Тільки без махінацій: про авто для військових без мита розповів член комітету з питань бюджету Павло Бакунець

Павло Бакунець. Фото: rubryka.com

У Верховній Раді України зареєстрували законопроєкт, який дозволить військовим ввозити з-за кордону авто без мита. Щоправда, поки народні депутати мізкують над запобіжниками, аби уникнути шахрайських схем. Про це в ефірі "Ранку Вдома" розповів член комітету з питань бюджету Павло Бакунець.

Розкажіть, будь ласка, що власне передбачає цей законопроєкт?

— Цей законопроєкт — про справедливість. Торік, коли, на жаль, почалася війна і були скасовані податки, й мита на ввезення автомобілів в Україну. Тоді дуже багато людей цим скористалися. Можливо, не ті люди, які втратили автомобілі внаслідок війни. Можливо, на цьому почалися махінації. Поляки тоді були шоковані з кілометрових черг. Вони думали, що це вже в Україні закінчилась війна. Після цього цей закон скасували.

Тоді ті, хто справді потребував машин, були на фронті, і вони не змогли скористатися пільгою щодо ввезення авто. Виникла ця ідея зробити крок назустріч нашим захисникам. Ми подали до Верховної Ради законопроєкт, який підписали вже близько п'ятдесяти депутатів, про те, щоб дозволити учасникам бойових дій купувати собі одне авто за нульове розмитнення.

Однак потрібно ставити якісь запобіжники для того, щоб цим знову не скористалися люди, які сидять на прикордонних територіях і хочуть на цьому заробити.

Чи знайшли ці запобіжники? Як можна запобігти подібним махінаціям?

— В законопроєкті вже прописано, що учасник бойових дій — це людина, яка брала участь в захисті нашої країни після 24 лютого 2022 року, яка має право скористатися пільгою лише один раз. Це перший запобіжник. Другий запобіжник, покупець не має права відчужувати авто третім особам. Тобто продавати транспортний засіб протягом трьох років. Напевно, їх замало.

Можливо, піде мова кулуарно про те, щоб закон набрав чинності після закінчення воєнного стану. І діяв, наприклад, рік потому, щоб кожен, хто воює, мав можливість особисто поїхати купити собі автомобіль і пройти розмитнення без сплати мита.

Можливо, будуть й інші запобіжники.Поки в кулуарах продовжуються дискусії. Тому законопроєкт не виносять на порядок денний.

Чи зможуть волонтери привозити авто для військових за нульовим розмитненням?

— Від початку повномасштабного вторгнення саме волонтери привозили багато машин військовим. Одначе торік була така практика: військова частина надає відповідного листа, волонтер на пункті пропуску показує його, вносить в декларацію і машина їде безплатно на військову частину.

Протягом року вакансії у військових частинах закінчились, бо ти не можеш оформити авто на кожного військового, який служить у цій військовій частині. Деякі машини поламані, їх не можна списати.

Тому, так би мовити, ці листи від військових частин завершилися.

Другий спосіб — ввести авто за нульовим розмитненням на благодійний фонд. Одначе фонди теж вже оформили на себе велику кількість автомобілів, які передали в користування військовим.

Тому краще зробити так, щоб транспортний засіб купували на учасника бойових дій. Тоді буде нульове розмитнення. Сам військовий при потребі зможе ним користувався на фронті, або навіть приїхати тим автомобілем додому.

Автомобілі дуже потрібні, але можливість ставити транспортні засоби на військові частини вичерпана, можливість благодійних фондів не є безлімітною, тому потрібно зробити ще один крок назустріч військовослужбовцям. При цьому потрібно створити запобіжники для тих людей, які захочуть на цьому заробити.

Зрозуміло. Поясніть, будь ласка, на якому етапі зараз розгляд законопроєкту? Коли його зможуть проголосувати, за вашими оцінками?

— Його підписали десятки народних депутатів. Законопроєкт вже рік часу не виходить в зал, бо немає консенсусу між комітетами щодо запобіжників.

Треба подбати про те, щоб не провокувати міжнародних партнерів та самих військових.

Поки не буде консенсусу, законопроєкт, на жаль, не поставлять на розгляд Верховної ради.

Також цікаві гості "Ранку Вдома":

Прямий ефір