Скоро піде в історію: питну воду мешканцям Миколаєва розвозять на трамваях (ФОТО, ВІДЕО)

На початку повномасштабного вторгнення окупанти зруйнували водогін, що з'єднував Херсон і Миколаїв. І з березня 2022 року півмільйонний Миколаїв залишився без питної води. У вересні 2025 року вдалося добудувати водогін, але попереду ще велика робота, щоб чиста вода дійшла до кожної квартири. А поки, як і починаючи з весни 2022-го, вулицями Миколаєва курсують трамваї і тролейбуси з величезними баками питної води. Такий принцип був застосований вперше в світі. Як це відбувається, в проєкті "Міста" телеканалу "Дім" показав і розповів заступник директора КП “Миколаївелектротранс” Микола Копійка.
"У 2022 році Російська Федерація пошкодила наш водогін, який йшов по двох трубах з міста Херсон до міста Миколаїв. Вода у нас зникла в березні 2022 року. Близько двох місяців Миколаїв перебував взагалі без води. Взагалі не було ніякої води — ні технічної, ні питної. Почали шукати альтернативні джерела. Наше підприємство пробурило свердловину, і ми почали розвозити воду по місту своїми трамваями і тролейбусами", — пояснює Копійка.
Але спочатку зі свердловини видобували лише технічну воду. Приблизно через місяць Житомир подарував Миколаєву осмос зворотного очищення. І тоді трамваї та тролейбуси почали розвозити вже очищену воду, але її все одно потрібно було кип'ятити перед вживанням.


"Ми розвозимо воду щодня по чотирьох точках щодня. В день це близько 28 кубів води", — повідомив Копійка.
Трамвай доїжджає до потрібної точки, і тут вже зібралися місцеві жителі з пластиковими баклажками.

Жінка набирає близько 50 літрів води, на її сім'ю цього вистачить на три дні, друга може на своїй "кравчучці" відвезти 25 літрів — на два дні. Третій доводиться сюди приходити через день.
У кранах містян тече вода, але вона технічна, оскільки подається безпосередньо з місцевої річки.
"У нас у крані є вода, але іржава, смердюча. Нею навіть помитися не можна. Якщо я мию руки, то потім споліскую очищеною з баклажок, і все одно запах зберігається. Нам ще пощастило, що по місту всі ці три роки розвозять воду", — каже мешканка Миколаєва.
"Без води ми обійдемося, нічого страшного, три роки ж тягали і ще можемо потягати. Головне, щоб не бомбили, і люди не гинули, наші військові. Невже це головне, щоб вода була? Дощової води набрали, викупалися, випрали, і все. Найголовніше — це людські життя", — наголошує літній чоловік.


Ведучий проєкту "Міста" Анатолій Анатоліч пробував воду, яку розвозить трамвай.
"Абсолютно ніякого присмаку немає, ніякого запаху не відчувається. Тобто, звичайна вода", — підсумував він.

У вересні цього року було завершено будівництво нового водогону, який починає постачати воду в місто Миколаїв з річки Південний Буг.
"Водогін підключений, але вода буде поліпшуватися поступово, тому що є багато етапів. Зараз водогін підключено до старих очисних споруд, які не справляються з покладеною на них функцією, тому триває з нуля будівництво нових. Проводяться технічні роботи по підключенню електроенергії та прогону води по водогону. Тому вода поки що у кранах технічна, але мешканці Миколаєва будуть поступово відчувати покращення. У деяких районах міста чиста вода з'явиться швидше, в деяких — довше, але поступово нормальне водопостачання відновиться", — запевнив Миколаївський міський голова Віталій Кім.
Ще з випуску проєкту "Міста", присвяченого Миколаєву:
- Місто поранено, але воно тримається: Ольга Харлан відвідала рідний Миколаїв
- Під час окупації Херсона знімала TikTok і пережила три обшуки: історія вчительки Любові Білецької














