Як організувати екологічну комунікацію в сучасному суспільстві — поради експерта

Багатьох людей зараз цікавить фундаментальне питання: як здійснювати комунікацію в сучасному суспільстві, особливо в умовах війни. Разом із постійним експертом "Ранку Вдома" Антоном Семеновим обговорюємо екологічне спілкування: що потрібно, а чого варто уникати під час комунікації.
Ведучі — Ірина Хоменко та Денис Мінін.
— На чому слід зосередити увагу для екологічного спілкування, особливо зараз, в умовах війни?
— У проєкті "Як ти, брате?" ми придумали для цього визначення окрему назву: "Комунікація, орієнтована на відновлення". В рамках цієї теми ми проводили форум і загалом досліджували це питання. Тому можу сказати дуже важливу та універсальну річ.
Коли ви думаєте про непросту розмову, на чому ви фокусуєтесь перш за все? На тому, щоб не схибити, не сказати якихось дурниць, чи на тому, щоб сказати щось правильне та хороше?
— Щоб сказати щось хороше й порадувати людину.
— Це правильний підхід. У суспільстві ми бачимо таку динаміку, коли говорять: "От ви скажіть, а що ж вони говорити”. Тому люди намагаються собі постійно нагадувати про те, щоб не сказати ненароком якісь дурниці. Однак, що насправді відбувається? Чому люди говорять дурниці?
Люди стресують, і якщо в цей момент ми ще й будемо говорити людині: "Так, ви тільки не забудьте про ось це". Вона обов’язково про це забуде.
— Виникає логічне запитання: на чому зосередити фокус?
— Це власне те, що ми робимо у проєкті. Нам було важливо, щоб все одразу працювало, а щоб працювало, треба казати людям, що ж їм сказати. Ключові питання, які нам ставили: “Як почати розмову? Що сказати в такій-то ситуації?” Тому наші всі посібники про те, що треба говорити, чи варто говорити.
Позначити можливі помилки, це також важливо, але це більш другорядне питання, тому що людина в стресі знайде спосіб зробити щось не так. Наприклад, навіть правильні речі можна сказати з іншою інтонацією, і це буде для когось образливим.
Треба фокусуватися на тому, що саме ви хочете сказати та донести. Якщо ви хочете подякувати, скажіть: "Дякую". Воно працює. Концентруйтеся на тому, що ви хочете донести, який у вас намір. Хочете підтримати? Так і скажіть: "Я хочу вас підтримати".
— Як навчитися спілкуватися з токсичними людьми, якщо уникнути розмови неможливо?
— У проєкті ми говоримо, що якщо є ресурс, краще його інвестувати в те, щоб побудувати комунікацію. Тому що токсичних людей не існує, — є люди, які напружені, налякані і їм погано.
Якщо трошки їм допомогти, іноді цього достатньо, щоб у вас побудувався іще один зв'язок, завівся іще один добрий знайомий або друг.
— Але як з ними спілкуватися, якщо їхня манера змушує тебе захищатися?
— Якщо людина до вас будує бесіду негативно, то що насправді відбувається? Чого вона прагне? Вона не вміє це робити, але що вона хоче? Вона хоче, щоб її почули. Вона хоче висловитися.
Мабуть, це виглядає контрінтуїтивно, але насправді всі люди хочуть, щоб їх почули. Це важко витримати в моменті, це витрата вашого ресурсу, коли треба притримати свою думку, незгоду, або ще щось. Однак, якщо ви втримаєтеся і продовжите слухати, зможете побудувати місточок.
— А якщо я не хочу будувати місточок?
— Звісно, не з усіма треба будувати стосунки і не в кожній комунікації, але місія нашого проєкту — пояснити, що стосунки важливі. Вони не будуються самі по собі, особливо в умовах війни, — треба докладати зусиль.
Ви хочете зберегти стосунки? Хочете їх побудувати? Вкладайтеся.
Буває, що навіть найближча для вас людина не витримує, вибухає і говорить неприємні речі. Але якщо витримати це, залишитися у контакті з нею, не розійтися, то потім ця людина, вже за кілька хвилин, буде дуже вам вдячна і буде просити вибачення.
— Як зберегти терпіння?
— Щоб зберегти терпіння, треба розуміти, що в цей момент ви вкладаєтеся. Що ви не просто так терпите, — це інвестиція в стосунки. Але інвестиція може пригоріти.
— Що робити, якщо я бачу, що інвестиція безнадійна?
— Якщо ви бачите, що інвестиція безнадійна, тоді варто не сперечатися, тому що коли ви сперечаєтеся, — ви у стосунках. Вирішили, що ці стосунки не про вас? Розстаньтеся.
— Як вести бесіду, щоб не бути токсичною людиною?
— Існують два критерії, на які можна і треба звертати увагу, щоб не бути токсичною людиною.
Перше і саме просте, спитайте себе: "Я тисну чи ні?". Друге: “Я теплий? Я тепла?”.
Ці питання працюють чарівним чином. Подивіться, навіть ваші обличчя одразу змінилися: ви просто подумали про “тепло”, і навіть ваші очі стали тепліше.
Читайте також: Подолати тривогу та знайти внутрішній спокій: авторка книги "Прийняття" Ганна Крицька розповідає про свій досвід














