвейненбурга, за час повномасштабного вторгнення в Україні дуже постраждали сільськогосподарські угіддя. Зараз фермери не можуть використовувати всі поля, як раніше. У довгостроковій перспективі ця проблема може негативно вплинути на світову продовольчу безпеку. Якнайшвидше відновити довкілля Україні покликана допомогти програма Life — це потужний європейський інструмент, який фінансово підтримує відновлення навколишнього середовища і клімату. Завдяки такому партнерству наша держава отримає кошти для проєктів з очищення забруднених територій та їхнього зеленого відновлення після закінчення війни. Наразі вже оголошена перша екопідтримка на сім мільйонів євро.

Читайте також: Ветеран Денис Дудник заснував психологічний хаб для людей, які пережили жахи війни та окупації

Прямий ефір