Тимчасовий захист і пошук роботи в Німеччині — інтеграція українських біженців 

Українці у Німеччині. Скриншот: kanaldim.tv

Допомога Німеччини не вичерпується військовою підтримкою. Ця країна прийняла понад мільйон українців та надала їм тимчасовий захист. Про нюанси його оформлення, а також пошук роботи у Німеччині розповідаємо у матеріалі програми "Ранок Вдома".

Зараз у Німеччині перебуває орієнтовно 1 200 000 українських переселенців. Вони під тимчасовим захистом країни. Нині є кілька варіантів, як його отримати.

"Перший спосіб — це запит у міграційну службу. Пишемо туди й розказуємо про себе, називаємо причини переїзду до Німеччини. Треба писати до міграційної служби тієї землі, куди ти плануєш переїхати. Люди навіть роботу шукають наперед", — волонтерка, допомагає українцям у Німеччині Антоніна Кашуба. 

Інший спосіб — це звернутися до табору, що приймає переселенців. Там нададуть тимчасове житло та допоможуть з оформленням документів, а згодом знайдуть і постійне місце проживання. В цьому разі самому обирати, де проживати не можна. Скільки доведеться жити у таборі для біженців — невідомо. Усе залежить від того, як швидко знайдуть вільну оселю. 

"Є люди, які потрапили в табір. Це звичайний спортзал, і там можуть бути й діти, і чоловіки, і жінки, і старші, і молодші та різні національності. В цьому є проблеми. Там немає лікаря та доброго харчування. Такі чутки поширюються. Я таких знайомих не маю. Натомість я маю знайомих, яких поселили в так званий табір. Далеко в лісі є котеджі, в яких ніхто не живе. Їх поселили в ті котеджі. В котеджів є все, починаючи від посуду і закінчуючи перинами", — пояснює волонтерка. 

Коли біженців заселяють до постійного житла, за ними закріплюється певний регіон. Змінити його непросто, хіба що знайти роботу. Крім того, всі українці, які отримали в Німеччині тимчасовий захист, мають право на фінансову допомогу від держави. Для цього треба зареєструватися на біржі праці. 

"Українців прирівняли повністю до німців. Тобто ми маємо усі ті самі пільги й допомоги, що мають німці. Грошову допомогу можуть мати ті, хто не працює зовсім. Наприклад, вони відвідують курси, вони отримують повну суму допомоги. Люди, які живуть у таборах, або в гуртожитках, платять частково за харчування. Решту суми віддають біженцям на руки. Якщо ти працюєш на роботі, але твоєї зарплати не вистачає на прожитковий мінімум для твоєї сім'ї, ти можеш подати заявку на грошову допомогу в джоб-центр. Тобі будуть доплачувати, скільки не вистачає", — веде далі Антоніна Кашуба. 

Також працевлаштованим можна отримати часткову компенсацію за житло, якщо вартість оренди зависока. 

"Якщо ваш дохід є достатнім для проживання, але витрати на квартиру та комунальні послуги високі, то джоб-центр порахує ваші витрати й доходи та буде вам рекомендувати звернутися в інший орган, аби отримати пільгу на житло. Ви заповнюєте документи, вам все порахують. Так ви будете отримувати щомісячну допомогу на житло", — додає українка. 

Інтегруватися переселенцям доволі складно. Більшість українців не знають німецької мови на високому рівні, тому знайти роботу нелегко. Втім, влада організувала спеціальні курси, де інтенсивно навчають мови та розповідають, як усе влаштовано в Німеччині. Цей курс тривалий — від дев'яти місяців до року. 

"По три-чотири години триває начитування. Плюс ти витрачаєш час, щоб доїхати туди. Екзамени по темах. Тобто кожну тему треба підтверджувати, щоб перейти на наступний рівень. Якщо не здав, то треба перездавати екзамени, або йти заново навчатися", — зізналася переселенка з Києва Юлія Леоненко.

Ці спеціальні курси можна оминути, проте фахівці радять їх відвідувати, аби мати диплом з підтвердженим рівнем мови. Тоді можна претендувати на краще оплачувану роботу. 

"Наприклад, якщо в тебе є маленька дитина, ти можеш не йти на курси. Є варіанти дистанційного навчання на курсах. Вони також оплачуються. Якщо ти маєш роботу, то можеш від них відмовитися, бо ти не встигаєш", — пояснила волонтерка Антоніна Кашуба.  

Німці пунктуальні та законослухняні. Зокрема, вони не залишають дітей без нагляду і не шумлять у вихідний або ж у вечері. 

"Тут немає такого, що хтось на когось буде кричати, тому що це карається штрафом. Ти не можеш використовувати нецензурну лексику, в першу чергу в школі. Тому що батьків можуть оштрафувати. Коли не маєш грошей, підеш на виправні роботи, заробляти гроші й платити штраф", — резюмувала волонтерка Антоніна Кашуба. 

Попри це, німці прийняли українців дуже тепло, вони завжди готові прийти на допомогу, кажуть українські біженці. 

Ще про життя українців в інших країнах:

Прямий ефір