Повернутися "До школи знов": про якісну "підземну освіту" та гранти для старшокласників говоримо зі співзасновницею savED Ганною Новосад

Ганна Новосад. Фото: britishcouncil.org.ua

За час повномасштабного вторгнення російські окупанти знищили в Україні понад 400 шкіл, ще близько трьох тисяч — пошкоджені. Це означає, що не всі школярі зможуть сісти за парти 1 вересня.

Щоб виправити ситуацію благодійний фонд savED розпочав збір коштів на відновлення доступу до освіти. З цією метою запустили онлайн платформу saved.foundation.

Про освітні проєкти, відновлення шкіл і дитсадків, а також гранти для старшокласників у "Ранку Вдома" розповіла співзасновниця благодійного фонду savED Ганна Новосад.

Розкажіть, будь ласка, про місію кампанії "До школи знову".

— До нового навчального року залишилося зовсім небагато часу, фактично всього два місяці. Як ми всі знаємо, цей навчальний рік точно не буде легшим, ніж попередній. Дуже багато роботи з підготовки до його початку. Цього року завдяки Збройним силам України значно більше дітей можуть, принаймні мають шанс, повернутися до школи. Але їм необхідно допомогти.

Перш за все, мова йде про укриття, тимчасові школи, ремонт шкіл, які Росія прицільно знищила. Тому ми в благодійному фонді savED, за підтримки Міністерства освіти України, запустили кампанію "До школи знову".

"До школи знову" — це комунікаційна фандрейзингова ініціатива, аби допомогти повернути в офлайні дітей з кількох областей, зокрема, з 16 закладів освіти. Фонд не міністерство, ми не можемо допомогти усім школам, тому обрали таку кількість закладів в Чернігівській, Миколаївській, Харківській областях, а також в Бородянці на Київщині.

Ми хочемо зібрати кошти на облаштування в них укриттів. Це пріоритет, бо якщо укриття не буде, то школа не зможе повернутися в офлайн.

Також це облаштування тимчасової школи, зокрема на Миколаївщині, в місті Первомайське. Також маємо кілька шкіл, які були сильно побиті артилерією російською або авіацією. Але там тривали ремонти. Наприклад, школа № 20 в Чернігові, де ми ніяк не можемо дозбирати грошей на ремонт спортивної зали, аби діти мали можливість займатись спортом. Словом, ми хочемо допомогти громадам відновити доступ до офлайн освіти.

Як працює онлайн платформа saved.foundation?

— Ми є благодійним фондом, який працює за різними напрямками залучення ресурсів і збору коштів. Основний, який приносить найбільшу кількість ресурсів для відновлення — це співпраця з нашими міжнародними партнерами, і ми також будемо їх залучати для того, щоби облаштовувати ці укриття і робити ремонти.

До кампанії "До школи знов" ми хочемо також залучити українську громадськість. Зокрема, амбасадорів — публічних людей, які готові, будуть взяти під свою опіку окремі об'єкти й допомогти нам зібрати на них кошти. Це, з одного боку. 

З іншого боку, ми плануємо активно співпрацювати з українським бізнесом, аби вони також долучилися до відновлення.

На нашому вебсайті saved.foundation можна робити донати. Це абсолютно безпечний, прозорий спосіб підтримки.

Також там можна бачити прогрес з реалізацією проєкту, або дізнатися про все те, що ми зробили до цього. Тому що протягом року зроблено чимало і є можливість показати на прикладі нашу роботу.

Чим взагалі займається благодійний фонд SavED і що протягом цього року ви вже встигли зробити?

— Фонд заснували торік. Де-факто розпочали роботу, коли українська армія звільнила Київщину та Чернігівщину. Тоді став зрозумілим масштаб руйнувань в українській освіті.

Росія прицільно бомбить наші школи, садочки, російські окупаційні війська дуже часто в них проживають, а коли покидають, то спалюють або підривають приміщення. На сьогодні Росія знищила понад 11% українських шкіл, і це не остаточна цифра. 

З іншого боку, українські діти і їхні родини повертаються з-за кордону, з інших регіонів, і відновлення доступу до освіти це така сама критична послуга, як і багато інших. Відтак ми в фонді SavED намагаємося допомогти українським громадянам, які постраждали від війни, і відновити цей доступ за кількома такими пріоритетними напрямками.

Перше — триває робота в тих громадах, де сильно постраждала інфраструктура.

Швидке рішення — цифрові освітні центри. Це повністю облаштовані, відремонтовані освітні простори, для яких ми закуповуємо усе від меблів, ґаджетів, комп'ютерів, планшетів, навчальні матеріали та наймаємо на роботу тьюторів, аби вони додатково займалися з дітьми. Таких центрів наразі понад 20. До кінця року загалом буде десь 50, у тих областях, де ми працюємо.

Другий напрям — це облаштування укриттів. Ми намагаємося робити не звичайними приміщеннями, де можна пересидіти тривогу, а дійсно приємними комфортними освітніми просторами, де можна навчатися і у звичайний час, коли немає тривоги, чим загрози або раціонально використовувати ресурси.

Додам, що дуже практичне, на жаль, рішення для прикордонних громад, які не можуть в принципі в офлайн виходити й в них можлива лише "підземна освіта".

Також ми допомагаємо відновлювати школи, робити ремонти, змінювати призначення тих будівель, які вціліли. Наприклад, у Великодимерській громаді під Києвом, де росіяни спалили все та навіть дитсадок підірвали, ми там перебудували в школу Будинок культури. Так само зробили в Гостомелі.

При цьому ми не будівельна компанія, ми зі сфери освіти тому в нас є ряд таких софтових проєктів. Ми працюємо зі старшокласниками тих громад, які були в окупації або в зоні бойових дій.

Основний з них — це програма для підлітків, яка називається UActive. Навчаємо старшокласників основ громадянської освіти, соціального підприємництва, проєктного менеджменту, вчимо їх робити власні проєкти, направлені на відновлення. Потім даємо їм невеличкий фінансові гранти для того, щоб на ці проєкти реалізовували.

Ми віримо в те, що підлітки мають бути активними учасниками відновлення. Тому ми намагаємося фокусуватися на них.

Також цікаві гості "Ранку Вдома":

Медіа-партнери
Прямий ефір