Українці у Чехії: які медичні послуги отримують біженці

Українці у Чехії. Скриншот: kanaldim.tv

У Чехії зараз перебуває орієнтовно 360 тисяч українців. Зі спеціальною візою для переселенців наші земляки можуть вільно працювати, навчатися й отримувати медичні послуги. Аби звернутися до лікаря, треба мати страховку, йдеться у матеріалі "Ранку Вдома".

Загалом медична система у Чехії страхова. Українці з тимчасовим захистом мають доступ до медичного страхування на рівні з чехами.

"Українці можуть сплачувати страхові внески самостійно, якщо вони, наприклад, працюють або є підприємцями в Чехії. Можуть працевлаштуватися та не переживати за ці внески, адже їх сплачує роботодавець. Також біженці можуть стати на облік в центр зайнятості. Поки вони шукатимуть роботу, за них сплачуватимуть внески", — пояснила редакторка проєкту proukrainu.cz Олександра Сімочко.

Сімейні лікарі у Чехії також є. Вони першими приймають пацієнтів і за потреби направляють до профільних спеціалістів. Крім того, сімейний лікар оглядає кожного нового пацієнта з України, аби зрозуміти стан здоров'я.

Крім того, кожний українець зможе обрати собі того сімейного лікаря, який йому до вподоби. Жодних географічних обмежень немає. Проте слід розуміти, що сімейні лікарі, а надто у великих містах, перевантажені, тож інколи знайти медика доволі складно.

"Тут є застосунок, у якому можна знайти свого сімейного лікаря. Також можна дивитися, наприклад, у поліклініках свого району. Також шукають лікарів через соцмережі. З пошуком може допомогти страхова компанія, яка видає список сімейних лікарів. Це медики, які мають вільні місця. Пацієнт просто телефонує та записується на зустріч", — додає Олександра Сімочко.

Потрапити до профільного лікаря не так і просто, зізнаються наші переселенці. Наприклад, черга до кардіолога може бути й на кілька місяців. Однак пацієнт має право сам знайти того лікаря, який йому підходить.

Викликати "швидку" у Чехії можна лише у критичних випадках. Є навіть перелік симптомів, коли варто звертатися за екстреною медичною допомогою. Це, приміром, сильна кровотеча або проблеми із серцем. У всіх інших випадках краще самому дістатися лікарні. Штраф за виклик "швидкої" без симптомів — п'ять тисяч крон. До речі, антибіотики у Чехії відпускають суворо за рецептом. Проте частину вартості препаратів покриває страхова.

Ще про життя українців в інших країнах:

Прямий ефір